بیگ بنگ: محققان دانشگاه ایموری آمریکا می‎گویند که خواندن یک کتاب خوب می تواند اتصالات موجود در مغز و تغییرات عصبی را افزایش داده و عملکرد مغز را به مدت حداقل 5 روز افزایش دهد.

به گزارش ایرنا، دانشمندان می گویند: پس از خواندن یک کتاب، عملکرد مغز به مدت حداقل 5 روز افزایش می یابد. این تحقیق جدید که توسط محققان دانشگاه ایموری آمریکا انجام شده است، نشان می دهد که خواندن یک کتاب خوب می تواند اتصالات موجود در مغز و تغییرات عصبی را افزایش دهد. به گفته دانشمندان این تغییرات در قشر سمت چپ مغز، یعنی منطقه ای که با گیرنده های زبان در ارتباط بوده و منطقه اصلی احساس در مغز است، ثبت می شوند.

12122

پروفسور گئورگی برنز عصب شناس و سرپرست این گروه تحقیقاتی در این باره گفت: ما تغییرات عصبی را که با سیستم احساس های فیزیکی و سیستم حرکتی همراه است، در مغز پیدا کردیم. این تغییرات نشان می دهد که خواندن یک کتاب می تواند سبب همزاد پنداری انسان با شخصیت اصلی داستان شود. پیش از این تحقیقات دانشمندان نشان داده بود که داستان های خوب می تواند انسان را به صورت مجازی در شخصیت قهرمان داستان فرو ببرد.

اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که این اتفاق دلیل علمی داشته و تغییرات بیولوژیکی در مغز انسان دلیل آن است. در این پژوهش از 21 دانش آموز خواسته شد همگی کتاب ˈ شهر پمپیˈ را بخوانند. این کتاب یک روایت خطی دارد و از این نظر مورد توجه دانشمندان بود. در مدت 19 روز، دانش آموزان هر بعداز ظهر بخشی از این کتاب را می خوانند و صبح روز بعد فعالیت مغزی آنها با استفاده از اسکن fMRI مورد بررسی قرار می گرفت.

همچنین پس از اتمام کتاب نیز فعالیت مغزی آنها به مدت پنج روز تجزیه و تحلیل شد. نتایج بررسی ها نشان داد تغییرات عصبی به وجود آمده در مغز تا پنج روز پس از اتمام کتاب ادامه دارد. همچنین مشخص شد کتاب تاثیر فوری بر مغز ندارد، بلکه تاثیر آن در دراز مدت و به صورت پایدار است.

Read More : dailymail

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

  1. پس اگه بگم به جای تفکر و اندیشه عمیق راجع به مبانی و مبادی عالم هستی و وجود و … برید کتاب بزبز قندی و شنگول و منگول و حبه انگور و ماجراهای خاله قلقلی و شنل قرمزی ! رو بخونید بیشتر مثبت میگیرم ! . شگفتا ! یا اگه بگم ما قبل از به دنیا اومدن جای دیگه ای نبودیم و همین جوری یهو واسه خنده و شادی و دور هم بودن ! به این دنیا اومدیم کامنتم بیشتر مثبت میگیره نه ؟! . واقعا که خیلی جالبه ! .

    1. باسلام خدمت علی اقای گل. شما ادم بامعلوماتی هستید و نظریه های جالبی را مطرح میکنید. اگر منفی میگیرید دلایلش را خودتان کاووش کنید از کسی تایید نخواهید ولی باید قبول کنید که تنها معلومات جمع اوری شده جواب نمیدهد بلکه هماهنگ کردن اطلاعات علمی و به کارگیری انها در مباحث و به قول خودتان کامنت های عرضه شده باید هارمونی لازم را داشته باشند . فلسفه مورد نظر شما میتواند مورد قبول خیلی از کاربران محترم واقع شود ولی شما خودتان این اجازه را به مخاطب خودتان نمیدهید لطفا صبور باشید و با مقاله های علمی -خودتان را بیشتر مچ بکنید تا مورد هجمه کاربران عزیز قرار نگیرید.ولی به نظر خودم فلسفه مطرحی شما جالب است به شرطی که منبع مشخص و یا نام فیلسوف مورد نظر رامعرفی کنید تا بلکه مورد مطالعه بیشتر کاربران عزیز قرارگیرد. یاد گرفتن لذت بخش تر از یاد دادن است.ارادتمند شما…

  2. من نمیدونم چرا هرچی بیشتر راجع به حقایق و واقعیات جهان کامنت میذارم بیشتر منفی میگیرم !!!!!!! . عجیبه ! عجیبا غریبا شگفتا ! . اینم خودش از شگفتی های جهانه ! . دشمنای حقایق خیلی زیادن از قرار معلوم ! . پس با توجه به این قانون هرچی چرت وپرت و اراجیف بیشتر بنویسم مثبت بیشتر میگیرم درسته ؟! .

  3. یه قانون خیلی بزرگ در فلسفه ذهن میگه : ما همگی قبل از به دنیا اومدن (( همه چیز )) رو میدونستیم و با به دنیا اومدنمون همه اون چیز هایی رو که میدونستیم فراموش کردیم . ولی میتونیم دوباره اون چیزها رو به خاطر بیاریم و به ذهنمون برگردونیمشون .

  4. والبته و صد البته و میلیون ها البته و میلیارد ها البته و … مقایسه تاثیر کتاب خوندن با (( تفکر عمیق )) مثل مقایسه نور و حرارت یه دونه کبریت یا شمع روشن با نور و حرارت نه خورشید بلکه بزرگترین و پرنورترین ستاره عالم هستی یعنی VY Canis Majoris که نور و حرارتش میلیون ها برابر خورشیده هست و بلکه اصلا و اساسا این دو یعنی مطالعه کتاب و تفکر عمیق با هم به هیچ وجه قابل مقایسه نیستن .