بیگ بنگ: ستاره شناسان برای نخستین بار با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپ های بزرگ رصدخانه ککدر خارج از منظومه شمسی یک سیاره سنگی سرشار از آب را شناسایی کرده اند که عناصر پایه و اساسی را برای یک سیاره قابل سکونت دارد. به گفته محققان عناصر سازنده حیات از قبیل آب می‌توانند در هر جایی در منظومه شمسی و فراتر از آن در سیارات دورد دست مونتاژ شوند، اما آن‌ها به شرایط مناسب برای شکل‌دادن حیات نیاز دارند.

-Rocky-Planetary-Body-Outside-Our-Solar-System تصویری هنری از سیارک غنی از آب  که  توسط گرانش ستاره کوتوله سفید GD 61 خورد شده است، این سیارک در فاصله 150 میلیون سال نوری از زمین قرار دارد. کشف این سیارک غنی از آب نشان می‌دهد که میلیون‌ها سال قبل، در این سیستم ستاره ای دور احتمالا از سیارات شبیه زمین برخوردار بوده است؛ اما هرگونه سکونتگاه ممکن احتمالا مدت‌ها قبل از بین رفته چرا که خورشید آنها منفجر و به یک کوتوله سفید تبدیل شده است.

به گزارش مهر، این سیاره تازه کشف شده احتمال وجود حیات بیگانه در کائنات را افزایش می دهد. دانشمندان معتقدند کشف بقایای یک دنیای سنگی با میزان زیادی آب، نخستین باری است که صورت می گیرد و این عناصر پایه برای حیات به صورت یکجا در خارج از منظومه شمسی مشاهده می شود.

ستاره شناسان دانشگاه های وارویک و کمبریج غبار و باقی مانده های اطراف یک کوتوله سفید به اسم GD 61 که 170 سال نوری از ما فاصله دارد بررسی کردند. دانش پژوهان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپ بزرگ کک در هاوایی، میزان زیادی اکسیژن در این سیاره سنگی شناسایی کرده اند. وجود اکسیژن حاکی از آن است که این بقایا زمانی بخشی از یک جرم بزرگ تر بوده که در اصل 26 درصد جرم آن را آب تشکیل می داده است.

در مقام مقایسه می توان گفت تقریبا 0.023 درصد جرم زمین آب است. محققان می گویند به احتمال زیاد این آب تشخیص داده شده در اطراف کوتوله سفید GD 61 از یک سیاره کوچک تر با قطر دستکم 90 کیلومتر نشات می گیرد ، اما این سیاره زمانی که به دور ستاره والد خود قبل از آنکه به یک کوتوله سفید تبدیل شود، می گشته، به طور بالقوه ای بسیار بزرگ بوده است. GD 61، در زندگی پیشین خود ستاره ای بزرگ تر از خورشید ما و میزبان یک منظومه سیاره ای بوده است. حدود 200 میلیون سال پیش، ستاره GD 61 وارد مرحله مرگ خود شده و به یک کوتوله سفید تبدیل شده است در این بین بخش هایی از منظومه سیاره ای آن جان سالم به در برده اند.

این سیاره کوچک غنی از آب، از مدار منظم خود خارج شده و به یک مدار بسیار نزدیک به ستاره وارد شده است که در آن توسط نیروی گرانشی ستاره اش خرد شده است. محققان معتقدند بی ثباتی مدار سیاره کوچک نیازمند وجود سیاره بزرگ تری که به دور کوتوله سفید بگردد که البته هنوز دیده نشده است. بوریس گانسیگ از بخش فیزیک دانشگاه وارویک گفت در این مرحله از وجودش همه آنچه که از این جرم سنگی باقی مانده ست فقط غبار و بقایایی است که به مدار ستاره والد در حال مرگ خود وارد شده است.

Read More : http://scitechdaily.com/water-discovered-remnants-rocky-planetary-body-outside-solar-system/

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. The universe has been recognized as similar to curved shapes several decades ago., but finding water on a planet so too far light years dose,not means it exist now.