کشف نوعی باکتری مقاوم در برابر تمام آنتی بیوتیک ها

بیگ بنگ: پژوهشگران می گویند نوعی باکتری در کشور چین کشف شده است که در برابر تمام آنتی بیوتیک ها مقاوم است. این کشف زمانی اعلام شد که استفاده از کولیستین که یک آنتی بیوتیک قوی است، نتوانست به درمان افراد و دام های مبتلا به این باکتری کمکی کند.

به گزارش BBC ، پزشکان نگران هستند که این باکتری مقاوم در سراسر جهان پراکنده شود و فهرست عفونت های درمان ناپذیر را طولانی تر کند. این احتمال مطرح شده که دلیل مقاوم شدن این باکتری، استفاده بی رویه از کولیستین در درمان عفونت های دامی در چین بوده است. چشم انداز نگران کننده مقاومت باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک ها سبب شده است از این وضعیت به عنوان شرایطی که جهان را به قرون وسطی و عصر ناتوانی بشر در درمان بیماری های عفونی بازمی گرداند، نام برده شود.

پژوهشگران در بررسی این باکتری متوجه نوعی جهش ژنتیکی در آن شدند که مانع از کارآیی کولیستین در نابودی آن می شود. در گزارش این پژوهش که در نشریه Lancet Infectious Diseases منتشر شده، آمده است که باکتری مقاوم در ۱۶ فرد بیمار، یک پنجم دام هایی که مورد آزمایش قرار گرفتند و ۱۵ درصد نمونه های گوشت خام در چین مشاهده شده است.

1525611105374833960همچنین، به نظر می رسد که این باکتری به خارج از چین و کشورهایی از جمله لائوس و مالزی سرایت کرده و جهش ژنتیکی مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها به چند باکتری دیگر نیز گسترش یافته است. به گفته یک کارشناس انگلیسی، ادامه این روند به معنی آن است که اگر فردی در اثر ابتلا به یکی از این باکتری ها به شدت بیمار شود، برای درمان او اقدامی نمی توان انجام داد.

البته مقاومت برخی باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک ها موضوع تازه ای نیست؛ آنچه که کشف جدید را نگران کننده می کند، این است که جهش ژنتیکی در آن به شکلی بروز کرده که به سادگی به انواع دیگر باکتری ها نیز تسری می یابد و به این ترتیب، ممکن است مجموعه ای بزرگ از باکتری ها در برابر تمام داروهایی که در حال حاضر در اختیار بشر است، مقاوم شوند. در حال حاضر نیز بیمارستان ها با خطر آلودگی به مجموعه ای از باکتری های مقاوم مواجه هستند و ظهور باکتری جدیدی که هیچ اسلحه ای در برابر آن کارساز نیست، وضعیتی بسیار دشوار را ایجاد می کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: BBC

(13 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=39782
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. sam.man گفت:

    از دید من با تمام بدیهایی که از دنیا دیدم و شنیدم با یک ویروس همه گیر(مثلا ویروس زامبی که الان هم تو مملکت ما موجوده ) همون بهتر همه باهم بریم و زمینی که میتونست همون بهشتی که فکر میکنیم در دنیای دیگست ولی خودمون برای خودمون جهنمش کردیم رو بزاریم برای حیواناتی که الان از رو غریزشون به بهترین شکل زندگی میکنن .

  2. مجتبی گفت:

    ژن ایجاد کننده مقاومت تو نمونه های ایران هم مشاهده شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.