چگونه زرافه ها چنین گردن هاى بزرگی را پرورش دادند؟

10
1401

بیگ بنگ: وقتى به حیواناتى با سازگارى خیلى بالا فکر مى کنیم، بى شک نام زرافه به ذهنمان خطور مى کند. همراه دیگر سازگارى هاى حیوانات مانند دندان هاى گربه ى دندان خنجرى و زور و قدرت میگوى دهان پا، زرافه یکى از بارزترین مشخصه هاى تکاملى را دارد؛ گردنش.

giraffeبه گزارش بیگ بنگ، بسیارى از دانشمندان بر روى این حیوان تحقیق کرده اند که همه ى آنها در تلاش اند به علت تکامل این گردن پى ببرند. نظریه اى مشهور ولى نادرست از لامارک، دانشمندى که فرضیه هایش را قبل از داروین مطرح کرده بود، حاکى از آن است که زرافه ها با کش آمدن به سمت شاخه هاى درختان، به تدریج چنین گردن هاى بزرگى را پرورش دادند. زرافه ها با انجام مکرر این کار، نه تنها گردن خود را بلندتر کردند، بلکه سپس این رشد (گردن هاى دراز) را به بچه هاى خود انتقال دادند.

هنگامى که کتاب “خاستگاه گونه ها”ى داروین انتشار یافت، عقاید زمانه دگرگون شد. نظریه ى پذیرفته شده درباره ى تکامل زرافه این است که زرافه هایى که بلندترین گردن ها را داشتند، ژن هایشان را با “انتخاب طبیعى” منتقل کردند و میلیون ها سال طول کشید تا ما این حیوان را به آن صورتى که امروز هست ببینیم. دو عامل ساده زرافه ها را به سمت دراز کردن گردنشان کشاند؛ نیاز به غذا و نیاز به زاد و ولد. در حال حاضر، زرافه ها به مراتب بلندترین چرنده در زیست بوم خود هستند و به همین دلیل، مى توانند به غذایى دست یابند که هیچ حیوان دیگرى قادر به دستیابى به آن نیست.

lkulbdsz5t6emhiphucbاین برترى آشکار به ماده ها کمک کرده تا نرهایى را انتخاب کنند که گردن هاى بلندتر و محکم ترى دارند. نرها در نبردهایى با زدن گردن هایشان به یکدیگر، زور و قدرت را تعیین مى کنند. اغلب، این نبردها مى تواند منجر به آسیب دیدگى جدى یا حتى مرگ شود. چنین خطرهایى فقط منجر به پیروزى سالم ترین نرها شده است و بدین طریق، آنها “انتخاب” مى شدند که ژن هاى خود را منتقل کنند. این انتخاب، همراه با عوامل دیگر سبب شده این حیوانات گردن هایى داشته باشند که طولشان مى تواند به  ١/٨ متر و وزنشان به حدود ٢٧٠ کیلوگرم برسد.

تاریخچه ى تکامل زرافه ما را به حدود ۵٠ میلیون سال قبل باز مى گرداند. حیوانى شبیه به آنتلوپ به دو گونه تکامل یافت که تا امروز باقى مانده اند. بسیارى از این حیوانات در سراسر اوراسیا و آفریقا پرسه مى زدند تا اینکه منقرض شدند یا به حیواناتى تکامل یافتند که امروزه آنها را مى بینیم. اعضاى باقى مانده از خانواده ى “زرافگان”، اُکاپى (زرافه گردن کوتاه) و زرافه هستند که هر دوى آنها در آفریقا زندگى مى کنند. بسیارى دیگر از اجداد منقرض شده ى زرافه وجود داشتند و فسیل هایشان باقى مانده است.

دانشمندان با استفاده از این فسیل ها توانستند از چگونگى تکامل گردن زرافه ها از نظر کالبدشناختى سر در بیاورند. با وجود داشتن چنین گردن هاى بزرگى، در واقع تعداد مهره هاى گردن زرافه ها به اندازه ى انسان است. تنها ٧ مهره در گردن پستانداران وجود دارد و این بدان معناست که گردن زرافه مهره هایى دارد که طول هر کدام حدود ١ فوت است! در حقیقت به جاى اضافه شدن استخوان هاى بیشتر به ساختار بدن زرافه ها، تنها مهره هاى گردنشان بلندتر شده است. این افزایش طول، مسئول دراز شدن گردن است. اگر مهره ى گردن زرافه ى امروزى را با اجداد منقرض شده اش مقایسه کنیم، مى توانیم بفهمیم که کى و کجا این افزایش طول آغاز شد.

giraffe-vertebraeاین تصویر، مهره های گردن بسیاری از گونه های مختلف را با مهره های گردن زرافه مقایسه می کند

یک پژوهش اخیر از “ملیدا دانوویتز” و تیمش در موسسه دانشکده ى تکنولوژى طب استخوان درمانى نیویورک به دقت به بررسى نمونه هاى فسیل اجداد زرافه پرداخت (با تمرکز ویژه بر مهره ى گردن و جمجمه ى این حیوانات). با کمال تعجب، این تنها مهره ها نبودند که در حال دراز شدن بودند، بلکه جمجمه ها نیز درازتر مى شدند. یک خانواده ى جدید که احتمالا از اجداد زرافه بوده اند، “Prodremotherium” نامیده شدند که قبل از پیدایش زرافگان زندگى مى کردند. این خانواده خصوصیاتى بسیار شبیه به زرافگان و نیز یکى از اجداد شناخته شده ى زرافه ها یعنى “Canthumeryx” داشتند. هر دوى این خانواده هاى اجدادى آغاز هاى افزایش بیش از حد طول گردن را که در زرافه های امروزى دیده مى شود در خود داشتند.

این مقاله که در نشریه ى “Royal Society Open Science” منتشر شد، در طول ١۵ میلیون سالى که زرافگان مى زیستند و در طى ۵٠ میلیون سال تکامل اجدادى گردن هاى دراز، به طور مفصل ابعاد مختلف هر مهره ى گردن که در این بازه زمانى رشد کرده را مورد بحث و بررسى قرار داده است. بسیار گونه ها و خانواده ها قبل از زرافگان وجود داشتند که همه ى آنها افزایش طول یکى از گردن یا جمجمه را از خود نشان دادند. بیشتر دانشمندان هم عقیده اند که گرچه غیر منتظره است اما جمجمه در واقع اولین بخش خانواده ى زرافه بود که شروع به دراز شدن کرد.

تعیین زمان دقیق شروع این فرایند کار دشوارى است چرا که فسیل ها به ندرت یافت مى شوند، اما در طى دوره ى زمانى نسبتا کوتاه ١۵ میلیون سال گردنى به اندازه ى یک انسان کامل رشد کرد. این حیوانات شگفت آور و تاریخچه ى تکاملشان نه تنها مى تواند به ما کمک کند که درباره ى آنها و رفتارشان بیشتر بفهمیم، بلکه کمک مى کند درک کنیم چگونه در صورت اعمال فشارهاى مناسب، تکامل یا فرگشت مى تواند هر حیوانى را به سرعت تغییر دهد.

ترجمه از: مجتبى فیاضى/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: evolution-institute.org


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

10 دیدگاه‌ها

 1. دوستان من درمورد فرگشت فقط توی سایت ها و منابع اینترنتی مطالعه کردم با خوندن این مطلب چندتا سوال برام پیش اومد
  ببخشید اگه سوالم آماتوره
  سوالم اینه که اگه این جانداران میتونستن به مرور تغییر کنن چطور توی اون چند میلیون سال تغذیه خودشون یا محل زندگی رو تغییر ندادن؟این که براشون ساده تر بود
  مگه میدونستن قراره در آینده گردنشون درازتر بشه و ریسک انقراض رو پذیرفتن به زیستگاه دیگه نرفتن

 2. با این استدلال پس باید اسب ها و گورخر ها و سایر حیوانات تا حالا منقرض میشدن
  چون موفق نشدن گردنشون رو دراز کنن تا به غذا دسترسی پیدا کنن و تولید مثل کنن!
  توی این مسایل فقط میشه فرضیه ارائه داد. علم انسان هنوز درمورد خیلی از مسائل زمان حال که میشه توی آزمایشگاه دید و محاسبه کرد هم ناتوانه…

  • استاد !!! اسب و گور خر شاخه و برگ خوار نیستند بلکه از گیاهانی که بر روی زمین رشد میکند تغذیه میکنند و نیازی به گردن خیلی دراز و منقرض شدن شان نبوده چون به قدر کافی گیاه جلوی پایشان بوده و هست .

   • درسته
    ولی زرافه ها هم میتونستن درطول زمان تغذیه شون رو تغییر بدن علف بخورن چون دسترسی به شاخه ها نداشتن
    دانشمندا فقط به دراز شدن گردن توجه میکنن، از طرفی باید پاهای زرافه به مرور کوتاه میشد چون برای آب خوردن مجبوره به طرف پایین به خودش فشار بیاره!
    درکل من شخصا مخالف این نظریه هستم.بنظرم زرافه از اول همین بوده با گردن پاهای دراز، فیل هم همینطور با خرطوم و گوش. و غیره…
    فسیل های پیدا شده که تفاوت دارن به دلیل تنوع خیلی زیاد گونه های موجودات زمینه.

    • دوست گرامی گفتید که “از نظر من زرافه از اول همین بوده با گردن و پاهای دراز ”
     شواهد فسیلی خلاف این رو نشون میدن ونظر شخصی افراد در علم هیچ اهمیتی نداره.
     با کشفیات فسیلی معلوم شده که اجداد زرافه ها گردن بسیار کوتاهی داشتند ( همانند زرافه گردن کوتاه امروزی یا Okapi ) و اتفاقا توی سال ۲۰۱۵ یک فسیل دیگه از فرگشت زرافه ها پیدا شد که از نظر طول گردن حدواسط اجداد اولیه و زرافه امروزی بود. ( Samotherium major )
     این فسیل تنها یک مورد کوچک بود . شواهد فسیلی به خوبی سیر فرگشت جانداران رو نشون میدن 🙂
     با آرزوی موفقیت.

  • دوست گرامی ، این محیط زندگی جاندارانه که تعیین میکنه چه ویژگی ای در جانداران فرگشت پیدا کنه.
   اجداد زرافه ها که گردن کوتاهی داشتند در محیطی زندگی میکردند که توی اون بنابر تغییرات اقلیمی محیط ، گردن دراز تر یک سازگاری محسوب میشده و به مرور زمان با انتخاب طبیعی گردن زرافه به این اندازه رسید.
   اما اسب ها و گور خر ها و… در محیط های دیگه ای زندگی میکردند که گردن دراز براشون هیچ مزیتی نداشته و فقط هزینه زیادی به همراه داشته ( چون تغییرات اقلیمی این محیط با محیط زندگی زرافه ها تفاوت داشته )
   برای مثال طی فرگشت اسب ها محیط زندگیشون بنابر شواهد زمین شناختی در حال تبدیل از جنگل به علفزار بوده و اجداد اسب ها هم با توجه به همین تغییرات در مسیر فرگشتی خودشون قرار گرفتند ( که در فسیل ها این فرگشت قابل مشاهده است ) .این مضحکه که ادعا کنیم اسب هایی که میخواستن در علفزار زندگی کنند باید گردن درازی پیدا میکردند!!!!
   توصیه میکنم اطلاعات خودتتون رو بالا ببرید . موفق باشید.

  • باید توجه داشت که در دوره تکامل زرافه ها، علف زارها تا حدودی خشک بودند، از این رو زرافه ها به منظور بقا مجبور به تغییر رژیم غذایی و انتخاب برگ درختان به عنوان غذا شدند. دراین راستا براساس انتخاب طبیعی نسلی از زرافه ها بقا پیدا می کرد که به راحتی به این غذا دسترسی داشت به عبارتی هرچه گردن زرافه بلند تر بود دسترسی به غذای برای او اسان تر، در نتیچه نسل نخبه، زرافه ای بود با گردن دراز. از این رو این زرافه در تنازع برای بقا توانست به نسل خود ادامه دهد.
   در مورد گور خر و سایر حیوانات باید توجه داشت که دوران تکامل این حیوانات مصادف بود با وجود علف زارهای بزرگ و درنتیجه گردن دراز برتری محسوب نمی شد.