بیگ بنگ: قرار دادن میدان انرژی به دور زمین مشابه آنچه در سری فیلم‌های جنگ‌ ستارگان، شاید غیر واقعی و تخیلی به‌نظر بیاید، اما دانشمندان بتازگی نوعی سپر محافظتی  نامرئی در اطراف زمین کشف کردند که مانع از بمباران‌ الکترون‌های نابودگر به کره خاکی ما می‌شود.

سپر طبیعی و تازه کشف شدۀ زمین که مانع از ورود الکترون‌های نابودگر به آن می شود.
سپر طبیعی و تازه کشف شدۀ زمین که مانع از ورود الکترون‌های نابودگر به آن می شود.

به گزارش بیگ بنگ، این لایه ی حفاظتی پس از 20 ماه مطالعه دو كاوشگر ون‌الن ناسا كه در آگوست سال 2012 به فضا پرتاب شده‌اند، توسط تیم علمی دانشگاه کلرادو در بودلر و در کمربندهای تابشی وان‌الن كشف شدند. اين لايه محافظ در ميان كمربند ون‌الن متشكل از دو منطقه تشعشعي شبيه به دو دونات متورم است كه منبسط و منقبظ شده و تغيير حالت مي‌دهد و حتي تحت بمباران تشعشعات خورشيدي از يكديگر جدا شده و دوباره پيوند مي‌خورند.

اين لايه كه توسط ذرات بارداري ايجاد شده‌اند كه ميدان مغناطيسي زمين آنها را به خود جذب كرده، در سال 1958 توسط اولين كاوشگر فضايي آمريكا، اكسپورر يك كشف شده‌است. كمربند دروني وسعتي برابر 650 تا 9 هزار و 500 كيلومتر و كمربند بيروني وسعتي برابر 1200 تا 58 هزار كيلومتر دارد. اين كمربند از فضانوردان و ماهواره‌ها در برابر تشعشعات مرگبار كيهاني محافظت مي‌كند.

در این تصویر متحرک نحوۀ حرکت ذرات در کمربندهای تابشی اطراف زمین را مشاهده می کنید.
در این تصویر متحرک نحوۀ حرکت ذرات در کمربندهای تابشی اطراف زمین را مشاهده می کنید.

موضوع عجيب براي دانشمندان اين بود که چرا این دو کمربند فوق  الذکر از هم جدا هستند و در فضای تهی میان آنها هیچ الکترونی وجود ندارد. محققان با کشف این دیواره ی جدید به همه ی پرسش ها پاسخ دادند، داده ها نشان می دهد که لبه ی درونی کمربند بیرونی به‌جاي اينكه به سوي اتمسفر زمين كشيده‌ شود، روي خطي صاف در فاصله 1200 كيلومتري از زمين قرار گرفته و فضايي را ميان كمربند داخلي و خارجي ايجاد كرده‌است. دانشمندان اين حد‌ فاصل را به ديواري شيشه‌اي تشبيه کرده اند كه مانع از ورود الکترون‌های مرگبار به زمین می شود.

محققان معتقدند چنانچه تعداد زیادی از این الکترون‌ها زمین را بمباران کنند، شبکه‌های برق را نابود کرده به سرعت آب‌و‌هوای زمین را دستخوش تغییر می‌کنند و نرخ ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند. با وجود این که دانشمندان از وجود سپر مرموز جدید آگاه شده‌اند، اما از چگونگی شکل‌گیری آن و نحوه عملکردش اطلاعی ندارند. نتایج این تحقیقات در مجلۀ nature منتشر شده است.

نویسنده: سمیر الله وردی – سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: NASA , gizmag

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. سلام فکر کنم بتوانم بگم چرا کمربند مغناطیسی از دولایه جدا از هم تشکیل شده اند وچه جوری عمل می کند یاحق