کشف میکرو اُرگانیسم هایی در اعماق دریا که متان مصرف می کنند!

بیگ بنگ: یک گروه بین المللیِ از زیست شناسان استرالیایی و آمریکایی گونه ای جدیدِ آرکی با متابولیسمِ متان را کشف کردند.

آرکی ها در ابتدا در محیط های خشن یافت شدند، مثل چشمه های آبگرم آتشفشانی. این عکس متعلق به پارک ملی یلوستون است.

آرکی ها در ابتدا در محیط های خشن یافت شدند، مثل چشمه های آبگرم آتشفشانی. این عکس متعلق به پارک ملی یلوستون است.

به گزارش بیگ بنگ، این کشف با استفاده از تکنیک هایی صورت گرفت که توالی دی.ان.ای را در مقیاس بزرگی قرار می دهند و این توالی ها را با استفاده از ابزارهای محاسباتیِ پیشرفته در ژنوم هایی جمع آوری می کنند. دکتر جن تایسون از دانشگاه کوینزلند، نویسنده ی ارشدِ این پژوهش می گوید: «میکرو اُرگانیسم ها را در آبِ موجود در آبخوان عمیق زغال سنگ با عمق ۶۰۰ متر در زیر سطح ِ حوزه آبخیزِ سورت در نزدیکی رم، کوینزلند نمونه برداری کردیم و ژنوم های اُرگانیسم هایی که قادر به متابولیسم متان بودند را بازسازی کردیم. به لحاظ سنتی، این نوع ارگانیسم هایی که متان، مصرف می کنند در بین گروهی از میکرو اُرگانیسم ها به نام پَهن‌باستانیان (نام علمی: Euryarchaeota) وجود دارند.»

seaاین آرکیِ تازه کشف شده به گروهی به نام پهن باستانیان تعلق دارد، این گروه از میکرو اُرگانیسم های یافت شده در محدوده ی وسیعی از محیط ها قرار دارند که از لحاظ تکاملی نیز متنوع هستند. دکتر تایسون این چنین توضیح می دهد: «به جهت قیاس، این یافته همانند شناختِ خرس های سیاه و قهوه ای است و سپس مواجهه با یک پاندای غول پیکر است. این مسئله باعث شگفتی مان می شود: چه تعداد گونه های دیگری از میکرو اُرگانیسم های تغذیه کننده ی متان در آنجا وجود دارد که علم هنوز شناسایی نکرده است؟» این تحقیق از آن جهت اهمیت دارد که دانش ما از تنوع حیات بر روی زمین را توسعه می دهد و بیان می کند که اُرگانیسم های دیگرِ درگیر در بازیافتِ کربن و تولیدِ متان را فراموش کرده ایم. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله ی Science منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sci-news.com

(10 نفر , میانگین : 4٫90 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=38321
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. فاطیما گفت:

    نگفتن چی پس می دن؟

    • نیما گفت:

      سوال قشنگیه. اینکه خروجی بازدم این میکروارگانیسم ها چیه جذاب خواهد بود. شاید اینگونه اکتشافات در مورد موجودات زنده روی کره زمین، به ما درک بهتری از احتمال وجود حیات ها دهد و در نتیجه درصد وجود حیات های غیر زمینی در منظومه شمسی با شناسایی چنین موجوداتی، نه تنها محدود به زمین نشده بلکه حتی احتمال وجود حیات بر روی دنباله دارها و هر گونه جسمی در فضا وجود داشته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.