بیگ بنگ: یک گروه از دانشمندان در گامی به سوی ساخت و توسعه ی هوش مصنوعی، موفق به طراحی و ساخت نرم افزار ویژه ای شدند که از الگوهای مشابه مغز انسان برای یادگیری مفاهیم استفاده می کند.

566a136d119fe.imageبه گزارش بیگ بنگ، این سیستم که یک مدل کامپیوتری است برای یادگیری و مواجهه با مفاهیم و موضوعات جدید، از روشی دقیقا مشابه روش مغز انسان پیروی و تقلید می کند. اگرچه این مدل تنها می‌تواند حروف دست‌نوشته الفبا را یاد بگیرد، اما رویکرد پشت آن می‌تواند گسترش پیدا کرده و کاربردهایی برای سایر سیستم‌های مبتنی بر نماد مانند حرکات بدن و کلمات زبان گفتاری و اشاره داشته باشد.

جاشوا تننبائوم، استاد دانشکده مغز در موسسه فناوری ماساچوست (MIT) گفت: « کودکان پیش از این که به مهدکودک بروند، یاد می‌گیرند که مفاهیم ساده را از روی یک مثال درک کنند و حتی مثال‌هایی را که تاکنون ندیده‌اند نیز تصور کنند. ما هنوز خیلی با ساخت ماشینی با هوش یک کودک فاصله داریم اما این اولین بار است که توانسته‌ایم دستگاهی با قابلیت یادگیری و استفاده از گروه بزرگی از مفاهیم واقعی به شکلی بسیار مشابه انسان استفاده کنیم.»

وی افزود: « هدف پژوهشگران تلاش برای کاهش تفاوت های موجود در الگوهای یادگیری بین ماشین ها و مغز انسان است. در حقیقت ما به دنبال کشف این موضوع هستیم که چگونه و چرا انسان قادر است مفاهیم و معانی جدید را تنها از طریق تعمیم یک مثال کوچک دریافته و تجزیه و تحلیل کند. موضوعی که هوش مصنوعی هنوز قادر به انجام آن نیست.»

151210144535_1_900x600این سیستم “آموزش برنامه بیزین” (BPL) نام دارد که قادر به یادگیری ویژگی های منحصر به فرد نوشتاری در طیف گسترده ای از زبان های دنیا بوده و در آن از الگوریتمی استفاده شده است که به وی امکان استنتاج و تعمیم دقیق داده ها از طریق مثال های محدودی را می دهد. دانشمندان از دانش مفاهیم قبلی برای سرعت بخشیدن به یادگیری مفاهیم جدید استفاده کرده و برای مثال از دانش الفبای لاتین برای یادگیری الفبای یونانی بهره ببرد.

محققان این مدل را بر روی بیش از 1600 نوع حروف دست‌نویس در 50 سیستم نوشتار جهانی از جمله سانسکریت، تبتی، گجراتی و گلاگولیتیک اعمال کرده و حتی حروفی از خود ابداع کردند. براساس نتایج به دست آمده از این مطالعات، از آنجایی که انسان به اطلاعات کمی برای یادگیری یک مفهوم جدید نیاز دارد، این تحقیق می‌تواند منجر به پیشرفت‌های جدید در هوش مصنوعی شود. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله ی Science منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: sciencedaily , EFE

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. به نظر من پیشرفت تو ساخت هوش مصنوعی بد نیست اما زیاده روی توی اون انسان رو به بد دامی میندازه امیدوارم دانشمندان قبل از این که مشکلی پیش بیاد متوجه این موضوع بشن

  2. مطمئنا تو مسابقه فوتبال بین ربات ها و انسان ها که چند سال دیگه برگزار میشه ربات ها با اختلاف زیاد برنده میشن

  3. ترسناکه!
    موجودی رو تصور کنین که حافظه و سرعت پردازشش با گذشت عمر بیشتر و قوی تر میشه! و 24/7 و خستگی ناپذیر در حال فکر کردن است.