وجود لایه دوم اطلاعات در DNA تایید شد!

بیگ بنگ: محققان موسسه فیزیک لایدن برای نخستین بار مدرک محکمی دال بر وجود یک لایه دوم از اطلاعات در رشته های DNA( دی.ان.اِی) ارائه دادند.

Scientists-confirm-second-layer-of-information-in-DNAبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایرنا، این محققان در یک مطالعه جدید نشان می دهند دو لایه کد در رشته های دی.ان.اِی وجود دارد. لایه اول تصمیمات آناتومیک را دستور می دهد؛ تصمیاتی که ساختار ما را تشکیل می دهد و اینکه چه پروتیینی و به چه کیفیتی تولید شود. و لایه دوم که بر اساس مطالعه جدید محققان موسسه فیزیک لایدن تایید شد، بر مکانیک دی.ان.اِی حکومت می کند.

بطور کلی برای هر جنبه از وجود فیزیکی انسان یک کد وجود دارد به طور نمونه یک کد برای چشمان آبی و یک کد برای موهای قرمز و مجعد. از سوی دیگر سلول های مختلف نیز به طرق مختلفی دی.ان.اِی خود را در داخل هسته سلول تا می کنند که این الگوهای تا شدن بر دستوری که توالی دی.ان.اِی خوانده می شود، تاثیر می گذارند. اکنون دانشمندان حدس می زنند دی.ان.اِی برای دستوراتی در زمینه نحوه تا شدن در سلول نیز دارای یک لایه دوم از کد است.

Researchers-Confirm-Second-Layer-of-Information-in-Our-DNAاین محققان با کد کامپیوتری خود، تا شدن رشته های دی.ان.اِی را با سرنخ های مکانیکی تصادفی، شبیه سازی کردند. آنها متوجه شدند این سرنخ ها نحوه تا شدن دی.ان.اِی مولکول را در به اصطلاح نوکلئوزوم تعیین می کند. آنها ارتباطاتی را میان مکانیک ها و ساختار واقعی تا شدن در ژنوم دو ارگانیسم به طور نمونه مخمر نانوایی و سلول مخمر پیدا کردند.

این پژوهش نشان می دهد که جهش های ژنتیکی می تواند به دو صورت بر دی.ان.اِی تاثیر بگذارد. دی.ان.اِی یا ‘دئوکسی‌ ریبونوکلئیک‌اسید’، نوعی اسید نوکلئیک دارای دستورالعمل‌ های ژنتیکی است که برای کار کرد و توسعه بیولوژیکی موجودات زنده و ویروس مورد استفاده قرار می‌گیرد. نقش اصلی مولکول دی.ان.ای ذخیره‌سازی طولانی مدت اطلاعات ژنتیکی است. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله PLOS ONE منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: upi.com

(17 نفر , میانگین : 4٫76 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=51006
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. amje گفت:

    سلام آیا این اطلاعات و کدهای DNA به نوعی شبیه همان کدهای برنامه نویسی در کامپیوتر نیست ؟.
    اگر اینگونه باشد دنیای ما زیاد هم دور از رهن نیست که یک شبیه سازی حرفه ای باشد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.