کشف بقایای فسیل ِ ۷۰۰ هزار سالۀ انسان های کوتوله

بیگ بنگ: پژوهش های باستان شناسان در جزیره فلورس اندونزی منجر به کشف بقایای فسل ۷۰۰ هزار ساله ی انسان موسوم به هومو فلورسینسیس(Homo floresiensis) شد که عموما با نام هابیت یا انسان های کوتوله شناخته می شوند.

در سمت چپ عکس بقایای جمجمه ی انسان موسوم به هومو فلورسینسیس را در مقایسه با جمجمه انسان مدرن در دوره جومون ژاپن می بینید.

در سمت چپ عکس بقایای جمجمه ی انسان موسوم به هومو فلورسینسیس را در مقایسه با جمجمه انسان مدرن در دوره جومون ژاپن می بینید.

پژوهش های باستان شناسان در محوطه تاریخی ماتا منگا در جزیره فلورس اندونزی منجر به کشف شش دندان و بقایای آرواره انسان مشهور به هومو فلورسینسیس یا هابیت شد. این استخوان ها برای یک انسان بالغ و دو کودک است که متعلق به زمانی حدود ۷۰۰ هزار سال پیش هستند. در همین رابطه گرت وان دنبرگ از پژوهشگران دانشگاه وولونگونگ و تیمی از شاگردان وی با بررسی این بقایای فسیل شده احتمال می دهند که این انسان ها متعلق به گونه ای از انسان های راست قامت یا هومو ارکتوس ها باشند که حدود ۳۰۰ هزار سال در این منطقه زندگی کرده اند. این انسان ها قادر به تولید محصولات معدودی بوده و دارای حجم مغزی نسبتا کمی هستند.

کشف بقای فسیلی انسان باستانی کوتوله در این کاوش جدید

کشف بقای فسیلی انسان باستانی کوتوله در این کاوش جدید

وان دنبرگ در این رابطه اعلام کرد: این انسان ها قادر به تولید ابزارهای سنگی بودند و نمی توان آنها را کودن و بی هوش فرض کرد. این فسیل ها در زیر بقایای مواد آتش فشانی برای صدها هزار سال حفظ شده و نسبتا سالم باقی مانده اند. کاوش های تیم پژوهشی فوق در این محوطه باستانی ادامه داشته و دانشمندان امیدوارند تا شواهد بیشتری از انسان های منقرض شده موسوم به هابیت کشف کنند.

گونه انسانی موسوم به هومو فلورسینسیس در بخش هایی از کشور اندونزی زندگی می کرده اند و قد آنها حداکثر سه فوت ( برابر با نود و یک سانتیمتر ) بود. این موضوع سبب شده است تا از این گونه انسانی منقرض شده با عنوان هابیت ها یا انسان های کوتوله یاد شود. در این مطالعات مشخص شد که دندان های این پسرعموهای کوتوله انسان امروزی، دارای ابعاد و ساختاری تقریبا مشابه با انسان مدرن بوده و می توان شباهت های متعددی را بین این گونه انسان های کوتوله و انسان های گروه هومو و انسان مدرن مشاهده کرد.

تصویری شبیه سازی شده از صورت فسیل انسان هابیت که در اندونزی یافت شده است.

تصویری شبیه سازی شده از صورت فسیل انسان هابیت که در اندونزی یافت شده است.

پژوهشگران همچنین با تجزیه و تحلیل یافته های خود به این نتیجه رسیده اند که انسان های موسوم به هابیت، گونه ای از انسان ها هستند که از شاخه انسان های مدرن منشعب شده و احتمالا از نوادگان انسان های راست قامت یا هومو ارکتوس ها هستند. این انسان ها برای مدت زمانی طولانی در جزایر اندونزی که دارای منابعی محدود بود، زندگی کرده اند. در خاتمه گفتنی است بیشترین بقایای هومو فلورسینسیس در جزیره فلورس در کشور اندونزی کشف شده و این گونه انسانی در حدود ۱۲ هزار سال پیش منقرض شده است. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه ی nature منتشر شده است.

سایت علمی ببگ بنگ / منابع: abc.net theguardian.com

ترجمه: فاطمه کردی/سیناپرس

(19 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=51043
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. Cosmos گفت:

    به نظر من هابیت ها نقص ژنتیکی داشتن

  2. زینب گفت:

    همه اون انسانها در همین اندازه بودند. حتی نقص ژنتیکی هم میتونه طی وراثت یه جایی بین ژن ها نهفته بشه و خودشو بروز نده ولی اونا همشون همینطوری بودن. هرچند اگه نقص ژنتیکی هم داشتن بجاش عمرشون زیاد بوده!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.