بیگ بنگ: استنشاق اکسیژن، یکی از اساسی‌ترین نیازهای موجودات چندسلولی است؛ اما پژوهشگران، موجودی را یافته‌اند که برای تنفس به اکسیژن نیازی ندارد. انگلی که ماهی سالمون را مسموم می‌کند، می‌تواند بدون نیاز به اکسیژن به زندگی خود ادامه دهد. 

QHCWNMhVBfjZXpVKRcبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، به گفته پژوهشگران، این موجود که نوعی انگل است، توانایی استفاده از اکسیژن را ندارد. این انگل، ماهی سالمون را مسموم می‌کند و انرژی مورد نیاز خود را بدون اکسیژن به دست می‌آورد. در حقیقت انرژی مورد نیاز این انگل، از بدن میزبان دزدیده می‌شود. این انگل که کمتر از 10 سلول دارد، برای ادامه حیات هیچ نیازی به نفس کشیدن ندارد. کشف این انگل می‌تواند فهم بشر در مورد زندگی روی زمین و دیگر سیارات را دگرگون کند.

باور پژوهشگران این بود که همه گیاهان و حیوانات، از اکسیژن برای تولید سوختی موسوم به “آدنوزین تری‌فسفات” (ATP) استفاده می‌کنند که به تقویت پردازش سلولی می‌پردازد. تولید این سوخت، در ساختاری موسوم به “میتوکندری” (Mitochondria) رخ می‌دهد.

هر میتوکندری علاوه بر ژنوم موجود در هسته سلول، ژنوم مخصوص به خود را دارد؛ اما هنگامی که پژوهشگران، توالی DNA این انگل موسوم به “Henneguya Salminicola” را بررسی کردند، متوجه شدند که در اشتباه بوده‌اند؛ زیرا نتوانستند هیچ اثری از DNA میتوکندری پیدا کنند. پژوهش‌های بیشتر، یافته‌های به دست آمده را تایید کرد. هنگامی که پژوهشگران با رنگ آبی فلورسنت به بررسی این انگل پرداختند، هیچ اثری از DNA در هسته سلول‌ها مشاهده نشد.

parasite no oxygenاز آنجا که سلول‌های انگل، ساختار مشابه میتوکندری را ندارند، نمی‌توانند آنزیم‌های مورد نیاز برای به کار بردن اکسیژن را برای تولید آدنوزین بسازند. هنوز مشخص نیست که چرا این انگل، توانایی استفاده از اکسیژن را از دست داده است. این احتمال وجود دارد که انگل طی چرخۀ حیات ِ خود، درون بدن یک کرم زنده ساکن شده و مجبور به استفاده از اکسیژن نبوده است.

اگرچه این انگل برای انسان مضر نیست، اما یک مشکل بزرگ برای کسانی به شمار می‌رود که به کار پرورش ماهی مشغول هستند؛ زیرا می‌تواند نقاط سفیدی روی بدن ماهی به وجود بیاورد و به عفونت آن منجر شود. جزئیات بیشتر این پژوهش، در مجله PNAS منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: newscientist.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. با سلام
    نمیشه با تغییر ژنتیک از رفتار این انگل کپی برداری کردش برای موجودات تا نیازشون به اکسیژن ار بین برود تا راحت باشیم توی دنیا های دیگه

    1. اینطور که من فهمیدم این انگل هم به اکسیژن احتیاج داره و اون رو از طریق میزبانش دریافت میکنه و برای همین نیازی به دستگاه تولید انرژی (میتوکندری) نداره!