بیگ بنگ: مطالعه روی فسیل‌های تازه کشف شده نشان می‌دهد یک گونه ناشناخته از انسان حدود ۶۰ تا ۱۲۰ هزار سال پیش در قسمت‌های شمالی چین زندگی می‌کرده است؛ دانشمندان احتمال می‌دهند این‌گونه جدید حاصل آمیزش دو گونه ی شناخته شده باشد.

دانشمندان فسیل جمجمه ای باستانی را کشف کردند که هم شبیه نئاندرتال ها است و هم شبیه انسان های مدرن.
دانشمندان فسیل جمجمه ای باستانی را کشف کردند که هم شبیه نئاندرتال ها است و هم شبیه انسان های مدرن.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از جام جم، زمانی که گونه انسان امروزی فقط به آفریقا محدود می شد، حداقل چهار گونه دیگر از انسان های اولیه هنوز روی زمین وجود داشتند؛ نئاندرتال ها (Neanderthals) که در اروپا زندگی می کردند، دنیسووان ها (Denisovans) که در آسیا ساکن بودند، هابیت ها یا انسان های فلورسی (Homo floresiensis) که فسیل آنها در اندونزی کشف شد و یک گونه ناشناخته چهارم از منطقه اوراسیا که با دنیسووان ها آمیزش کردند.

بقایای این گونه ناشناخته در غاری در چین یافت شده است، این فسیل ها شامل قطعات جمجمه و 9 دندان میباشد. مطالعات جامعی روی دندان ها که متعلق به چهار نفر بودند، انجام گرفت. دانشمندان اندازه و شکل تاج، ریشه، شیارها، برآمدگی ها و محل قرارگیری دندان ها نسبت به یکدیگر را به دقت بررسی کردند. نتایج به دست آمده سپس با نمونه های بیش از 5000 دندان دیگر که هرکدام نشانگر گونه های تقریبا مشخص بود مقایسه و به وضوح مشاهده شد دندان های مذکور هیچ شباهتی به دندان های انسان امروزی ندارد. این در حالی است که دانشمندان توانستند چند ویژگی مربوط به انسان های اولیه را در ساختارهای دندانی فوق ردیابی کنند. بعضی از این ویژگی ها به گونه انسان های راست قامت (Homo erectus) برمی گردد و بعضی دیگر بیشتر به مشخصات نئاندرتال ها نزدیک است. مطالعه دیگر اندام های یافت شده در محل نیز شباهت چندانی با گونه های شناخته شده ندارد.

در این تصویر سه دندان از این موجود باستانی و ناشناخته در زوایای مختلف نشان داده شده است.
در این تصویر سه دندان از این موجود باستانی و ناشناخته در زوایای مختلف نشان داده شده است.

دانشمندان تأکید می کنند که یافته های اخیر فقط حاکی از وجود یک گونه ناشناخته است، اما برای این که بدانیم با یک گونه جدید مواجه هستیم باید مطالعات بیشتری در این زمینه انجام شود. آنها احتمال می دهند شاید این فسیل ها به یکی از گونه های شناخته شده مثل دنیسووان ها تعلق داشته باشد. دنیسووان ها همان طور که پیشتر گفته شد همزمان با انسان های امروزی وجود داشتند و حتی با اجداد ما آمیزش کردند، اما اطلاعات زیادی درباره آنها در دست نیست. تنها فسیلی که از دنیسووان ها وجود دارد در غاری در سیبری کشف شده که شامل دو دندان و یک استخوان کوچک انگشت است. تجزیه و تحلیل اطلاعات ژنتیکی آنها نشان داد به طور کلی با نئاندرتال ها و انسان های امروزی تفاوت دارند، اگرچه شباهت هایی نیز میان آنها دیده می شود.

تصویری از استخوان های فک این موجود باستانی
تصویری از استخوان های فک این موجود باستانی

عده ای از دانشمندان ادعا می کنند که فسیل دندان های یافت شده در چین از الگوی مشابهی پیروی می کند. آنها معتقدند: علی رغم اندازه کوچک نمونه مورد بررسی، رد پای گونه های ناشناخته پیشین با قاطعیت مشاهده می شود و از این رو هیچ شکی در ذهن باقی نمی ماند که این دندان ها متعلق به یک گونه جدید است. با این حال، بسیاری بر این باورند که به علت شواهد ناکافی باید منتظر قطعات تکمیلی فسیل ها در حفاری های بعدی بود.

با توجه به وسعت قاره آسیا، دور از انتظار نیست که چند گونه انسان اولیه در این محل زندگی می کرده اند. پیش از این تصور می شد آفریقا محل اصلی پیدایش انسان امروزی است، اما پژوهش های اخیر نشان می دهد که بعضی از این جمعیت های آسیایی با اروپاییان امروزی ارتباط نزدیک دارند و ممکن است اجداد آنها محسوب شوند.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: BBC ,dailymail – مترجم: صدف دژآلود

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. يك سوال
    از كجا ميفهمن اين فسيل متعلق به يك گونه جديده و مثلا متعلق به يك گونه شناخته شده ولي با اختلالات ژنتيكي نيست؟

    1. نمیفهمن . فک میکنن که اگه اینجوری فک کنن باحال تره چون هم برای کشفشون معروف میشن و هم بودجه بیشتری بهشون تعلق میگیره تا بیشتر تحقیق کنن. اختلال ژنتیک تو دی ان ای مشخص میشه ولی اگه یه نوع میمون جدید شبیه انسان پیدا کنن مشخص نمیشه.