۱۰ ثروتمند عرصه فناوری را بشناسید

بیگ بنگ: مهم‌ترین ویژگی عصر حاضر، حضور فناوری در تمام عرصه‌های زندگی بشر است و تعجبی ندارد که بسیاری از افراد ثروتمند در این حوزه فعالیت داشته باشند.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، حضور کارآفرینان آمریکایی و چینی در این فهرست بسیار محسوس است. مهمترین ویژگی مشترک بین این افراد خودساخته بودن و تلاش مداوم آنهاست. پیش‌بینی می شود در سال‌های آینده درصد افرادی که در این عرصه به درآمدهای میلیارد دلاری می‌رسند افزایش داشته باشد. در ادامه با ۱۰ ثروتمند عرصه فناوری جهان در سال ۲۰۱۶ آشنا می‌شوید.

۱۰- ما هواتنگ

مالک چینی ۴۵ ساله هلدینگ “تنسنت” در زمینه ارائه خدمات شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های گروهی، پورتال‌های وب، تجارت الکترونیک، آنتی ویروس‌ها، مرورگر وب، بازی‌های چند نفره آنلاین و خدمات ارزش افزوده مخابرات فعالیت می‌کند.

شرکت تنسنت در سال ۱۹۹۸ توسط ما هواتنگ راه‌اندازی شد و در سال ۲۰۱۴ پس از گوگل، آمازون.کام وای‌بی چهارمین شرکت‌ بزرگ اینترنتی جهان شد. ثروت وی ۲۲٫۵ میلیارد دلار است که ۴٫۵ میلیارد دلار آن را فقط در سال ۲۰۱۶ کسب کرده است.

۹- مایکل دل

مایکل دل ۵۱ ساله با ثروتی معادل ۱۸٫۹ میلیارد دلار توسط سایت بلومبرگ به عنوان نهمین میلیاردر حوزه فناوری معرفی شد. وی دانشجوی دانشگاه تگزاس بود که کمپانی PC Ltd چشمش را گرفت و برای اینکه بتواند به طور تمام وقت رایانه بسازد دانشگاه را رها کرد تا یکی از برترین برندهای رایانه جهان را بسازد. کمپانی که چندسال بعد با نام Dell رونمایی شد و موفقیت‌های بسیاری برای وی به ارمغان آورد.

ارزش کمپانی وی در سن ۲۳ سالگی به ۳۰ میلیون دلار رسید که البته ۱۸ میلیون دلار آن متعلق به این فرد خلاق و خوش فکر بود.  این کمپانی در طول‌ سال‌‌های بعد اقدام به جذب بیش از ۱۰۰٫۰۰۰ نفر نیروی کار در کشور‌های مختلف کرد. دفتر مرکزی دل همچنان در تگزاس قرار دارد و پس از AT&T دومین کمپانی بزرگ غیرنفتی منطقه است.

۸- استیو بالمر

این دانشجوی انصرافی دانشگاه استنفور درسال ۱۹۸۰ به دوست هارواردی خود بیل گیتس پیوست تا با دریافت حقوق ۵۰ هزاردلاری اولین مدیر تجاری مایکروسافت باشد. در سال ۲۰۰۰ پس از کناره‌گیری گیتس از سمت‌های اجرایی به عنوان مدیرعامل آن انتخاب شد و تا سال ۲۰۱۴ در این سمت باقی ماند.

او تمام دارایی خود را از راه کارمندی شرکت مایکروسافت بدست آورد، در حالی که نه مؤسس و نه خویشاوند مؤسس شرکت بود. میلیاردر ۶۰ ساله آمریکایی با پرداخت ۲ میلیارد دلار باشگاه بسکتبال لس‌آنجلس کلیپرز را خریداری کرده است. ثروت وی ۲۷ میلیارد دلار است که ۴٫۸ میلیارد دلار آن را در سال ۲۰۱۶ کسب کرده است.

۷- جک ما

موسس وبسایت علی‌بابا ثروتمندترین فرد در چین است. وی در سال ۱۹۹۶ میلادی با سرمایه ۶۰ هزار دلاری علی‌بابا را راه‌اندازی کرد و ۱۵ سال بعد این کمپانی با دریافت ۲۵ میلیارد دلار سفارش رکورد شکست.

با وجود اُفت‌هایی که در سهام‌های علی‌بابا به وجود آمده است وی به ادامه موفقیت کسب‌وکارش اطمینان دارد. ثروت این میلیاردر چینی ۳۵٫۷ میلیارد دلار است که ۸٫۴ میلیارد دلار آن را در سال ۲۰۱۶ کسب کرده است.

۶- سرگئی برین

این کارآفرین نخبه به همراه لری پیج گوگل را راه‌اندازی کرد. برین در روسیه متولد شده و در دانشگاه استنفورد تحصیل کرده است. وی در حال حاضر مدیر فناوری در گوگل است.

برین که چهارمین ثروتمند جوان جهان است فقط ۴۳ سال دارد و میزان ثروت وی ۴۱٫۶ میلیارد دلار است که ۴٫۱ میلیارد دلار آن در سال گذشته میلادی کسب شده است.

۵- لری پیج

از یک دانش‌آموخته مقطع دکترا در دانشگاه استنفورد نیز چیزی غیر از این انتظار نمی‌رود که تاثیرات زیادی در دنیای پیرامونش داشته باشد. پیج و برین با هم همکلاسی بودند و از دوران دانشگاه با هم همکاری می‌کردند که نتیجه کار آنها گوگل است.

پیج درسال ۲۰۱۵ با تاسیس هلدینگ آلفابت تغییرات بنیادینی در گوگل ایجاد کرد و گوگل و تمام شرکت‌های زیرمجموعه آن را عضوی از این هلدینگ بزرگ کرد. این کارآفرین آمریکایی با ۴۳ سال سن ۴۲٫۵ میلیارد دلار ثروت دارد و ۴٫۳ میلیارد دلار آن را در سال ۲۰۱۶ به دست آورده است.

۴- لری الیسون

این کارآفرین حریص آمریکایی با گذشت ۷۲ سال از عمرش همچنان پویا و فعال بوده و رهبری یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در زمینه پایگاه داده یعنی اوراکل را بر عهده دارد.

الیسون کار خود را در سال ۱۹۷۷ در زمینه الکترونیک آغاز کرد. وی حقوق خود را از یک میلیون دلار در سال به یک دلار در سال کاهش داده است اما با توجه به حجم سهامی که در اختیار دارد فقط بیش از ۶۰ میلیون دلار در سال از سهام این شرکت به دست می‌آورد. ثروت الیسون ۴۵٫۳ میلیارد دلار است و ۵٫۲ میلیارد دلار آن در یک سال اخیر کسب شده است.

۳- مارک زاکربرگ

در سال ۲۰۰۴ زاکربرگ یک دانشجو در هاروارد بود که تصمیم گرفت برای مدیریت شبکه اجتماعی تازه ‌تاسیسش یعنی فیسبوک تحصیل را رها کند. رکورد ثبت یک میلیارد کاربر در روز یکی از افتخارات شبکه اجتماعی مارک زاکربرگ است. وی با ۳۲ سال سن و ۵۸٫۵ میلیارد دلار دارایی جوانترین ثروتمند جهان است که ۱۱٫۱ میلیارد دلار آن را در سال ۲۰۱۶ کسب کرده است.

زاکربرگ و همسرش اعلام کرده‌اند که ۹۹ درصد ثروت خود را پس از مرگ به بنیاد خیریه چان – زاکربرگ خواهند بخشید. وی در سال ۲۰۱۵ ، ۲۵ میلیون دلار برای مبارزه با ابولا و بخشی از سهام فیسبوک به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار را برای بهبود سیستم مدارس عمومی نیوجرسی پرداخت کرد.

۲- جف بزوس

شاید زمانی اگر کسی می‌گفت فروشگاهی تاسیس می‌شود که بدون آنکه وجود فیزیکی داشته باشد چندین میلیارد دلار گردش مالی خواهد داشت همه او را دیوانه می‌خواندند اما جف بزوس مالک بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان یعنی آمازون است.

آمازون در سال ۱۹۹۴ با فروش کتاب به صورت آنلاین کار خود را آغاز کرد اما امروز هرچه که به ذهن برسد را می‌فروشد. مالک ۵۳ ساله آمازون ۷۳٫۱ میلیارد دلار دارایی دارد که ۲۱٫۹ میلیارد دلار آن را در سال ۲۰۱۶ به دست آورده است.

۱- بیل گیتس

نفر اول فهرست ثروتمندان عرصه فناوری، ثروتمندترین فرد جهان نیز هست و همه او را می‌شناسند. گیتس از ابتدای تأسیس مایکروسافت، تا سال ۲۰۰۰ برای مدت ۲۵ سال، به‌عنوان مدیرعامل مایکروسافت فعالیت کرد، همچنین تا سال ۲۰۱۴ در مجموع ۳۹ سال، ریاست هیئت مدیره مایکروسافت را برعهده داشت. وی کماکان با در اختیار داشتن ۸۰ درصد از سهام این شرکت، مالک اکثریت سهام مایکروسافت می‌باشد.

ثروت گیتس ۸۵٫۲ میلیارد دلار است که ۱۰٫۶ میلیارد دلار آن در سال ۲۰۱۶ کسب شده است. گیتس اعلام کرده تمام ثروتش را به خیریه خواهد بخشید و ارثی باقی نخواهد گذاشت.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: businessinsider.com

(13 نفر , میانگین : 4٫77 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=64781
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. اميدشه بور گفت:

    ای کاش ۲۰ هزار دلار به من وام میداد این بیل گیتس

  2. e=mc^2 گفت:

    بیل گتس محروم الارث کرده اولادشو به تو کمک کنه اخه . رو ننداز دادا ارزششو نداره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.