گامی بزرگ در توسعۀ هوش مصنوعی

بیگ بنگ: یک گروه از دانشمندان در گامی به سوی ساخت و توسعه ی هوش مصنوعی، موفق به طراحی و ساخت نرم افزار ویژه ای شدند که از الگوهای مشابه مغز انسان برای یادگیری مفاهیم استفاده می کند.

566a136d119fe.imageبه گزارش بیگ بنگ، این سیستم که یک مدل کامپیوتری است برای یادگیری و مواجهه با مفاهیم و موضوعات جدید، از روشی دقیقا مشابه روش مغز انسان پیروی و تقلید می کند. اگرچه این مدل تنها می‌تواند حروف دست‌نوشته الفبا را یاد بگیرد، اما رویکرد پشت آن می‌تواند گسترش پیدا کرده و کاربردهایی برای سایر سیستم‌های مبتنی بر نماد مانند حرکات بدن و کلمات زبان گفتاری و اشاره داشته باشد.

جاشوا تننبائوم، استاد دانشکده مغز در موسسه فناوری ماساچوست (MIT) گفت: « کودکان پیش از این که به مهدکودک بروند، یاد می‌گیرند که مفاهیم ساده را از روی یک مثال درک کنند و حتی مثال‌هایی را که تاکنون ندیده‌اند نیز تصور کنند. ما هنوز خیلی با ساخت ماشینی با هوش یک کودک فاصله داریم اما این اولین بار است که توانسته‌ایم دستگاهی با قابلیت یادگیری و استفاده از گروه بزرگی از مفاهیم واقعی به شکلی بسیار مشابه انسان استفاده کنیم.»

وی افزود: « هدف پژوهشگران تلاش برای کاهش تفاوت های موجود در الگوهای یادگیری بین ماشین ها و مغز انسان است. در حقیقت ما به دنبال کشف این موضوع هستیم که چگونه و چرا انسان قادر است مفاهیم و معانی جدید را تنها از طریق تعمیم یک مثال کوچک دریافته و تجزیه و تحلیل کند. موضوعی که هوش مصنوعی هنوز قادر به انجام آن نیست.»

151210144535_1_900x600این سیستم “آموزش برنامه بیزین” (BPL) نام دارد که قادر به یادگیری ویژگی های منحصر به فرد نوشتاری در طیف گسترده ای از زبان های دنیا بوده و در آن از الگوریتمی استفاده شده است که به وی امکان استنتاج و تعمیم دقیق داده ها از طریق مثال های محدودی را می دهد. دانشمندان از دانش مفاهیم قبلی برای سرعت بخشیدن به یادگیری مفاهیم جدید استفاده کرده و برای مثال از دانش الفبای لاتین برای یادگیری الفبای یونانی بهره ببرد.

محققان این مدل را بر روی بیش از ۱۶۰۰ نوع حروف دست‌نویس در ۵۰ سیستم نوشتار جهانی از جمله سانسکریت، تبتی، گجراتی و گلاگولیتیک اعمال کرده و حتی حروفی از خود ابداع کردند. براساس نتایج به دست آمده از این مطالعات، از آنجایی که انسان به اطلاعات کمی برای یادگیری یک مفهوم جدید نیاز دارد، این تحقیق می‌تواند منجر به پیشرفت‌های جدید در هوش مصنوعی شود. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله ی Science منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: sciencedaily , EFE

(16 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=41291

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۴ پاسخ‌ها

 1. فاطیما گفت:

  ترسناکه!
  موجودی رو تصور کنین که حافظه و سرعت پردازشش با گذشت عمر بیشتر و قوی تر میشه! و ۲۴/۷ و خستگی ناپذیر در حال فکر کردن است.

 2. مهدی گفت:

  مطمئنا تو مسابقه فوتبال بین ربات ها و انسان ها که چند سال دیگه برگزار میشه ربات ها با اختلاف زیاد برنده میشن

 3. همت خیر گفت:

  چند سال دیگر ربات ها از انسان ها بسار بشتر چاه می کنن

 4. به نظر من پیشرفت تو ساخت هوش مصنوعی بد نیست اما زیاده روی توی اون انسان رو به بد دامی میندازه امیدوارم دانشمندان قبل از این که مشکلی پیش بیاد متوجه این موضوع بشن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.