کشف قدیمی‌ترین ذخیره آب در زمین

بیگ بنگ: دانشمندان قدیمی‌ترین مخزن آب شناخته شده در زمین را در برکه‌ای باستانی در کانادا کشف کردند که دست‌کم دو میلیارد سال قدمت دارد.

_92970296_mediaitem92970295براساس گزارش BBC به نقل از همشهری، بخش اول این منبع قدیمی آب در سال ۲۰۱۳ در معدن کید در اونتاریوی کانادا کشف شد و در آن سال قدمت آن ۱٫۵ میلیارد سال تخمین زده شد،‌ اما بررسی‌های بیشتر این منطقه منبعی قدیمی‌تر از آب را آشکار ساخته‌ است. کشف اولیه این مایع باستانی در سال ۲۰۱۳ در عمق ۲٫۴ کیلومتری در تونلی زیرزمینی یک تونل رخ داد،‌ اما این معدن که با داشتن عمقی برابر ۳٫۱ کیلومتر عمیق‌ترین معدن فلزی جهان به شمار می‌رود،‌ فرصتی برای حفاری بیشتر را در اختیار دانشمندان قرار داد.

منبع آب جدید در عمق سه کیلومتری معدن کشف شده‌ است و حجم آن بیشتر از حد تصور است. آب‌های روی زمینی معمولا نسبت به آب‌های زیرزمینی با سرعت بیشتری در جریانند، اما آب کشف شده در معدن جدید با سرعتی دور از انتظار، دو لیتر در دقیقه در جریان است. محققان با بررسی گاز‌های حل شده در این منبع آب زیرزمینی، گازهایی مانند هلیوم،‌ نئون، آرگون و زنون توانستند قدمت آن را به دست‌کم دو میلیارد سال پیش نسبت بدهند و آن را به عنوان قدیمی‌ترین منبع آبی در زمین معرفی کنند.

23847-dohjtfxjzfw-levi-xu_1024در پژوهشی که در ماه اکتبر منتشر شد،‌ بررسی محتوای سولفاتی آب در عمق ۲٫۴ کیلومتری پدیده ای جالب توجه را آشکار ساخت، اینکه سولفات در واکنشی شیمیایی میان آب و سنگ ایجاد می‌شود و حاصل رسوب از آب‌های سطحی زمین نیست. این به آن معنی است که وضعیت ژئوشیمیایی در این استخرهای باستانی که از آب‌های سطح زمین جدا مانده‌اند، به شکلی است که به صورت مستقل توانایی شکل‌دادن به حیات میکروبی و ایجاد اکوسیستمی زیرزمینی با امکان بقا برای میلیاردها سال را داشته‌اند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: BBC

(18 نفر , میانگین : 4٫67 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=60186
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.