چگونه “زمین” را در مدارش حرکت دهیم؟

14
1252

بیگ بنگ: دیر یا زود، تصمیم می گیریم زمین را از خورشید دورتر کنیم. تکنیک های بسیار کمی وجود دارند که در نهایت می توانند این امر را تحقق بخشند. این کار آسان نیست، اما امکان پذیر است.

تصویرِ جدیدِ ناسا از زمین که براساس داده های ماهواره MODIS گرفته شده است.
تصویرِ جدیدِ ناسا از زمین که براساس داده های ماهواره MODIS گرفته شده است.

به گزارش بیگ بنگ، همه ما بر روی زمین زندگی می کنیم، 500 میلیون سال بعد، گرمای تدریجیِ خورشید تمام زندگی بر روی زمین را می خشکاند. سپس باید از اینجا نقل مکان کنیم. حتی اگر این ضرب الاجلِ 500 میلیون ساله را نیز به سلامت بگذرانیم ، خورشید در حدود 5 میلیارد سال بعد به شکل یک غول سرخ در خواهد آمد و زمین را می بلعد. بیایید گزینه هایی که در اختیار داریم را مرور کنیم. می توانیم بمیریم یا می توانیم از زمین نقل مکان کنیم. درست همانند هر الگوی علمیِ دیوانه، صد راه مختلف وجود دارد.

می توانیم راکت های قدرتمندی در خارج از زمین قرار دهیم تا زمین را در مسیرِ مخالف کمی هل دهند. می توانیم یک تلپورترِ غول پیکر بسازیم و زمین را در یک محلِ جدید بصورت اتم به اتم تفکیک کنیم، به طور مکرر اشیا را به داخل زمین انتقال دهیم و در نهایت آن را از مدار خارج کنیم و همچنین به احتمال زیاد محور یا محلِ آن را تغییر دهیم. می توانیم یک چاله ی بسیار بزرگ در مرکز زمین حفر کنیم و کلاهک های درونِ زمین را به طور مکرر منفجر کنیم که باعث می شود ماده ی مذاب در فضا پخش شود و ما را مثل یک بالنِ باد شده به طرف جلو هدایت کند. مطمئنأ این قضیه کمی دیوانه وار به نظر می رسد. می توانیم یک یدک کشِ گرانشی بسازیم و زمین را به آرامی از خورشید دور کنیم. یدک کشِ گرانشی چیست؟ فریزر کین: اگر حالم را بپرسید، بسیار خوب هستم.

می توانید یک بادبانِ خورشیدی بسازید که جرمِ عظیمی به آن متصل است. این وزنِ غول پیکر تمایل دارد به سمت زمین حرکت کند و زمین نیز به آرامی به سمت این وزن کشیده می شود. این بادبانِ خورشیدی به وسیله ی خورشید به عقب هل داده می شود و در نتیجه، زمین را می کشد. در اینجا بهترین ایده ای که دانشمندان تاکنون با آن مواجه شده اند را می نویسم. گرانش کمک می کند تا با استفاده از یک فضاپیما بتوان یک شهاب سنگ یا دنباله دار از کمبرندِ کوییپر که در مسیر زمین قرار دارد را به دام انداخت و به زمین نزدیکتر کرد. سپس زمین و این سنگِ آسمانی نیروی جنبش آنیِ کمی را با یکدیگر تبادل می کنند، این سنگ کمی آهسته شده و وارد یک مدار جدید می شود، در نتیجه زمین کمی سرعت می گیرد. این کار باید 10 هزار بار یا حتی یک میلیون بار انجام داده شود تا با استفاده از نیروی جنبشِ آنیِ اضافی مدارمان کمی هل داده شود و در این صورت از خورشید دورتر می شویم.

طرح ناسا برای "بادبان خورشیدی" ،این بادبان می تواند زمین را در مدارش حرکت دهد.
طرح ناسا برای “بادبان خورشیدی” ،این بادبان می تواند زمین را در مدارش حرکت دهد.

ممکن است فکر کنید: «هی، این کار احمقانه است. تمام این چیزها را از کجا می آورید تا زمین را به عقب پرتاب کنید؟» نگران نباشید، ابرِ اورت به تنهایی دارای میلیاردها شی با مجموع 30 برابرِ جرمِ زمین است. به منظور آماده سازی این عملیات، اگر از حالا شروع کنیم باید هر هزار سال یک شی بزرگ که از کنار زمین عبور می کند را به دام بیندازیم. این اجرام را در فاصله ی 10.000 کیلومتری از سطح زمین قرار داده که دارای اثرِ جانبیِ جزر و مدی است، سپس به وسیله اثر متقابل سنگ آسمانی و زمین در مدار کمی حرکت کنیم.

البته ، اگر محاسبات ریاضی را اشتباه انجام دهید، این سنگ آسمانی را به طرف زمین هدایت می کنید. در این حالت، این شهاب سنگ بسیار بزرگتر از شهاب سنگی است که دایناسورها را کشت. برخوردِ یک شیِ 100 کیلومتری باعثِ خشکیدن و بی حاصل شدنِ بیوسفر زمین می شود. اگر زمین را تا 1.5 برابرِ مدارِ فعلی اش هل دهیم که در این صورت مثل مریخ می شود و مناسب حیات نخواهد بود، اما اگر درست در مدار حرکتش دهیم آنگاه 5 میلیارد سالِ دیگر به قابلیتِ حیاتِ زمین اضافه می کنیم. در نهایت، خورشید به یک جسمِ سرخ غول پیکر تبدیل می شود و بصورت یک کوتوله ی سفید می میرد، در این صورت هیچ چیزی نمی توانند به ما کمک کند …. مگر شاید کوچ به یک سیاره بیگانه بتواند به ما کمک کند. نظرتان چیست؟ بهترین پیشنهاد برای انتقال زمین به یک فضای ایمن چیست؟ حتما نظرتان را بگویید.

به قلم فریزر کین، نویسنده و مالک سایت یونیورس تودی

منبع ترجمه: بیگ بنگ/ منبع: universetodayارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

14 دیدگاه‌ها

 1. راحت ترین و کم خطر ترین کار اینه که چند ملیون محفظه پیشرانه موشک در یک سمت زمین کار گذاشته شوند و همه در یک زمان روشن شوند . آنگاه کره زمین همانند یک موشک شروع به حرکت میکند و حرکت آن هم قابل کنترل میباشد . البته باید محل قرار گرفتن و تعداد پیشرانه ها محاسبه شود .

 2. با سلام،
  پس این طور که گفته شده می توان شهاب سنگ ها و یا سنگ های آسمانی را به دام انداخت و با استفاده از گرانش در فاصله ایی از زمین نگه داشت و حتی به سمت زمین هدایت کرد، پس آیا میشه استفاده ی نظامی هم کرد؟ یعنی برای مثال آن ها را در فاصله ایی از زمین نگه داشت و سپس به سمت منطقه ایی از زمین سقوط داد؟

  • با درود، چه لزومی به این کار سخت و دشوار است؟ وقتی میتوان براحتی با یک موشک هدایت شونده دقیقا به هدف شلیک کرد! در ضمن برخورد یک سنگ آسمانی بزرگ خطرات فراوانی برای حیات زمین ایجاد می کند و می تواند دوران برخورد شهاب سنگ در 65 میلیون سال پیش زمین را شبیه سازی کند، با برخورد این سنگ آسمانی بزرگ به زمین گرد و غبار فراوانی زمین را احاطه کرد و مانع از رسیدن نور خورشید به زمین شد، در نتیجه سرمای بزرگ باعث انقراض اکثرا جانداران مخصوصا دایناسورها شد.

 3. بجای آوارگی کوی و کهکشان و یا کار سرگیجه آور حرکت و تغییر مدار زمین
  بهتره یک خورشید جدید درست کنیم و
  خورشید قدیمی را هم تا زیاد داغ نکرده به حراج کهکشان ها بزاریم
  اگر فکر میکنید نشدنیه اشتباه کردین فقط کافی بودجش تامین بشه

 4. میشه همه انسان هارو جمع کرد یک طرف کره زمین و به اونها گفت که بپرند و ،با پا، با قدرت تمام به زمین ضربه بزنند؛ اونوقت شاید جابه جا شه!
  والا…از طرح بادبان ناسا که شدنی تره!!

  • یا میتونیم به خورشید بگیم دست نگه داره و هیولابازی درنیاره والا به ستاره لولو خوره خوره بنام R136a1 که خورشید تو یه شعلش جا میشه میگیم بیاد بخوردش .
   ولی جدی وقتی خورشید به پایان عمرش برسه با دگرگونی هایی که زمان انفجار و بزرگتر شدنش بوجود میاد مدار تمام سیارات بهم ریخته و دورتر خواهند شد و هم و سریعتر به گردش دور خورشید در خواهند آمند بطوریکه حتی میتواند چهار سیاره نزدیک به خورشید از جمله زمین به مداری در حد مشتری برسند . (خورشید بخودی خود زمین رو حسابی به مانند چوبی بر روی سطح آب که سنگی بزرگ را در آن انداخته باشیم حرکت خواهد داد در زمان اتمام انرژی و شگفتی هایش )