بیگ بنگ: انقلاب هوش مصنوعی در آینده نزدیک، نظریه‌ای است که بسیاری آن را غیرقابل انکار می‌دانند، اما مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد انسان‌ها در برابر ربات‌ها چندان نیز بی‌دفاع نخواهند بود.

44754به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، براساس مطالعه‌اي جديد،‌ قدرتمند‌ترين ابر کامپیوتر امروز جهان تنها يك سي‌ام قدرت مغز انسان را دارند،‌ از اين رو انسان هنوز مدت زمان زيادي براي غلبه بر قدرت ربات‌ها در اختيار دارد. دو دانشجوي دكترا در آمريكا براساس محاسباتي به نام TEPS كه توانايي‌هاي محاسباتي و پردازشي کامپیوترها را برآورد مي‌كند، موفق شدند قدرت مغز انسان را با کامپیوترها مقايسه كنند. از آنجايي كه مقياسي دقيقا برابر با مغز انسان وجود ندارد، محققان از تخميني نزديك به واقعيت براي محاسبه دفعات شليك سيگنال‌هاي الكترونيكي توسط نورون‌هاي مغزي استفاده كردند.

به گفته محققان دانشگاه كاليفرنيا بركلي، يكي از فوايد عملي محاسبه توان مغز در موضوع ارتباطات اين است كه چنين محاسبه‌اي تاكنون انجام نشده‌است و مي‌توان به كمك آن تخميني مستقل از هزينه‌هاي سخت‌افزاري محاسبات کامپیوتری را در مقايسه با مغز به دست آورد. محققان در اين مطالعه از ابر کامپیوتر سكويا به عنوان قهرمان هوش مصنوعي استفاده كرده‌اند: دستگاهي كه ركورد نيروي TEPS را در اختيار دارد. محاسبات انجام شده نشان مي‌دهد كمينه توان محاسباتي مغز 30 برابر بيشتر از سكويا است و براساس قيمت‌هاي كنوني بازار،‌ اين به آن معني است كه اگر انساني مي‌توانست قدرت پردازش مغز خود را اجاره بدهد، مي‌توانست درآمدي برابر 4700 تا 170 هزار دلار داشته‌ باشد.

4147با اين‌همه دانشمندان هنوز به خوبي نمي‌دانند ميزان بهره‌وري مغز از قدرت محاسباتي‌اش در مقايسه با بهره‌وري سيستم‌هاي طراحي شده توسط انسان چه اندازه‌است،‌ از اين رو حتي اگر مشخص بود براي انجام محاسباتي مشابه با محاسبات مغز انسان و به شيوه مغز انسان به چه اندازه سخت‌افزار نياز است، اين تعداد سخت‌افزار تفاوت زيادي با تعداد سخت‌افزارهايي دارد كه مهندسان براي دست‌يابي به عملكردي مشابه با مغز انسان به آن نياز دارند. اين مطالعه در قالب بخشي از پروژه تاثير هوش مصنوعي انجام گرفته‌است، پروژه‌اي كه به مقايسه هوش روباتيك و هوش انساني مي‌پردازد و در عين حال بر روند پيشرفت نرم‌افزارها در طول سال‌هاي آينده تمركز دارد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

37 دیدگاه

 1. مغز انسان در مقایسه با ماشینی بنام کامپیوتر حتی تصور این کلمه در ذهن باعث تشکیل ذره هایی از رکود را در مغز میپروراند . بحث و گفتگو خوب است تا جایی که ندانیم ما همه از این کلمه مخلوق چه ها شود وچه م شود. نشات میگیریم. پس اگریکی هستیم . چرا میخواهیم راه یکی شدن را هدف قرار بدیم چرا ما زمان هدر رفته در این راه را چیزی به نام زندگی مینامیم. که همش یاد گرفتن و تعلیم دادن باشد .پس این کلمه زندگی که به فرمان مغز به هر نوعی که شکل میگیرد برای ما چه تلخی و شیرینی در پی دارد.
  بیاییم تا همه در یک راه به فقط و فقط به خود نگریم نخواهیم که بنگریم.

 2. خب گمونم اگر هوش مصنوعی رو بتوانند بر اثاث پارامتر ها و ابعادو جزئیات خیلی دقیق مغز بی نظیر انسان طراحی کنند ان وقت شاید حرفی برای گفتن داشته باشد و شاید خود اگاهی داشته باشه شایدم نه. حس لذت رو هم مطمئنم یه کاریش میکنند چطوری نظر خاصی ندارم شاید اگه هوش رو همونطور که گفتم بتونن دقیق و با کاربردی مثل مغز انسان طراحی کنند مطمئنن یه راهی هم واسه انتقال لذت از یک ناحیه رو به اون هوش مصنوعی پیدا کنند شایدم نه.در کل باز هم تا اون موقع باید صبر کنیم تا به جواب سوالهامون برسیم.

 3. حرف بر سر پردازش و اینها نیست بحث راجع به آن است که آیا یک هوش مصنوعی می تواند خودآگاه باشد یعنی آیا می تواند از وجود خود و پردازشهایش اگاه باشد و بتواند به معنای واقعی لذت را بچشد؟! به عقیده من غیر ممکن است ذهن انسان همان ساختار فیزیولوژیک مغز است اما ما به ذهن خود آگاهیم و ذهن را بکار می گیریم به عبارتی ما شاهد ذهن خود هستیم اما هوش مصنوعی شاهد بر خود نیست

  1. متوجه نمی شم. مگر حس حضوری که جنابعالی تعریف می کنی، چیزی غیر از نمود احساسات ماست. یعنی خشم، محبت، خوشحالی، ترس، اعتماد بنفس، غرور و … چگونگی رفتار من در جامعه و در واقع نشان دهنده من نیست. خوب حال فرض کن رباتی وجود داشته باشه که مثل من مغرور باشه، مثل من هدف داشته باشه، که درواقع بر اساس پارمترهای ذهنی و احساسی من تنظیم شده باشه. غیر از اینه که از روز شروع زندگیش برای خودش شخصیت داره. غیر از اینه که خودشو وحید می دونه، غیر از اینه که آرزوهای من آرزوهاشه. من نمی فهم. احساس می کنم دوس داری حس کنی که حس درونی چیزی جداست که باید در کالبد انسان دمیده بشه. به نظر من اینطور نیست. به نظر من ما زاده تکامل نسل میکرو ارگانیسم هایی بودیم که به اشتباه یا درست و تنها براساس یک تکامل 3 میلیارد ساله هوشمند شدیم.
   دوس داریم فک کنیم خاصیم. اما من احساس می کنم که همانند بسیاری از گونه ها که بوجود آمده و بعد نابود شده اند. ما نیز زندگی می کنیم و نابود میشیم.

 4. آیا (من) آن حس حضور درون ما فقط و فقط از ساختار مغز است یا نه؟ مثالی میزنم فرض میکنیم تکنولوژی به آنجا رسید که بتوانند از مغز شما پرینت سه بعدی کامل با تمام جزئیات ریز و درشت بگیرند یا به عبارتی بتوانند مغز شما را عینا کپی کنند آیا آن مغز هوشیار میشود؟ اگر بشود چون ساختار مغزیش عین شما است باید شما بشود یعنی آن حس حضور درونی شما باید در عین حال هم در مغز شما و هم در مغز کپی وجود داشته باشد به عبارتی باید شما در عین حال خود را در هر دو مغز ببینی و حس کنی اما اینگونه نمی شود بنابراین حس حضور فقط و فقط مربوط به ساختار مغز نیست بلکه یک چیز اضافی وجود دارد این همان مثالی بود که جناب وحید خواستند من بگویم

  1. اولا مثل اینکه مسئله هوش مصنوعی (AI) برات جا نیفتاده. برادر من تو مسئله هوش مصنوعی لزومی نیست که کپی از مغز کسی بگیرند که روی ربات کپی کنند، هوش مصنوعی به معنی ظهور هرگونه تکنولوژیه که قادر به تصمیم گیری باشه درست مثل انسان. به مفهوم خلق نه کپی. این مسئله پارو فراتر از کپی یا هرگونه برداشت متفاوت از معنی اصلی هوش مصنوعی می زاره.
   دوما اگر فرض بر این باشه که معنی هوش مصنوعی همون کپی اطلاعات مغز انسان بر روی یک ابر رایانه باشه. همین قدر بگم که اون رایانه قرار نیست مثل تو فکر کنه. بلکه کافیه مثل خودش فکر کنه. شمای احمد با توجه به فعل و انفعالات شیمیایی و نوع انتقال اطلاعات توسط نورنهای عصبی داخل مغزت گونه ای از قدرت پردازش داری و یک ابر رایانه با توجه به سی پی یوش به گونه ای دیگه پردازش اطلاعات رو انجام می ده. هردوی شما اکنون به یک منبع اطلاعاتی وصلین اما تصمیم گیری ها متفاوت. این دقیقا مفهوم خلقت ما انسانهاست. ظهور انسان ها با منابع طبیعی و قوانین طبیعی یکسان و با استعداد های متفاوت.
   بنابراین قرار نیست هوش مصنوعی خود تو باشه. قرار قادر به فکر کردن، تصمیم گیری، درک احساسات و عواطف باشه. می تونه درک این احساسات بر اساس شخصیت تو کالیبره بشه می تونه توسط من یا هر شخص دیگری کالیبره بشه.

  2. گمونم وقتی این چنین کاری رو که شما فرمودین انجام بدن به جواب همه ی سوالات میرسیم.

 5. خب که چی آیا ما باید کامنت بگذاریم که فقط یادآور شویم چه چیزی افسانه است یا نه،
  یک آدم باهوش کسی نیست که تمام مسائل را باهم حل می کند یا فرض می کند که باید با هم دیگر حل شود بلکه باهوشتر از او کسی است که یک کنجکاوی را تا زمانی که به یک نتیجه برسد دنبال می کند و چشمان خود را به تمام واقعیت هایی که مخالف آن فکر کنجکاو است می بندد،و وقتی به نتیجه رسید می بیند که واقعیت هایی که چشمانش را روی آن بسته بود هنوز وجود دارند اما این بار زیر آن فکر کنجکاو قرا می گیرد و سرانجام اتفاقی میافتد اینست که چشمان انسان به روی واقعیات بیشتر باز میشود.

  1. برادر چرا جوش میاری خوب بحث در این مورد هست ادم میاد نظر میده کامنت میزاره در این باره.کسی هم گمون نکنم قصد حل کردن همه ی مسائل رو با هم داشته باشه کسی چنین چیزی نگفت نتیجرو هم دنبال میکنیم برادر اما این قضیه حالا حالا ها کار داره مطمئنن هوش مصنوع اگر روزی کامل طراحی بشه کل دنیا با خبر میشن چرا پیچیدش میکنی برادر.نظر نظر دیگه.

 6. فرض می کنیم تکنولوژی به آن حد رسیده که طبق گفته هاوکینگ بتوانند اطلاعات مغز شما را بر روی ربات و هوش مصنوعی پیشرفته پیاده کنند تا بتوانید پس از مرگ بر روی ربات به هوشیاری و زندگی خود ادامه دهید خب من می گویم همانطور که شما زنده هستی کپی مغز شما را هم روی ربات پیاده کنند و به کارش اندازند خب اکنون شما هستی و ربات کپی شما هم هست حال شما چگونه همزمان هم خودتان هستید و هم در ربات؟!!!! بنابراین ربات اگر هم بر فرض محال واقعا آگاهی پیدا کرده باشد شما نیست و هوشیاری دیگری است بنابراین رویای عمر جاودان به گفته هاوکینگ فقط یک افسانه است

  1. اینم هست خوب اره منم موندم وقتی هوش یا مغز ادم رو به یک ربات انتقال بدهند فقط هوش مغزی انتقال داده میشه یا خاطرات شخص هم.هم زمان انتقال داده میشه؟البته این در صورتی هست که به قول شما بخوان کسی رو جاودانه کنند یا مغزش یا همون هوششو انتقال بدهند غیر از این هوش مصنوعی رو طراحی میکنند و به ربات انتقالش میدن که باز میشه مطالبی که در بالا گفتم.

 7. میگه سخن در میان دو دشمن چنان گوی که چون دوست گردند شرم زده نگردی.اقا وحید دوست نشد دیگه اما نه ابدا از هم وطن خودم ناراحت نمیشم بحث دیگه همیشه پیش میاد امیدوارم هم ایشون موفق باشن هم بقیه دوستان.

 8. چشم سعی میکنم مطالبو کوتاه کنم اما اونطوری جالب نمیشه و بحثو نظریه نگاری انجام نمیشه باید مطلبو رسوند نظر نظره دیگه کوتاه یا بلند.در مورد مغز هم اقای الله وردی حق با شماست مغز همه ی قسمت هارو به فعالیت وا میداره در حال انجام کاری.و بله کل مغز استفاده میشه اما طبق اتفاقات واقعی مطمئنن درباره مردی شنیدین که بر اثر ضربه به سر باعث میشه که او هیچ وقت خاطرات یا هر چیزی رو که یاد میگیره دیگه از یاد نبره او حتی کوچک ترین و قدیمی ترین خاطرات خود را بیاد دارد و هرگز فراموش نمی کند از این رو حتی اگر در روز 100 صفحه کتاب بخواند کل 100 صفحه را به خاطر خواهد داشت یا مردی که تا مقاطع بالای درسی تا دبیرستان از نظر ریاضیات ضعیف بود و تجدید این درس اما پس از شبی که به خواب فرو میرود شبی پر از کابوس و وقتی فردایش از خواب بیدار میشود طی چند روز به استعداد عجیب ریاضی و حساب گری در خود میرسد او معادلات پیچیده را حل میکند اعداد ارقام بالا را با هم جمع یا ضرب میزند ارقامی که از یک ماشین حساب یا کامپیوتر بر می اید تو اینترنت دربارشون هست تو شبکه ماهواره ای منوتو1 هم نشون داد مستندو اگه ما همه از 100% توان مغزیمون استفاده میکردیم گمونم همه یکسان بودیم دیگه کسی اسمش دانشمند نبود یا باهوش نبود نابغه نبود بله ما از کله مغز استفاده میکنیم اما نه از کل توانی که دارد هنوز خیلی خیلی شگفتی ها هست که درباره مغز اشکار نشده شاید 100% از کل 10% در اینده به کلی جواب میرسیم و ممکنه کلی اشتباه که تصحیح میشن.هوش مصنوعی هم که بله هنوز هوش مصنوعی با ابعاد کاملی ساخته نشده که اماده پیاده سازی باشه اما اگه بشه مواظب عواقب برتریش باشیم به دلایلی که بالا گفتم.بدرود.

  1. دوست من ازاین کاربر ناراحت نشو همیشه کارش اینه .
   همینکه نظرتون با موضوع ربط داره و دانسته هاتون رو دراختیار کاربرانی مثل من میذارید خیلی کاره خوبی میکنید دوست من .

   1. خواهر من، بشین قشنگ نظرات دوستمونو بخون. و بعد برو تحقیق کن. ببین چند درصدش درسته .ببخشید من سعی می کنم رو هوا حرف نزنم. واقعا متاسفم.

    1. برادر من جوش نیار تموم شد رفت حق با شماست دوستان برین تحقیق کنید رو مطالب من خوبه الان. من اگه اشتباهی هم بوده خودم گفتم و تصحیح کردم پس اصولا چیزی وجود نداره که براش متاسف باشین.

    2. سلام دوست من، تو هم هیچ فرقی با وحید نداری، حداقل اون سعی می کنه مستند حرف بزنه اما شما نه. ضمن اینکه فکر می کنید هرچی میگید درسته. خودتون می دونید چقدر از حرف هایی که می زنید از نظر علمی صحت دارند.

     1. برادر حالا شما میخوای شروع کنی بله شما که راست میگی خوبه. هیچ وقتم نگفتم هرچی من میگم درسته اگه اشتباهی بوده دوستان رانمایی کردن تصحیح کردم دیگه چی بگم اخه.میگی اشتباه کردم اقا شما راست میگی تصحیحش کردم باز اثا اومده به بحث قبلی گیر میده.درضمن این قضیه تموم شد دوباره شروعش نکنین دوستان.

 9. خب حتی اگه یه هوش مصنوعی یه روزی بتونه تمام احساسات تمام عواطف تمام هورمون ها رو دقیق مثل انسان درون خودش داشته باشه یعنی یه کپی تمام عیار از انسان باشه به جز هوشش که مصنوعیه بازم به نفع ما انسان ها نیست مغز هر انسان از انسان های معمولی تا دانشمندان از درصد خاصی از ان استفاده میشود که گمان نکنم تا جایی که یادم باشه از 10% بیشتر بتونه استفاده کنه ما فرض میکنیم تا30% درصدشو بتونه استفاده کنه که خیلی کارای عجیب غریب میشه باهاش انجام داد اما بازم به هوش مصنوعی که کامل و اماده فراگیری باشه نمیرسه و فراموش نکنید قرار نیست هوش مصنوعیرو مثل بافت گوشتی مغز انسان درست کنن و توی یه بدن انسان جایگزین کنن خیر هوش مصنوعیرو یک cpu بسیار پیچیده در حد مغز انسان تصور کنین که قرار روی یک مدل رباتیک نصب بشه الا وقتی هوش مصنوعی شروع به کار کنه مطمئنن مثل یک پچه کوچک هست بدون هیچ اطلاعاتی و دانشمندا شروع میکنن به بزرگ کردن در واقع هوش مصنوعی اما قرار نیست مثل ما انسان ها زمان زیادیرو برای فراگیری مطالب یا هر اموزش دیگری بگیره در مدت کوتاهی رشد میکنه اگر برای ما سال ها طول کشیده که از بچگی به بزرگ سالی برسیم و دارای علمو سوادو درکو فهم شویم برای هوش مصنوعی به روز و ماه های کوتاه میرسد فرقشم اینه که مثل یه کامپیوتر قدرتمند پردازش میکند به به راحتی معادلات ریاضی رو حل میکنه تفسیر میکنه و سریع نتیجه گیری میکنه کارهایی که برای ما انجام دادنش سخت و زمان میبرد او قادر به انجام انهاست ان هم به اسانی هوشش حدو مرضی ندارد و محدود به زمان یا عوامل دیگر نیست کار دانشمندان را به راحتی انجام میدهد به راحتی وسایل جدید اختراع میکند و بله علم را در مینوردد به نقطه هایی از علمو غیره میرسد که هزاران سال دانشمندان را به جلو میبرد یه مسائل اخترنجومی یا غیره را که حل انها سال ها زمان یا اصلال غیر ممکن است را به سادگی انجام میدهد حال او مثل ابر کاپیوتری پردازش و مثل انسانی تمام عیار عمل میکند اینجاست که ما از نظر او عقب مانده هایی بیش نیستیم که از چیزی که خلق کرده اند هزاران سال عقب مانده اند حال دیگر همه به نفع اوست چرا نباید تولید مثل کند منظور این که خود را تکثیر یا جامعه ای از خود خلق کند یا سیستمی که تکثیر میکند مثل یک چرخه ی تولید نسل از نوع خودش چرا که نه حال او یک هوش تمام عیار است کاری نیست که از پسش بر نیاید او جداگانه فکر میکند یاد میگیرد عمل میکند هوشی دورگه از انسان و علم او اما از هردو قوی تر.با این چیزا ور رفتن اخر عاقبت خوبی نداره اگر به فرض مثال فرض کنیم ها خودمون رو خدای زمین فرض کنیم یعنی ما خلاق ترینیم قوی ترینیم برترینیم پس گمون نکنم جالب باشه یه چیزی خلق کنیم که بزنه رو دسته خودمون اونوقت دیگه بهش نمیگفتن خدا.اما به جای این کارا بهتر اینه همون کامپیوتر هارو تقویت و آپگرید کنند اگه به قول خودشون میخوان پیشرفت کنند درست یک کامپیوتر مثل انسان عمل نمیکنه از هر نظر.اما پردازش فوق العاده قوی داره و طبق برنامه ریزی یا همون دستورات شما عمل میکنه نیازی هم به یک هوش مصنوعی نیست که فقط در مراحل اولیه با ماست و مارا همراهی میکند.خلاصه بعضی دانشمندا کنج کاوی عجیبی دارن واسه ساختن اینجور چیزا این چیزارو هم گمونم خودشون میدونن خلاصه خدا عاقبت مارو با این گونه نظریاتو علمیات به خیر کنه.

  1. دوست گرامی بر طبق فرض نیست که مثلا 10 تا 30 درصد از مغزمان می توانیم استفاده کنیم، به گفته ی دانشمندان انسان در هر لحظه، حتی در فعالیت های ساده از تمام توان مغز خود استفاده می کند. فکر میکنم فیلم دروغینی همچون “لوسی” در رواج این افسانه و شایعه نقش اساسی داشته است. باید گفت اگر شما جزء کسانی هستید که به این باور اعتقاد دارید که تنها از ۱۰ درصد توانایی مغز خود استفاده می کنید، بهتر است به این هم فکر کنید که بقیه مغزتان به چه دردی می خورد. علاوه بر دست کم ۱۰۰ میلیارد رشته عصبی که در مغز دائما مشغول به فعالیت هستند، بخش های مختلف مغز که هر کدام یک حرکت و رفتار را کنترل می ‌کنند نیز، همیشه مشغول فعالیتند. اسکن های MRI مغزی انجام شده به وضوح نشان می دهد که حتی طی انجام کارهای نسبتا معمولی مثل صحبت کردن، راه رفتن، گوش دادن به موسیقی، تقریبا تمام نواحی مغز فعال هستند. عصب شناسان دلایل زیادی برای غلط بودن این باور دارند مهم ترین این دلایل عبارتند از :

   • اسکن های مغزی انجام شده به وضوح نشان می دهد که حتی طی انجام کارهای نسبتا معمولی مثل صحبت کردن، راه رفتن و … تقریبا تمام نواحی مغز فعال هستند.
   • اگر افسانه ۱۰ الی 30 درصد صحیح بود، افرادی که در اثر حادثه دچار صدمه مغزی می شدند نباید متوجه هیچ تاثیری می شدند. اما در واقعیت، هیچ ناحیه ای از مغز وجود ندارد که دچار صدمه شود، بدون اینکه پیامدهایی از خود بر جای بگذارد.
   • مغز حدودا ۲۰ درصد انرژی بدن را مصرف می کند. اگر قرار بود چنین بخش بزرگی از منابع انرژی ما توسط چنین بخش کوچکی از مغز مصرف شود، طی میلیون ها سال فرگشت صاحب چنین مغزهای بزرگی نمی شدیم.
   • محققان که در زمینه نقشه برداری مغزی کار می کنند. هنوز تلاش دارند تا ناحیه ای از مغز را پیدا کنند که هیچ کارکرد خاصی ندارد. با این وجود، هنوز موفق نشدند ناحیه ای را پیدا کنند که بطور کامل خاموش یا غیر فعال باشد. به گفته دانشمند علوم اعصاب، این گفته که انسان‌ها فقط از ۱۰ درصد مغزشان استفاده می‌کنند، صرفا یک افسانه است. در زیر می توانید تحقیقات جدید در این زمینه را مطالعه بفرمایید:

   رد نظریه استفاده ۱۰ درصدی از مغز

   باوری اشتباه در مورد مغز انسان

   در ضمن یک گله هم از شما داشتم، لطفا کامنت های خود را کوتاه و خلاصه تر کنید تا لب و جان کلام را برسانید، چون در غیر اینصورت برای کامنت ها محدودیت تعداد حروف می گذاریم. سپاس

   1. بنده در یک نظر قبلا در سایت شما مطلبی نوشتم که شیوه ای که مقاله های ذکر شده شما برای رد این نظریه که ما از n درصد مغزمان استفاده میکنیم قابل قبول نیست. (توانایی مغز با بخش های در گیر مغز متفاوت هست و در این مقاله ها بخش های درگیر مغز گفته شده نه توانایی مغز)هر چند که نظریه ۱۰ درصد استفاده از مغر هم درست نیست.
    برای مثال شما کی می توانید بگویید که من برای حل یک مساله از صد درصد توانایی پردازشی مغزم استفاده کرده ام؟
    همانطور که در مقاله بالا هم گفته شده ما هنوز پارامتر دقیقی از توانایی مغز انسان نداریم.
    در مورد هوش مصنوعی خود آگاه هم تا جایی که تحقیقات بنده نشون میده و یک بار چندتا لینک هم گذاشتم در بخش نظرات هنوز راه خیلی زیاد مونده. و مشکل اینجاست که ما هنوز تعریف دقیقی از خودآگاهی نداریم.

    1. فکر میکنم‌ یه سری افراد بحث استفاده ی ده درصدی مغز رو پیش میکشن تا ضعف های خودشون رو توجیه کنن و بگن اشکال از ما نیست، اشکال از سیستم خود مغز هست، اما قطعا تمام مغز فعاله، مهم اینه به چی فکر میکنی و چطور میتونی با تمرین و تمرکز و پشتکار اون فکر رو بارور و پرورش بدی. فقط به خود انسان بستگی داره

     1. دقیقا درسته.
      ضمنا از تلاشی که شما برای جا انداختن تفکر علمی میکنید در این سایت واقعا ممنونم.

   2. با شما موافقم . بیشترین فعالیت مغز هنگام خواب رخ میدهد و اگه قرار بود مثلاً بیشتر10 درصد از مغز خود استفاده کنیم به قلبی بزرگتر و شش بزرگتر و بقیه اندام های بزرگتر و کارآمد تر نیاز داشتیم .

  2. جناب Dragoo به جای اینکه این همه بنویسی، سعی کن کوتاه بنویسی و مفید. یه بار متنتو بخون ببین چقد غلط املایی داری. ضمن اینکه گمون نکنم زیاد علمی صحبت کنی، شاید بیشتر برداشتات ازفیلم های علمی تخیلی مثل لوسی باشه.

   1. برادر شما از دنده چپ بلند شدی ها نخیر این حرفا نیست کسی هم بیکار نیست بیاد برای شما فیلم نامه بنویسه تو نظرات یا نقد کنه شما مشکلت چیز دیگریست غلط املایی هارو هم یک بار گفتم سریع تایپ میکنم و چشمم به کیبورد هست بعد تایپ هم یه اینتر میزنم خلاص.حالا شما غلطارو بشمار طبق همون نمره بده بیکاری ها بله لوسی رو هم دیدم اما نیومدم تعریفش کنم که مطلب منو خوندی اصلا بحث هوش مصنوعی بود پایینم که توضیح دادم درباره مغز یه بارم شما علمی صحبت کن ما یاد بگیریم مطالب هم اگه جاش باشه بله کوتاه و مفیدش میکنم اما سه تا نت موسیقیرو نمیشه کرد یک نت یه مطلب خلاصه رو هم نمیشه باز خلاصه کرد دیگه معنا و مفهومو از دست میده 100 برگ مقالرو که نمیشه کرد 20 برگ حداقل شخص باید 10 الا 20 صحفه کم کنه اما بقیشو باید توضیح بده یا بنویسه که اشخاص دیگه اصل مطلبو دریابند شما از این به بعد هرجا دیدی یک شخص یا دانشمند یا هرچی هرکی مقاله یا نظر طولانی داده بود شما نخون رد شو یا یه گیری بهش بده یا بهش بگو خلاصتو خلاصه کن یه تهمتم بهش بزن خواستی اگه یه فیلمم دیده باشه دیگه هیچی.گمونم یک دکترای صنعتی شریف این چیزارو درک کنه.

 10. هوش مصنوعی به عنوان وسیله ای برای پردازش و محاسبه سریعتر و بهتر در خدمت انسان خواهد بود اما یک هوش مصنوعی هرگز خودآگاه و دارای حس حضور مانند انسان نخواهد شد بنابراین هوش مصنوعی از پدران بشری خود یادی نخواهند کرد زیرا زنده و دارای حس وجود نخواهند بود من حاضرم با مثالی این را ثابت کنم البته اگر کسی خواست!!!!!

  1. نمی خوام کلیشه صحبت کنم. همین قدر که 100 سال پیش سفر به ماه برات خنده دار و غیر ممکن به نظر می رسید. من متوجه نمی شم که چرا همه نسل ها به محض اینکه رو به کهنگی می روند شروع به جبهه گیری با تکنولوژی های نو می کنند. بهتر نیست راجع به هزاران سال بعد از الان سریع نظر ندهیم.
   در زمانی نه چندان دور دوره ای فرا خواهد رسید که یک هوش مصنوعی به مانند ما احساس خواهد داشت و به مانند ما دوست دارد با انسان های دیگر مقایسه نگرد.
   شما که اینقدر مطمئن حرف می زنی مثالتو بزن.
   من هم خیلی راحت زمانی رو می بینم که هوش مصنوعی تنها بر روی زمین و یا کراتی دیگر سکونت خواهد داشت.

 11. شاید روزی بشر بتواند میراث خود را بدون حضور خودش در زمین و تنها توسط زاده خودش یعنی هوش مصنوعی به هوش های فرا زمینی عرضه نماید. شاید زمانی برسد که هوش مصنوعی بشر را پدران خود بداند و این خود باشد که نمونه های جیدتر و بهینه تر خود را بوجود می آورد.
  آنچه مسلم است، بشر کنونی علارقم قوانین آسیموف همواره از هوش مصنوعی ترسیده و نگران عواقب ناگوار ناشی از عدم کنترل آن است. اما کاملا واضح است که قدرت های بزرگ در جهت کشف و ساخت هوش مصنوعی هرگز دست بردار نخواهند بود.
  به امید روزی که شاهد باشیم تا هوش مصنوعی در کنار ما مرزهای دانش را درنوردد و سرعت پیشرفت ما برای دست یابی به بسیاری از علوم اخترفیزیک، فضا و … را بیش از پیش فزونی بخشد.

  1. دقیقا مثل فیلم ترانسفورمرز که خود موجودات فرا زمینی به جزی از تکنولوژی تبدیل شدند و به بقاشون ادامه دادند.

   1. البته artificial intelligence رو ترجیح می دم. به نظرم بهترین فیلم تو زمینه هوش مصنوعیه. اثر مارتین اسپیلبرگ.

   2. دوست عزیز
    همین الانم انسانها تا حدودی به جزئی از تکنولوژی تبدیل شدند، نمونه ش اندامهای مصنوعی که روز به روز پیشرفت می کنند. لزومی نداره که دست به دامان فیلم تخیلی ای چون ترانسفورمرز بشیم

    1. دوست گرامی متاسفانه منظور بنده را از این مثال متوجه نشدید. بله انسان هم به پیشرفت های محسوسی در زمینه ی هوش مصنوعی و تلفیق اندام های مصنوعی و … دست پیدا کرده است، اما تا رسیدن به جایگاهی که ربات های ترانسفورمرز دست پیدا کرده اند، راهی طولانی باقی مانده تا انسان برای غلبه بر مرگ و جاودانگی به جزیی از تکنولوژی تبدیل شود. در این فیلم علمی- تخیلی، یک نسل چند میلیارد ساله ی فضایی را نشان می دهد که در ابتدا همچون ما انسان ها بودند، اما با پیشرفت علم و تکنولوژی ماهیت آگاهی و هوش خود را با این دستگاه های پیشرفته تلفیق کردند و قادر شدند از شر بدن بیولوژیکشان خلاص شوند و خود را جاودانه کنند. این آینده برای بشر دور از ذهن نیست، چون پیشرفت تکنولوژی در حال حاضر از قانون مور هم سریعتر صورت می گیرد.