کار تیمی – بخش دوم

0
95

بیگ بنگ: برخی تحقیقات، نژاد آسیایی (چشم بادامی ها) را با هوش ترین معرفی می کند. این تحقیقات اگر چه خیلی معتبر نیست، اما برای شخص من پذیرفتنی است. در یکی از مستندها سخت کوشی و مقاومت این نژاد را در آخرین عصر یخبندان می ستود. یکی از یادگارهای این مقاومت، لایه ای از چربی به دور چشمهای ایشان برای محافظت در مقابل سرماست که باعث شده ما آنها را چشم تنگ ببینیم!

Problem-solving-team

از طرفی شرایط سخت محیطی در روند فرگشت، باعث انتخاب باهوش ترینها می شود. شاید بتوان اینها را به هم ربط داد و به عنوان دلیلی برای هوش بیشتر این نژاد مطرح نمود. البته به نظرم این نژاد شاید به دلایل ژنتیکی از هوش ویژه ای برای کار گروهی و تیمی از نوع بچگانه برخور دار هستند. این افراد به راحتی در تیم حل شده و نسبتا از خود برتر بینی به دورند. ایشان نشان داده اند که تحت حکومتهای دموکرات ( مانند ژاپن و کره) قادرند در تولید و صنعت از نژاد قفقازی (مانند آمریکا و اروپا) نیز پیشی بگیرند، با این حساب به نظرم می توان آینده اقتصاد جهان را در دست چینیها دانست، اگر حکومت چین تنها کمی دموکرات شود، سرعت رسیدن به این برتری خیلی بیشتر خواهد شد.

کار گروهی که در شکل پیشرفته آن به کار تیمی تبدیل می شود، از سلولها آغاز شده است. از زمانی که تک سلولیها پس از تقسیم در کنار هم ماندند، جامعه سلولی رو به تکامل گذاشت. حتی در جلبکها که تک سلولیها مستقل از همدیگر زندگی می کنند، همین در کنار هم بودنشان نفعی هر چند اندک برایشان به همراه دارد. در جانوران پیشرفته، سلولها به تنهایی قادر به زندگی نخواهند بود و هر کدام در این جامعه سلولی وظیفه ای تخصصی به عهده دارند. زندگی اجتماعی و کار تیمی ریشه در غرایز ما و برخی جانوران دارد. مورچه، زنبور و موریانه که در این زمینه شهره اند. مشاهده مستندهای زیبا در مورد زندگی گروهی شیرها، میرکتها، کفتارها ، بوفالوها، میمونها و … که در برخی موارد آنها را به کار گروهی و حتی تیمی وا می دارد، بسیار زیبا و آموزنده است.

efd96b76b4e37fc595307b5943337ec9

پرواز گروهی سارها یا شنای گروهی ماهی های ساردین برای گیج کردن دشمن که در کمال تعجب بدون رهبر و تنها با چند قانون ساده انجام می گیرد، یا مهاجرت و پرواز تیمی و V شکل غازها برای حفظ آئرودینامیک لازم و خستگی کمتر و … مثالهایی در این موردند. با این حال یک مثال قوی ، شفاف و بسیار ضروری از کار گروهی و تیمی مربوط به تنها پرنده ای است که قادر است چندین هفته در سرمای کشنده قطب جنوب دوام بیاورد!

فرگشت پنگوئنهای قطب جنوب (به ویژه پنگوئن امپراطور) از لحاظ بدنی آنها را به راهکارهای مهمی برای مقابله با سرما مجهز کرده است : مانند پرهای متراکم، چربی زیر پوستی، ساز و کار فوق مهندسی کف پاها، متابولیسم ویژه و …! بدین ترتیب این پرندگان در سرمای زیر صفر که آدمی چند ساعت بیشتر دوام نمی آورد، به راحتی زندگی می کنند. با این حال پنگوئن‌ها برای محافظت از خود در برابر سرمای شدید زمستان قطب که دما به ۴۰ – درجه و حتی کمتر رسیده و بادهای آن با سرعت بیش از ۱۰۰ کیلومتر برای هر موجود زنده ای کشندهاست، راهبردی گروهی نیز دارند: آنها به شکل یک کلونی بزرگ دایره شکل در کنار هم جمع می‌شوند و هر یک به پنگوئن کناری خود می‌چسبد. آنهایی که در بیرون دایره بیشتر در معرض سرما هستند، پس از مدتی به آرامی به لایه‌های درونی دایره می‌آیند و این باعث ایجاد جنبشی با سرعت کم اما دائمی میان پرندگانی می‌شود که می‌خواهند برای در امان ماندن از سوز بادهای سرد به درون کلونی بروند.

2aa4

در کل همه پنگوئن‌ها تجربه بیرون و درون کلونیرا به صورت عادلانه ای خواهند داشت و این به سود همه آنهاست. بدون این راهکار گروهی، حتی پنگوئنها نیز در سرمای شدید زمستان قطب جنوب تلف خواهند شد. راستی چرا پنگوئن ها برای محافظت از سرما، کلونیشان را به شکل دایره تشکیل می دهند؟ اگر مجبور بودند این کلونی را در فضای سه بعدی ایجاد کنند، کدام شکل منطقی تر بود و چرا؟ در فضای دو بعدی کدام شکل هندسی کمترین محیط را نسبت به مساحت واحد دارد؟ در فضای سه بعدی کدام شکل هندسی کمترین مساحت را نسبت به حجم واحد دارد؟ چرا اجرام آسمانی به شکل کره اند؟ چرا یک قطره جیوه به شکل کره در می آید؟ اگر نیروی جاذبه نبود، آب دریاها به چه شکل در می آمد؟

پایان

نویسنده: احمد مصدر/ بیگ بنگ

منابع بیشتر: youtube , discoverwildlife , Emperor penguin , youtube1 , youtube2 , PLANET EARTH
اسرار مغز آدمی ، ایزاک آسیموف ، ترجمه محمود بهزاد، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی

بخش اول مقاله


دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.