کشف نوع جدیدی از زمین لرزه

بیگ بنگ: محققان آمریکایی نوع جدیدی زمین لرزه کشف کرده اند که می تواند در اعماقی بیش از آنچه انتظار می رود – بیش از ۲۴ کیلومتری در گوشته فوقانی زمین، رخ دهد.

newport_inglewood_web_1024به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایرنا، این نوع جدید زمین لرزه که نمی توان آن را با حسگرهای سنتی لرزه نگاری تشخیص داد، این پتانسیل را دارد که زمین لرزه هایی بسیار مخرب تر از زلزله هایی که پیش از این پیش بینی می شدند، ایجاد کند. تاکنون درک محققان در مورد زمین لرزه این بود که در نیمه بالایی پوسته سیاره زمین رخ می دهد زیرا به واسطه ساییده شدن صفحات قاره ای روی یکدیگر، فشار تشدید می شود.

تصور می شد که زمین لرزه ها در جنوب کالیفرنیا تنها در اعماق حدود ۱۹ تا ۲۴ کیلومتری رخ می دهند زیرا پایین تر از این اعماق گوشته زمین قرار دارد که بسیار داغ است و سنگ را به مایعی شبیه عسل تبدیل می کند که گمان می رود قادر به ایجاد فشار لرزه ای نیست. اما گروهی از محققان دانشگاه صنعتی کالیفرنیا در پاسادنا، زمین لرزه های کوچکی کشف کردند که در امتداد خط گسل نیوپورت-اینگلوود در اعماق بیش از ۲۴ کیلومتری در گوشته بالایی زمین رخ می دهند؛ این زمین لرزه ها نشانگر یک نوع کاملا جدید از زلزله هستند.

2000px-earth-cutaway-schematic-english-svgخط گسلی نیوپورت-اینگلوود جایی است که زمین لرزه مرگبار ۶٫۳ ریشتری سال ۱۹۳۳ رخ داد و در جریان آن حدود ۱۱۵ نفر در منطقه ‘لانگ بیچ’ کشته شدند. گرچه تاکنون تعداد زمین لرزه های عمیق تشخیص داده شده در امتداد این گسل زیاد نیستند، اما به باور محققان، با توجه به این حقیقت که زمین لرزه ها می توانند به این عمق گسترش یابند، احتمال دارد زمین لرزه های آتی ویرانگر تر شوند. جزئیات بیشتر این تحقیق در مجله Science منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

(13 نفر , میانگین : 4٫69 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=57025
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.