چهار عنصر دیگر به جدول تناوبی اضافه شد!

بیگ بنگ: برای جشن گرفتن سال جدید میلادی با نوع جدیدی از جدول تناوبی آماده شوید! زیرا چهار عنصر دیگر به طور رسمی به ردیف هفتم جدول تناوبی اضافه شدند: نیهونیم (Nihonium)، مسکوویم (Moscovium)، تنسین (tennessine) و اوگانسون (oganesson).

iupac_periodic_table_1024به گزارش بیگ بنگ، از ماه ژانویه درباره این چهار عنصر شنیده ایم، اما آیوپاک ( اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی) در نهایت اعلام کرده است که نام های پیشنهادی به طور رسمی به تصویب رسیده اند. بنابراین بایستی تمامی پوسترهای قدیمی-مان را پاره کرده و به دنبال نمونه های جدید باشیم! « پیرو یک دوره بررسی عمومی پنج ماهه، نام هایی که پیش تر توسط کاشفان آن عناصر مطرح شده بودند مورد موافقت آیوپاک قرار گرفتند.» این خبری است که این سازمان در روز ۱ دسامبر منتشر کرد.

آنها اضافه کردند : « این بار نیز سنت شکنی نشده و عناصر تازه کشف شده نام خود را از یک مکان و ناحیه جغرافیایی، و یا یک دانشمند گرفته اند. پایان اسامی نیز نشان دهنده و ادامه دهنده توافق تاریخی و شیمیایی سابق است : ‘-ium’ برای عناصر ۱۱۳ و ۱۱۵ و همچنین برای تمامی عناصر گروه ۱ تا ۱۶، ‘-ine’ برای عنصر ۱۱۷ که متعلق به گروه ۱۷ است و ‘-on’ برای عنصر ۱۱۸ که متعلق به گروه ۱۸ است ».

اسامی و سمبل های مقابل حالا به طور رسمی معین گردیده اند :

نیهونیم و سمبل Nh، برای عنصر ۱۱۳
مسکوویم و سمبل Mc، برای عنصر ۱۱۵
تنسین و سمبل Ts، برای عنصر ۱۱۷
و اگانسون و سمبل Og، برای عنصر ۱۱۸

در ماه ژانویه، اعلام شد که آیوپاک رسما تائید کرده است که چهار عنصر جدید کشف شده اند. در آن زمان، این عناصر به عنوان ۱۱۳، ۱۱۵، ۱۱۷ و ۱۱۸ شناخته می شدند و برای آنها نام و سمبل های موقتی تعیین شده بود: اون¬اون¬تریم ( Uut ) ، اون¬اون¬پنتیم ( Uup ) ، اون¬اون¬سپتیم ( Uus ) و اون¬اون¬اکتیم ( Uuo ).

periodic-table

تیم های متشکل از محققان روسی، ژاپنی و آمریکایی که عناصر را کشف کرده بودند، وظیفه داشتند تا کشفیات خود را نام گذاری کنند و در ماه ژوئن، پیشنهادات آنان ها به منظور بررسی پذیرفته شد. حالا که آن اسامی طبق مقررات آیوپاک مورد موافقت قرار گرفته و به تصویب رسیده اند، قدم آخر نیز برداشته شده و این عناصر آماده اند تا در جدول تناوبی به روز شده جای بگیرند.

بهتر است دوستان جدیدمان را کمی بهتر بشناسیم. نیهونیم از کلمه ژاپنی “Nihon” گرفته شده است که معادلی برای کلمه ژاپن، در زبان ژاپنی است. مسکوویم نیز به افتخار پایتخت روسیه یعنی مسکو نام گذاری شده است. تنسین هم به خاطر ایالت تنسی در آمریکا– که به خاطر تحقیقات نوآورانه در علم شیمی شناخته می شود- نام گذاری شده است. تنسی دومین ایالت آمریکا است که این افتخار نصیبش می شود؛ پیش از این نام عنصر ۹۸ یعنی کالیفرنیم هم از ایالت کالیفرنیا گرفته شده بود.

اوگانسون هم از نام فیزیکدان روسی ۸۳ ساله به نام یوری اگانسن گرفته شده است و این برای دومین بار است که یک عنصر جدید، نام دانشمندی زنده را به خود می گیرد. شما می توانید با مراجعه به وبسایت آیوپاک، نسخه جدید جدول تناوبی آنها را دانلود نمایید. برای دیدن نسخه ی جدید جدول تناوبی به وبسایت IUPAC مراجعه کنید.

ترجمه: امیرحسین ادیبی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencealert.com

(16 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=59396
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳ پاسخ‌ها

  1. Endless گفت:

    ایا عنصر ۱۱۸ یک گاز نجیب است؟

  2. محمد گفت:

    با تشکر . اما کاش یه مقدار هم در مورد خود این عناصر به این مطلب اضافه میکردید اینکه چه خواص و کاربردی دارن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.