بیگ بنگ: زیردریایی تایتان متعلق به شرکت اوشن گیت که پنج سرنشین را برای بازدید از لاشه‌ی به‌جا مانده از کشتی معروف تایتانیک، به عمق اقیانوس اطلس شمالی برده بود، بر اثر نقص فنی نابود شد و تمام پنج سرنشین آن کشته شدند.

cyclops underwater

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، از زمان غرق شدن کشتی عظیم‌الجثه تایتانیک در سال ۱۹۱۲، تاکنون کارشناسان و بازدیدکنندگان بسیاری با استفاده از زیردریایی‌های کوچک به محل غرق شدن تایتانیک رفته‌اند و از آن بازدید کرده‌اند.

در آخرین مورد، یک زیردریایی کوچک تفریحی به نام تایتان متعلق به شرکت اوشن گیت(OceanGate) که پنج نفر را برای بازدید از بقایای تایتانیک، به محل غرق شدن این کشتی برده بود، دچار نقص فنی و حادثه‌ی «درون پاشی» شدیدی شد. این حادثه‌ی درون‌پاشی به قدری شدید بود که مسافران و خدمه‌ی این زیردریایی ناپدید شدند و از زیردریایی تایتان نیز جز چند قطعه، اثری باقی نمانده است اما ماجرا چه بوده است؟

titanic x

زیردریایی تایتان؛ عمق‌پیمایی با تکنولوژی ناسا که از هم پاشید

زیردریایی که ۵ مسافر را برای دیدن بقایای کشتی غرق شده‌ی تایتانیک، به عمق تقریبا چهار هزار متری اقیانوس اطلس شمالی برد تایتان نام داشت. سفر با این زیردریایی ۶.۷ متری که ابعادی در حد و اندازه‌ی یک مینی ون داشت، برای هرکدام از سرنشینان، ۲۵۰ هزار دلار هزینه در بر داشت.

برخی از کارشناسان اعلام کرده بودند که سفر با زیردریایی تایتان به دلیل اینکه برخی از استانداردسازی‌ها و تدابیر ایمنی در ساخت آن رعایت نشده بود، کار خطرناکی است. البته خطرات این سفر دریایی عمیق، پیش از عزیمت به مسافران اعلام شده بود و آن‌ها چندین برگه رضایت امضا کرده بودند. در این برگه‌ها، سه‌بار به کلمه مرگ اشاره شده بود.

Stockton Rush

همکاری ناسا با اوشن‌گیت برای ساخت زیردریایی تایتان

براساس گزارش‌ها، آژانس فضایی ناسا با شرکت اوشن گیت در ساخت زیردریایی تایتان همکاری‌ داشته است. این قرداد همکاری در سال ۲۰۲۰ انجام شد و در بیانیه‌ی مطبوعاتی آن اعلام شده بود که «قرارداد همکاری میان اوشن گیت و آژانس فضایی ناسا، نمونه‌ای از یک همکاری عالی برای بازگرداندن فناوری‌های فضایی به زمین است.»

براساس این همکاری، ساخت فیبر کربن و قطعات تیتانیومی زیردریایی تایتان برعهده‌ی آژانس فضایی ناسا بوده است. هدف از این همکاری این بوده که مهندسان ناسا بتوانند عملکرد فیبر کربن و تیتانیوم را در محیط‌های پرفشاری مانند اقیانوس‌ها آزمایش کنند.

حتی استارلینک؛ شرکت ارائه‌دهنده‌ی اینترنت ماهواره‌ای متعلق به ایلان ماسک هم همکاری‌هایی با شرکت اوشن گیت برای نصب تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای در زیردریایی تایتان انجام داده بود.

نمایی از داخل زیردریایی تایتان
هدایت تایتان با کنترلر بازی ۴۰ دلاری!

هدایت زیردریایی تایتان با استفاده از کنترلر گیم مدل F۷۱۰ ساخت شرکت لاجیتک انجام می‌شد که سال ۲۰۱۰ به بازار آمده و تنها ۴۰ دلار قیمت دارد! برخی از کارشناسان معتقدند که استفاده از این کنترلر ارزان‌قیمت بازی که برای هدایت یک زیردریایی گران‌قیمت طراحی نشده بود، کاملاً مخاطره‌آمیز بوده است.

Untitled

البته استفاده از کنترلرهای بازی برای هدایت وسیله‌های گران‌قیمت پیش از این هم سابقه داشته است. برای مثال ارتش آمریکا هم از کنترلرهای ایکس‌باکس برای هدایت ربات‌های خنثی‌کننده‌ی بمب و همچنین هدایت‌های برخی از زیردریایی‌های سبک‌ استفاده می‌کند.

زیردریایی تایتان چگونه غرق شد؟

تقریباً یک ساعت و ۴۵ دقیقه از آغاز سفر تایتان به عمق دریا گذشته بود که کشتی هدایت‌کننده‌ی تایتان اعلام کرد ارتباط با زیردریایی تایتان را از دست داده است. قطعات یافت شده از بقایای زیردریایی تایتان نشان می‌دهد که این زیردریایی دچار نشت آب شده و سپس دچار حادثه‌ی «درون پاشی» شدیدی شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که زیردریایی تایتان در زمانی که دچار نقص فنی شده، در عمق 3800 متری اقیانوس قرار داشته است.

OceanGate Titan passengers declared lost

براثر این حادثه‌ی درون‌پاشی، زیردریایی تایتان ابتدا به درون مچاله شده و سپس از هم پاشیده و خرد شده است. تمام سرنشینان تایتان بر اثر این حادثه، جان خود را از دست داده و به نوعی ناپدید شده‌اند و زیردریایی هم از پاشیده شده است.

حادثه‌ی درون‌پاشی یا Implosion درست برعکس انفجار یا Explosion است. در پدیده‌ی انفجار، فشار از درون باعث انفجار جسم به سمت خارج می‌شود اما در حادثه‌ی درون‌پاشی، فشار زیاد بیرونی، باعث مچاله شدن جسم به سمت داخل و در نهایت ازهم پاشیده شدن و مچاله شدن می‌شود.

به‌طور دقیق‌، هر جسمی که در عمق ۳۸۰۰ متری اقیانوس قرار بگیرد، فشاری حدود 400 کیلوگرم بر هر سانتی‌متر مربع تحمل می‌کند که ۳۹۰ بار بیشتر از فشار سطح آب است!

برای اینکه بتوانیم چنین فشاری را درک کنیم، کافی‌است تصور کنیم که این فشار ۲۰۰ برابر بیشتر از فشار هوای داخل لاستیک خودروهاست. برای تحمل چنین فشاری، دیواره‌ها و بدنه‌ی زیردریایی تایتان از قطعاتی از جنس فیبر کربن و تیتانیوم با درجه‌ی استاندارد فضاپیماها ساخته شده بودند.

سرنشینان زیردریایی تایتان چه کسانی بودند؟

شرکت اوشن گیت که مالک زیردریایی تایتان و مجری برگزاری این سفر تفریحی بوده، اعلام کرده که زیردریایی تایتان پنج سرنشین داشته است. شرکت اوشن‌گیت پس از مشخص شدن نابود شدن این زیردریایی، به خانواده‌های جان‌باختگان تسلیت گفته و از این که نتیجه‌ی جست‌وجوها به «بدترین سناریوی ممکن» ختم شده، ابراز تأسف کرده است.

Untitled

لیست سرنشینان زیردریایی تایتان:

استاکتون راش، ۶۱ ساله و مدیر اجرایی و از بنیان‌گذاران کمپانی اوشن گیت که مسئولیت اجرای این تور تفریحی را برعهده داشته است.

شاهزاده داوود؛ تاجر ۳۸ ساله بریتانیایی پاکستانی‌تبار به همراه سلیمان، پسر ۱۹ ساله‌اش. داوود یکی از ثروتمندترین پاکستانی‌تبارهای انگلیس بود.

پل هنری نارژئوله؛ ۷۷ ساله و ناخدای سابق نیروی دریایی فرانسه. او علاقه‌ی زیادی به تحقیق درخصوص بقایای کشتی تایتانیک داشت و عضو تیم اکتشافی بود که برای نخستین‌بار در سال ۱۹۸۷ از لاشه‌ی کشتی تایتانیک دیدن کردند.

همیش هاردینگ، تاجر و ماجراجوی ۵۸ ساله‌ انگلیسی و دارنده‌ی سه رکورد جهانی گینس. او ساکن امارات متحده‌ی عربی بوده و پیش از این تجربه‌ی سفر به فضا را داشت و بارها به قطب جنوب هم سفر کرده بود.

تجهیزات محرمانه نیروی دریایی آمریکا صدای انفجار را شنیده بود

پس از اعلام رسمی وقوع حادثه برای زیردریایی تایتان، نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که تقریباً ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه پس از عزیمت تایتان به عمق اقیانوس اطلس شمالی و دقایقی پس از قطع ارتباط تایتان با کشتی مادر، صداهایی مشابه انفجار را ثبت کرده است.

نیویورک تایمز اولین رسانه‌ای بود که به نقل از دو مقام ارشد نظامی نیروی دریایی آمریکا، گزارش داد که نیروی دریایی ایالات متحده با استفاده از داده‌های به‌دست‌آمده از یک شبکه‌ی محرمانه‌ی اطلاعاتی، متوجه رخداد حادثه برای زیردریایی تایتان شده‌ است. بنابر گزارش نیویورک تایمز، این شبکه‌ی محرمانه با استفاده از سنسورهایی که برای ردیابی زیردریایی‌های دشمن توسعه داده شده‌اند، یک «حادثه‌ی منطبق با انفجار یا درون‌پاشی» را درست چند دقیقه پس از قطع شدن ارتباط تایتان با کشتی هدایت‌کننده‌اش، ثبت و شناسایی کرده‌اند.

Untitled

تلاش‌ها برای پیدا کردن بقایای تایتان به‌کجا رسید؟

گارد ساحلی آمریکا اعلام کرده که تاکنون توانسته پنج قطعه‌ی بزرگ از بقایای زیردریایی تایتان را  در اعماق آب‌های اقیانوس اطلس شمالی پیدا کند.

“جان مائوگر” دریادار نیروی دریایی آمریکا در این رابطه به خبرنگاران گفته «کشتی جست‌وجوگر هورایزن آرتیک متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده توانسته بخش‌هایی از دماغه و اجزای دیگری از لاشه‌ی زیردریایی تایتان را پیدا کند.» بنابر اظهارات مائوگر، گارد ساحلی آمریکا هم پس از مشاهده‌ی اجزای متلاشی شده‌ی زیردریایی تایتان، بر وقوع حادثه‌ی درون‌پاشی برای این زیردریایی، تأکید کرده‌ است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر:  BBC , CNN , theconversation.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

 1. به خاطر اینکه اکسیژن داخل ریه هامون.. رگهامون.. سینوس همون هست امکان متلاشی شدن‌ بدن هست ..

 2. عزیز برادر اون کشتی که غرق شده فشار داخل و بیرونش الان یکی هست .این زیر دریایی به خاطر اینکه فشار داخلش با فشاری که از بیرون بهش میاد متفاوت هست ،و بدنش نتونسته تحمل کنه ، دچار درون پاشی شده .

 3. توی عمق ۴۰۰۰ متری اقیانوس ها فشار آب به حدی زیاد که هر چیزی و مچاله میکنه !!! جسد اون بنده خدا ها همون لحظه اول از شدت فشار متلاشی شده و دیگه جسدی باقی نمونده که بخوان پیدا کنن

  1. اگه قراره فشار آب در آنجا هر چیزی رو مچاله کنه پس بقایای کشتی تایتانیکی هم باید وجود نداشته باشه!! اما بوده و با تیتان میخواستن برن برا تماشا!

   1. عزیز برادر،
    هوا هوا هوا
    چون داخلش هوا بوده.
    داخل کشتی تایتانیک هم هوا بوده اما وقتی داشته زیر اب میرفته هواش با کمک فشار اب از اتاق و همه جاش تخلیه شده و رفته کف اقیانوس،
    اما زیردریایی داخلش هوا بوده و رفته زیر فشار اب و طاقت نیاورده.
    یه مثال برات میزنم . یه کیسه فریزر رو با دن و درشو گره بزن. فشارش بدی میترکه، اما اگه همون کیسه رو بدون باد فشار بدی هیچیش نمیشه،
    یا حق