بیگ بنگ: سیاهچاله ها می خواهند تمام ماده و انرژی در جهان را به خود جذب کنند. این مسئله فقط به زمان مربوط می شود. بنابراین چگونه می توانیم با این مسئله مبارزه کنیم؟ چه سلاح های فوق العاده ای برای تخریب سیاهچاله ها طراحی شده است؟

1.13743-C0141244-Black_hole,_artwork-SPL-1تصویری هنری از افق رویداد یک سیاهچاله

به گزارش بیگ بنگ، سیاهچاله ها دشمنانِ طبیعیِ تمام نژادهای مسافران فضایی هستند. سیاهچاله ها که ظرفیت بی پایانی برای مصرف تمام نور و ماده دارند، چند سپتیلیون ( 10 به توان 24) سال قبل از اینکه تمام چیزها در جهان راه خود را به حفره ی غار مانندِ سیاهچاله پیدا کنند واردِ تکینگی با چگالیِ بینهایت شدند. اگر جنگ ستارگان چیزی را به ما آموخته باشد، این است که در واقع ضرورتِ بقای انسان مقابله با تمامی ناسازگاری ها است.

بنابراین آیا با این قضیه کنار می آییم؟ نه! در ابتدا اعتصاب می کنیم و قبل از اینکه سیاهچاله ها ما را از بین ببرند ما آنها را از بین می بریم. بله! اما چگونه؟ چگونه می توان یک سیاهچاله را کشت؟ این کار کمی مکارانه است. در یک سیاهچاله، هر ماده ای که واردِ افق رویداد می شود به جرم اضافه می گردد. گلوله هایی را به سیاهچاله شلیک کنید، در این صورت فقط جرم آن را کمی زیادتر و آن را کمی خطرناکتر می کنید. در درون افق رویداد یک بمب هسته ای منفجر کنید، در این صورت فقط جرم آن را بیشتر می کنید. فضاپیمای خود را در سیاهچاله بیندازید، جرم سیاهچاله باز هم بیشتر می شود. آن گلوله ها را با لیزر عوض کنید، سیاهچاله هیچ اهمیتی به آن نمی دهد. در درون افق رویداد، ماده و انرژی یکی هستند و سیاهچاله های بسیار یکسانی می توانند این انرژی را به جرم تبدیل کنند. بنابراین تمامی پرتابه ها و سلاح های انرژی به ناگزیر فقط آن را خطرناکتر می سازند.

اکنون زمانِ بیرون آوردن اسلحه های بزرگ است. جریان ذرات را معکوس کنید، محفظه ی دی لیتیوم(1) را غرق در ذرات عجیب و غریب کنید و مسیر آن را در ظرف منحرف کننده ی اصلی تعیین نمایید و سیاهچاله ی خاص خودتان را از پاد ماده بسازید. سپس با یک حرکت انتحاری سیاهچاله ی پاد ماده ی جدید را در سیاهچاله ای که قصد دارید تخریب کنید وارد کنید. آیا این کار عملی است؟ آیا این کار مشکلمان را حل می کند؟ همانطور که احتمالأ می دانید، وقتی ماده به پاد ماده برخورد می کند، انفجاری از انرژی خالص به وجود می آید. این کاملترین سلاح انرژی است که می توانیم تجسم کنیم. به طور قابل توجهی، این امر پیچیدگی های خاص خود را دارد. کاملأ مشخص نیست که آیا در سیاهچاله ی پادماده تان، پاد ماده دارید یا خیر. این سیاهچاله احتمالأ به یک سیاهچاله ی منظم تبدیل شده است.

supermassiveblackhole_span-640x427-580x386تصویری هنری از یک سیاهچاله پر جرم

هنوز اگر «می توانید» یک پاد ماده و سیاهچاله ی حاوی ماده ی منظم را به هم برخورد دهید، انفجاری غیر قابل درک خواهید داشت. کلِ تراکم و جرم عظیم را همانطور که اینشتین محاسبه کرده بود به انرژی خالص تبدیل کنید. به محض انجام این کار، تمام انرژی فورأ به سیاهچاله ی بیشتری تبدیل می شود. هیچ چیز حتی نور هم نمی تواند از یک سیاهچاله فرار کند. سیاهچاله شامل تمام انرژیِ انفجارهای باشکوه متأثر از پاد ماده است. حتی نمی بینید که چنین چیزی اتفاق می افتد. در نهایت با سیاهچاله ای که دو برابر جرم دارد، مواجه می شوید و این چیزی است که سیاهچاله می خواهد.

همانطور که در قسمت قبل یاد گرفتیم، می توانیم تکانه ی زاویه ای را از سیاهچاله استخراج کنیم. با انداختن مواد در درون افق رویداد می توانیم انرژی را حذف کنیم و گردش آن را آهسته تر سازیم. حتی می توانیم آن را متوقف سازیم. بنابراین، چرخش آن را کاهش می دهیم، اما این کار باعث نمی شود که از بین برود. بنابراین، آیا اینگونه است و ما از خود اختیاری نداریم؟ خیر ، چه خوب که یک استراتژی دیگر نیز باقی مانده است که بسیار احمقانه است و فقط احتمالا عملی باشد. بر اساس گفتار استیون هاوکینگ، سیاهچاله ها واقعأ می توانند در طول زمان تبخیر شوند. جفت ذراتِ مجازی به طور پیوسته در اطرافمان آشکار می گردند. سپس در یک تابش (فلش) مجددأ تلفیق می شوند و از جهان محو می گردند. وقتی یکی از این جفت ذرات درست در لبه ی سیاهچاله ظاهر شود، یک ذره در سیاهچاله سقوط می کند و دیگری به طور آزادانه در فضا معلق می شود. این بسیار شگفت انگیز است و در واقع می تواند مجموع جرم سیاهچاله را کاهش دهد.

بنابراین، در طول یک دو راهی غیرقابل درک از زمان، حتی پرجرم ترین سیاهچاله ها به سوپِ بی ضررِ ذرات تبخیر می شوند. معلوم است که برای دفاع در برابر تهدیدِ سیاهچاله ها تنها کاری که باید انجام دهیم این است که آنها را نادیده بگیریم و خودشان به خودی خود حذف شوند. نظرتان چیست؟ در بخش پیشنهادات در پایین، بهترین ایده تان را در مورد چگونگی کشتن یک سیاهچاله بیان کنید.

1- دی لیتیوم (Dilithium) یک ترکیب شیمیایی است شامل کمتر از ۱۰۰۰ اتم و یا ۱۰۰۰ پیوند.

منبع: universetoday

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

9 دیدگاه

 1. این اتفاق چرخه طبیعته همونطور که میلیاردها سال در حال رخ دادن هست. برخورد شهاب واره ها یا بوجود اومدن موجودات تک سلولی و نابودی چند باره جانوران و بوجود اومدن دوباره و سیر تکاملشون. اینم یه اتفاق دیگه که انسان در آینده با درصد بالا میتونه جلوگیری کنه ازش. ولی اگه موفق هم نباشه مطمئن هستم دوباره چرخه طبیعت برمیگرده و جای دیگری به حیات ادامه میده که در همین زمانم احتمال وجود داشتن حیات تو منظومه ها و کهکشان های دیگه هست

 2. میگم اصلا چرا باید یه سیاه چاله رو از بین ببریم….اشتباه نکنیدمن متن بالا رو خوندم تهدیدی برای بشر…خب با شتابی که جهان در حال انبساطه به نظرتون وقتی که سیاهچاله ها به هم متصل بشن….یا یه سیاه چاله که نزدیک ترینشون با ما چند هزار سال نوری فاصله داره اصلا بشر وجود داره؟؟؟
  ضمنا تکنیگی فضا زمان توی یه سیاه چاله چرا ما رو به این فکر نندازه که توی یه سیاه چاله توازن فضای سه بعدی قابل مشاهده ی ما و زمان پیوسته با اون به هم خورده…..شاید در نقطه تکنیگی راهی برای گذر از بعد سوم به چهارم باشه…..شاید سیاهچاله یه دروازه باشه..البته شاید این حرف من احمقانه به نظر بیاد…ولی من سعی دارم اثباتش کنم……………..به این فکر کنید که هیچ چیز درجهان بدون هدف قرار داده نشده……
  برای مثال توجهتونو به یه کرم چاله نام اشنا جلب میکنم….امروزه اختر فیزک دانان میگن که یه گرم چاله نمیتونه خود به خودی به وجود بیاد…از یه طرف طبق قانون انتروپی کرم چاله یعنی بی نظمی و جهان به سمت بی نظمی میره…خب اگه یه کرم چاله خود به خودی شکل نگیره پس چطور میشه اونورو ساخت…..شاید بگیر با یه اختلال توی گرانش و فضا زمان…..بگذریم/
  فقط میخواستم بگم که هر چیزی توی دنیا دلیلی داره…به ماهیت مثبت و یا منفی بودن اون برای بشر نگاه نکنی چون این دید از یه زاویه محدود ارائه میشه./
  ممنون/

  1. هیچ چیز در جهان بدون هدف قرار داده نشده یعنی چی؟ یعنی یه کسی تمام این اتفاقات رو هدفمند ساخته؟ اگه اینجوره اون کیست؟

 3. عزیزان خواهش می کنم توجه کنید زمان تبخیر یک سیاهچاله فرضی با جرم بسیار بسیار کم ( هم جرم خورشید ) طبق محاسبات دانشمندان و خود آقای هاوکینگ به مراتب طولانی تر از کل عمر کیهان است. این راه حل اصلا فایده ای نداره ولی انسان می تونه در آینده روشی پیدا کنه که باعث بشه سرعت تبخیر سیاهچاله بیشتر بشه و قبل از جذب شدن تمام مواد و انرژی کیهان به داخل سیاهچاله ی جهانی ( و شاید هم سیاهچاله های محلی ) اونها رو از بین ببره چون به نظر می رسه تنها راه کم کردن جرم سیاهچاله فعلا همون تبخیر هاوکینگه.

 4. اگریک سیاهچاله را از جهان هستی حذف کنیم توازن جهان بهم میخورد بنابه قانون سوم نیوتن. لذا تنها زمانی یک سیاهچاله نبود میشود که با سیاهچاله متضاد خود برخورد کند.

 5. ما هرگز نمی توانیم از مرز قانون دوم ترمودینامیک عبور کنیم و مفهوم قانون دوم ترمودینامیک به ما می گوید که نابودی یک سیاهچاله (اگر امکان پذیر باشد) در نهایت نمی تواند اثر مطلوبی داشته باشد

 6. دوست عزیز اون نظریه استیون هاوکینگ رد شده است و خودش توی یک کنفرانس قبول کرد که اشتباه می کرده