پولدارها نابغه‌اند یا خوش‌شانس؟

بیگ بنگ: مدلسازی رایانه‌ای جدیدی که از روند ثروتمند‌شدن افراد انجام گرفته‌است نشان می‌دهد مهارت در یک حرفه ارتباط با ثروتمند شدن ندارد بلکه این شانس تصادفی است که افراد را پولدار می‌کند.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، این شبیه‌سازی رایانه‌ای که براساس بازسازی الگوی توزیع ثروت در جهان حقیقی انجام شده‌است نشان می‌دهد افرادی که بیشترین ثروت‌ها را دارند، خوش شانس‌ترین افراد هستند نه نابغه‌ترین. این تحقیق  محققان دانشگاه کاتانیا در ایتالیا با هدف بررسی نقش شانس در سرمایه‌گذاری روی زمان و منابع در زمینه‌های مختلف صورت گرفته است.

معمایی که محققان تلاش کردند حل کنند این است: اگر نبوغ، استعداد، اراده کار و دیگر عواملی که معمولا در موفقیت زندگی اثرگذارند به شکلی برابر در جمعیت توزیع می‌شوند، چرا ثروت توزیعی برابر ندارد؟ به طور کل، ۱۰ درصد از جمعیت کره زمین مالک ۸۵ درصد از ثروت در گردش سیاره‌است اما الگوی توزیع هوش و استعداد به نابرابری ثروت نیست و محققان دریافته‌اند دلیل این نابرابری تنها یک چیز است: شانس.

محققان شبیه‌سازی خود را با کمک شبیه‌سازی هزار فرد در فضای رایانه آغاز کردند. نبوغ به صورت متوسط در میان تمامی آنها توزیع شد و با در نظر گرفتن حدی از انحراف معیار،‌ همه این افراد تا حدی باهوش بودند اما هیچ‌یک از آنها بیش از اندازه نابغه یا تیزهوش نبود. در ادامه،‌ همه این افراد با سطح ثروتی متوسط شبیه‌سازی را آغاز کردند.

در این شبیه‌سازی رویداد‌های تصادفی گنجانده شدند که داوطلبان مجازی بتوانند با استفاده از آنها ثروت خود را در صورت خوش‌شانس بودن افزایش دهند یا درصورت بد‌شانس بودن ثروت خود را از دست بدهند. تحلیل نتایج نهایی نشان داد توزیع ثروت در این جهان شبیه‌سازی شده شباهت زیادی به الگوی آن در جهان حقیقی دارد، و ۲۰ درصد از افراد مالک ۸۰ درصد ثروت شده‌بودند. این شبیه‌سازی بارها تکرار شد تا درستی نتایج در آن به اثبات برسد.

محققان همچنین می‌گویند ۲۰ درصد ثروتمند در این شبیه‌سازی در دسته نوابغ جامعه شبیه‌سازی شده نبودند،‌درواقع حداکثر ثروت و حداکثر نبوغ هرگز در این جامعه بایکدیگر همزمان نشدند و نبوغ ثروتمند‌ترین‌ها  در حد متوسط و معمولی بوده‌است،‌اما در عوض ثروتمند‌ترین‌ها در این شبیه‌سازی خوش‌شانس‌ترین‌ها بوده‌اند و افرادی که کمترین ثروت را برده‌اند در دسته افرادی قرار گرفته‌اند که کمترین رویداد‌های خوشانید برایشان اتفاق افتاده‌ است. جزئیات بیشتر این پژوهش در arxiv.org منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

(13 نفر , میانگین : 4٫92 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=74366
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۸ پاسخ‌ها

 1. بهنام طیبی گفت:

  به نظر من ثروتمند شدن در ایران با اروپا و آمریکا فرق داره و در ایران چندان تخصصی نیست یعنی با قوانینی که اروپا از جمله آلمان داره که مالیات سنگین و حرفه میخواد
  در ایران شانسی بله ولی در اروپا و آمریکا چندان شانسی هم نیست و نیاز به مدیریت خاص خودش میخواد
  نبوغ اگه منظورش میزان علم و دانش یا تحصیلات خوب درست میگه چندان تاثیری نداره چون خیلی ها به ثروت میلیارد دلاری رسیدن که از لحاظ هوش خیلی معمولی بودن و دانشمند یا دکتر نیستن

 2. علی گفت:

  خیلی سطحی بود. شاید تحقیق وطنی بوده.

 3. M hk گفت:

  مساله اینه که ما تو شبیهسازی رایانه ای زندگی نمیکنیم و برعکس اون آدمکهای توی تصویر وقتی در معرض فرصتها قرار میگیریم قدرت انتخاب بالایی داریم. البته عقیده دارم اکثر نوابغ متاسفانه فقیرند چون به سرعت توسط شبکه ای از ثرونتمندان استثمار میشن.

 4. آریا گفت:

  آره درسته البته بهتره وقتی اسم ارتباط ثروت و نبوغ میاد به نمونه های خاص مثل بیل و ایلان فکر نکنیم چون راجع به عموم پولدار ها داریم حرف میزنیم خیلی از پولدار ها شانس بزرگی اوردن حتی هیچ چشم اندازی از جایی که قرار بوده بهش برسن نداشتن اما خب خیلی از اونایی هم که پولدارن ایده های خیلی ناب داشتن که از نبوغ بوده ولی باز همونم یه سریشون از شانس به اون ایده رسیدن و از نبوغ نبوده

 5. درود به شما.از نظر من که ۲۵ سال درحال پژوهش در روانشناسی،عرفان و فیزیک هستم تمام ثروتمندان به وسیله قوانین بنیادی که گاهی ناخواسته از آن استفاده میکنند به ثروت میرسند این قوانین دامنه ای بسیار وسیع داره که اینجا مجال توضیح دادنش نیست ولی من بهش دست یافتم و در حال جمع بندی آنها برای انتشار هستم و اطمینان دارم با شناخت مردم دنیا از این قوانین و رعایت این اصول جهانی خالی از فقر،ترس،جنگ و بیماری را تجربه خواهیم کرد جهانی که پادگان و سرباز ندارد هواپیمای جنگی و توپ تانک ندارد جهانی که به زودی پادگانهایش تبدیل به دانشگاه خواهد شد این را با اطمینان میگم سراسر جهان را عشق و صلح فرا خواهد گرفت.
  آرش شادی وند پژوهشگر علوم محض و قوانین بنیادی.

 6. حسین کرم پور گفت:

  این شبیه سازی در جامعه ای انجام شده است که عواملی مانند رانت و پارتی بازی و تبعیض در آن وجود نداشته باشد. در کشور ما ثروتمند شدن رابطه تنگاتنگی با میزان وابستگی به قدرت سیاسی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.