پیش‌بینی درباره افزایش زلزله‌های مهیب در جهان

6
529

بیگ بنگ: در حالی‌ که جهان هنوز در شوک زلزله مهیب کرمانشاه است، دانشمندان هشدار داده‌اند که احتمال دارد در سال ۲۰۱۸ تعداد زلزله‌های شدید این‌ چنینی افزایش چشمگیری پیدا کند و کشورهای مختلف جهان باید برای این مسئله آماده باشند.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، در تحقیقی که از سوی راجر بیلهام از دانشگاه کلرادو و ربکا بندیک از دانشگاه مونتانا در نشست سالانه انجمن زمین‌شناسی آمریکا ارائه شد، آمده است که به‌خاطر کاهش سرعت حرکت وضعی زمین باید انتظار حتی دو برابر شدن زلزله‌های شدید و قدرتمند را داشت. این دانشمندان اعتقاد دارند که تغییرات در سرعت حرکت چرخش زمین به دور خود می‌تواند فعالیت‌های لرزه‌ای شدید را به‌ویژه در مناطق بسیار پر جمعیت گرمسیری ایجاد کند.

دانشمندان می‌گویند اگرچه تغییر سرعت حرکت وضعی زمین اندک است و باعث کاهش طول روز‌ها به اندازه یک میلیونیوم ثانیه می‌شود، اما همین تغییر به ظاهر اندک، باعث آزاد شدن میزان عظیمی از انرژی‌های درونی زمین و در نتیجه بروز زلزله‌های ویرانگر خواهد شد. این دو دانشمند در تحقیق خود زلزله‌های با قدرت ۷ ریشتر و بیشتر را طی ۱۱۷ سال اخیر بررسی کرده‌اند و مشخص شده که در ۵ دوره زمانی تعداد زلزله‌های مهیب افزایش چشمگیری داشته است. در این دوره‌ها که زمین کاهش سرعت حرکت وضعی داشته هر سال ۲۵ تا ۳۰ زلزله شدید رخ داده درحالی‌که در دوره‌های دیگر به‌صورت میانگین این رقم ۱۰ تا ۱۵ زلزله در سال بوده است.

راجر بیلهام در این رابطه می‌گوید: بیش از ۴ سال از آغاز دوره کاهش سرعت حرکت وضعی کره زمین می‌گذرد و این بدان معناست که سال آینده باید شاهد افزایش قابل توجه وقوع زلزله‌های شدید باشیم. البته این روند شروع شده و از ابتدای امسال تاکنون ما حدود ۶ زلزله شدید در نقاط مختلف جهان داشته‌ایم و به سادگی می‌توان دریافت که سال آینده میلادی باید منتظر حدود ۲۰ زلزله دیگر باشیم.

در این تحقیق تأکید شده که ارتباط بین چرخش زمین و فعالیت زلزله قوی است و وقتی سرعت چرخش زمین به دور خود کمی کاهش می‌یابد، دوره‌های افزایش تعداد زلزله شدید دیده می‌شود. دلیل دقیق ارتباط کاهش طول روز و سرعت حرکت وضعی با زمین‌لرزه مشخص نیست، اما دانشمندان معتقدند تغییرات جزئی در رفتار هسته زمین می‌تواند باعث هر دو مسئله شود.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: theguardian.comارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه‌ها

  1. تا جایی که من اطلاع دارم کاهش سرعت وضعی زمین در اثر گرانش کره ماه و به دنبال آن ایجاد جزر و مد می باشد، این کاهش سرعت هم تدریجی بوده و چیزی نیست که از چند سال پیش شروع شده باشد! ولی در این مطلب گفته شده کاهش سرعت زمین ۴سال پیش شروع شده است! امیدوارم اگر از خوانندگان گرامی کسی اطلاعات بیشتری دارد توضیح دهد.

    • امیدواریم که هیچ وقت نیاد ولی اگه بیاد یه فاجعه ی بزرگ بشری میشه
      من از یک زمین شناس پرسیدم گفت که اگه بیاد من برآورد کردم که در ضربه ی اول ۲.۵ ملیون نفر می میرن که این واقعا یک رکورده!!!!!