چرا دریای خزر “جزر و مد” ندارد؟

0
9819

بیگ بنگ: هیچ حرکت کِشَندی (جزر و مدی) چشمگیری در دریای خزر دیده نمی‌شود، و بنابراین هیچ پیش‌بینی‌ای هم برای زمان جزر و مدها در آن نمی‌توان انجام داد. ولی چرا؟

دریای خزر یا دریای کاسپین از چشم ماهواره‌ی Terraناسا

همه‌ی جزر و مدهایی که روی زمین می‌بینیم در اقیانوس‌ها رخ می‌دهند و نتیجه‌ی واکنش این پهنه‌های آبی به نیروهای کشندی‌ هستند که در اثر کشش گرانشی میان زمین، ماه، و خورشید پدید می آیند. اگر دوره‌ی تشدید یا رزونانس طبیعی یک پهنه‌ی آبی، با بسامد نیروهای جزر و مدی سازگار باشد، پهنه‌ی آبی به این نیروها واکنش نشان داده و یک جزر و مد در آن پدید می‌آید.

برای نمونه،‌ دوره‌ی جزر و مد طبیعی اقیانوس اطلس از مرتبه‌ی ۱۲.۵ ساعت است و بنابراین به نیروهای جزر و مدی که دوره‌ی نیمه-روزانه (روزی دو بار) دارند واکنشی شدید، نشان می‌دهد. ولی اقیانوس آرام، دوره‌ی تشدید طبیعی‌اش به ۲۵ ساعت نزدیک است و بنابراین آن هم به نیروهای جزر و مدی، واکنش شدیدی نشان می‌دهد. البته در مکان های ویژه‌ای از هر دو اقیانوس استثناهایی وجود دارد که برای شناختشان نیاز به آگاهی از جزئیات نظریه‌ی جزر و مدی است.

پهنه‌های آبی بزرگ دیگری مانند دریای بالتیک، دریای سیاه، دریای خزر و البته دریای مدیترانه دوره‌های تشدید طبیعی که سازگاری نزدیکی با نیروهای جزر و مدی، چه روزانه و چه نیمه‌روزانه، ندارند. از همین رو واکنش شدیدی به این نیروها نشان نمی‌دهند و در نتیجه، جزر و مد ِ چندانی هم رویشان رخ نمی‌دهد. واکنش آنها به این نیروها محدود و در اندازه‌ی سانتی‌متری است، بنابراین می‌توانیم آنها را بدون جزر و مد چندانی در نظر بگیریم که با بیشینه‌ی کشند ۰.۳ متر، مکان هایی امن برای کشتیرانی‌ هستند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: ukho.gov.uk ، برگردان: ۱star7sky.comارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.