بیگ بنگ: دونالد ترامپ کره شمالی را به چنان حمله سخت و آتشینی تهدید کرده که جهان تاکنون به خود ندیده‌ است،‌و این تهدید آشکار به استفاده از قدرتمند‌ترین سلاح‌های کشتار جمعی آمریکا علیه کره اشاره دارد.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، بسیاری از متخصصان تحلیل‌گر دفاعی باور دارند خطر یک تقابل هسته‌ای در اروپا شبه‌قاره‌ هند در سال‌های اخیر افزایش یافته‌است. از سویی دیگر به تازگی ۱۲۲ کشور عهدنامه سازمان ملل متحد درباره منع سلاح‌های اتمی را در نیویورک امضا کرده‌اند، این معاهده بازدارنده استفاده از سلاح‌های اتمی را علیه دیگر کشورها ممنوع می‌کند و می‌تواند اولین قدم در مسیر احیای تلاش‌ها برای خلع سلاح اتمی باشد. حامیان این معاهده معتقدند حتی جنگ هسته‌ای بسیار کوچک و منطقه‌ای می‌تواند فاجعه و بحران انسانی جهانی به بار آورد اما از سویی دیگر گروهی از محققان معتقدند عوارض این سلاح‌ها چنان که گفته می‌شود فجیع و شدید نخواهد بود.

اما نتایج تحقیقی جدید نشان می‌دهد کوچک‌ترین درگیری‌های هسته‌ای می‌تواند براشرایط اقلیمی و آب و هوایی زمین تاثیری مخرب به جا بگذارد. بیشترین مطالعه روی سناریوی جنگ هسته‌ای میان هند و پاکستان صورت گرفته‌است در شرایطی که ۱۰۰ کلاهک هسته‌ای که به نسبت مقیاس‌های امروزی تعدادی ناچیز است، در مناطق شهری منفجر خواهند شد. بسیاری از متخصصان اعتقاد دارند این سناریو به دلیل درگیری‌های موجود میان دو کشور و وجود ۲۲۰ کلاهک هسته‌ای در این دو منطقه، امکان‌پذیر است.

پیش بینی‌های انجام شده از وقوع چنین سناریویی از مرگ ۲۰ میلیون انسان در عرض یک هفته خبر می‌دهند، مرگ در اثر آلودگی مستقیم رادیواکتیو و این یعنی مرگ و میری بیشتر از مرگ و میر کل جنگ جهانی اول. اما انفجارهای هسته‌ای می‌توانند مناطق بسیار وسیعی را نیز به آتش بکشند و این باعث تزریق حجم کلانی از ذرات معلق و خاکستر به اتمسفر زمین خواهد شد. در سناریوی هندوستان-پاکستان، ۶.۵ میلیون تن خاکستر به اتمسفر زمین خواهد رفت و مسیر نور خورشید به زمین را مسدود خواهد کرد و به این شکل دمای سطحی سیاره افت خواهد کرد، افتی که می‌تواند برای بیش از یک دهه ادامه داشته‌ باشد.

خسارت‌های زمینی چنین جنگی می‌تواند به زنجیره غذایی جهانی آسیبی جبران‌ناپذیر وارد کند. براساس یک مطالعه علمی، در صورت وقوع چنین سناریویی میزان تولید ذرت آمریکا طی ۱۰ سال پس از جنگ ۱۲ درصد کاسته خواهد شد. در چین نیز میزان تولید برنج ۱۷ درصد و میزان تولید ذرت ۱۶ درصد کاهش خواهد یافت. با در نظر گرفتن اینکه ذخایر غلات جهان کمتر از ۱۰۰ روز از مصرف جهانی را تامین می‌کنند، در صورت کاهش میزان تولید بیش از دو میلیارد انسان در آستانه قحطی و گرسنگی قرار خواهند گرفت. اگرچه جنگ هسته‌ای احتمالی میان آمریکا و کره شمالی، به دلیل محدودیت کلاهک‌های کره شمالی، جنگی کوچکتر خواهد بود، اما همچنان می‌تواند به مرگ انسان‌های بسیاری بیانجامد و خسارت‌های زمینی و اقلیمی ناشی از آن برای سال‌ها سلامت انسان‌ها را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

سناریوی جنگ هسته‌ای میان آمریکا و روسیه فاجعه‌بارتر از دیگر سناریو‌ها است. زیرا بیشتر سلاح‌های هسته‌ای روسی و آمریکایی ۱۰ تا ۵۰ برابر قدرتمند‌تر از بمبی هستند که هیروشیما را به نابودی کشاند. درصورت وقوع چنین نبردی ۱۵۰ میلیون تن خاکستر به اتمسفر زمین تزریق خواهد شد و چنین حجم خاکستری می‌تواند دمای زمین را هشت درجه کاهش دهد و آغازگر زمستانی هسته‌ای شود، فصلی که در آن تولید غذا متوقف شده و اکثیرت نسل بشر با گرسنگی دست و پنجه نرم خواهند کرد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com


دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.