بیگ بنگ: اگرچه سازمان ملل متحد تایید کرده که لایه ازون در حال ترمیم است، اما دانشمندان نگرانی‌هایی دربارۀ تاثیرگذاری پروتکل مونترال پس از کشف استفاده از کلروفلوئوروکربن‌ها در یازده سال قبل ابراز کرده‌اند. اعضای پروتکل مونترال ماه جاری در شهر کوئیتوی اکوادور نشستی برگزار خواهند کرد تا به بحث درباره تحکیم این توافق نامه زیست محیطی بپردازند؛ هدف از انعقاد این توافق‌نامه، محافظت از حفره موجود در لایه ازون می‌باشد.

Illegal emissions threaten to undermine UNs optimistic ozone reportبه گزارش بیگ بنگ، علی‌رغم گزارش‌های خبری در خصوص بهبود لایه ازون، عدم قطعیت دربارۀ اثرات انتشار غیرقانونی گاز کلروفلوئوروکربن تهدیدی برای موفقیت طولانی مدت پروتکل مونترال به حساب می‌آید. سازمان ملل متحد تازگی با انتشار گزارشی تایید کرد که لایه ازون زمین در حال ترمیم است. رسانه‌ها این خبر را با عنوان «بارقه‌ای از امید» پوشش دادند.

اما همین گزارش از یک سری نگرانی‌های جدی هم خبر داد؛ مسائلی که قرار است اعضای پروتکل مونترال در کوئیتوی اکوادور به بحث و بررسی‌شان بپردازند. سال گذشته، گزارش‌ها از افزایش تعجب برانگیز انتشار گاز کلروفلوئوروکربن حکایت داشت؛ این گاز که موجب ِ سوراخ شدن ازونشد، به واسطه پروتکل مونترال ممنوع اعلام شده است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش سازمان ملل متحد درباره وضعیت لایه ازون، افزایش انتشار گاز کلروفلوئوروکربن می تواند ترمیم کامل لایه ازون را بین 7 تا 20 سال به تاخیر بیندازد. «کیت ولر» سخنگوی زیست محیطی سازمان ملل متحد گفت: «دانشمندان و اعضای پروتکل مونترال دربارۀ افزایش انتشار گاز کلروفلوئوروکربن به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.»

ولر افزود: «میزان انتشار کلروفلوئوروکربن به اتمسفر آنقدر زیاد است که نمی تواند فقط نتیجه تولید غیرقانونی در مناطق خاص باشد. یعنی گزارش‌های مربوط به تولید کلروفلوئوروکربن در شرق آسیا تنها بخشی از داستان است. لذا تصمیمی که در کوئیتوی اکوادور گرفته خواهد شد، از اهمیت بالایی برخوردار است.» مقامات دولتی، حامیان محیط زیستی و دانشمندان ماه جاری در اکوادور گردهم می آیند تا راه‌های کاهش انتشار گاز کلروفلوئورکربن به اتمسفر را مورد بحث و بررسی قرار بدهند.

«استفان مونتزکا» دانشمند و یکی از شرکت‌کنندگان در نشست اکوادور اظهار داشت: «من به خوبی متوجه هستم که سازمان ملل متحد، نمایندگان MOP، دولت‌ها، دانشمندان، سازمان‌های NGO و غیره با جدیت ِ ویژه‌ای این مسئله را دنبال می کنند. بسیاری در نشست اکوادور شرکت می کنند تا این مسئله را مورد تاکید قرار دهند که انتشار کلروفلوئوکربن می تواند چالشی جدی برای پیشرفت پروتکل مونترال باشد. هدف اصلی پروتکل مونترال این است که احیای لایه ازون را تضمین کند. خوشبختانه، ما می توانیم این مسئله را در همان مراحل ابتدایی مورد شناسایی قرار بدهیم. اگر انتشار این گاز بزودی متوقف شود، تاثیر بسیار کمی بر لایه ازون خواهد داشت.»

ولر امیدوار است که شرکت‌کنندگان در نشست اکوادور بتوانند تصمیم خوبی در رابطه با مسئله انتشار غیرقانونی کلروفلوئوروکربن در آسیا اتخاذ نمایند. وی خاطر نشان کرد: «پروتکل مونترال توانست دو دهه ترمیم ازون را امکان پذیر نماید، اما ضرورت نشست ماه جاری نشان می دهد که موفقیت طولانی مدت آن تضمینی نیست و باید چاره‌ای اندیشیده شود.»

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.