hawking

چند سال پیش ، شورای شهر مونزای ایتالیا نگهدارندگان حیوانات خانگی را از نگهداری ماهی قرمز در تنگ های منحنی شکل منع کرد. سرپرست سنجش دلیل آن را این طور توضیح داد که نگهداری یک ماهی در یک تنگ منحنی شکل که وقتی ماهی از داخل آن به بیرون نگاه می کند ، تصویر تحریف شده ای ( بزرگ نمایی شده ) از واقعیت می بیند، بیرحمی است. اما از کجا بفهمیم که ما تصویر واقعی و تحریف نشده ای از واقعیت داریم؟ از کجا معلوم که خود ما داخل تنگ بزرگتر نباشیم و بینایی مان با یک لنز خیلی بزرگ تحریف نشده باشد؟ تصویر ماهی قرمز از واقعیت با تصویر ما متفاوت است ، اما از کجا مطمئن باشیم که کمتر از تصویر واقعی است؟
تصویر ماهی قرمز از واقعیت مانند تصویر ما نیست اما ماهی قرمز هنوز هم می تواند قوانین فیزیکی حاکم بر حرکت اشیا خارج از تنگ را فرمول بندی کند. برای مثال به خاطر شکست نور، ماهی درون تنگ حرکت جسمی را که آزادانه به خط مستقیم حرکت می کند، در یک مسیر منحنی مشاهده می کند. با این وجود، ماهی می تواند قوانین علمی را از همان چهارچوب قضاوت تحریف شده اش به گونه ای فرمول بندی کند که همیشه صادق باشد و همین فرمول بندی او را قادر خواهد کرد که درباره آینده حرکت اجسام خارج از تنگ پیش بینی انجام دهد. قوانین آنها خیلی پیچیده تر از قوانین چهارچوب ما خواهد بود، اما سادگی یک موضوع سلیقه ای است. اگر یک ماهی قرمز چنین فرضیه ای را فرمول بندی کرده است، ما ناچار به تصدیق دیدگاه ماهی قرمز به عنوان تصویری واقعی از حقیقت هستیم.

استیون هاوکینگ

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

 1. مثلا اگه چیزی که ما مببینیم واقعیت نباشه ممکنه زمین مسطح باشه ولی ما اونو کروی ببینیم 😐
  البته من به این که رنگ ها برای همه یک طور نیستند وهرکس یه رنگ رو یطور خاص میبینه یه جورایی اعتقاد دارم 🙂

 2. استیون هاوکینگ ان شالا همیشه زنده باشی و سایت از روی علم برداشته نشه… ممنون از سایت خوبتون و همه ی دست اندر کاران و با آرزوی موفقیت… کمی از زندگی استیون هاوکینگ: ۱-برای نجات نسل بشر پرواز گرانش صفر را امتحان کرد. ۲- به احتمال وجود بیگانگان فضایی باور دارد. ۳- نویسنده‌ی کتاب کودکان است. ۴- چندین جایزه و مدال افتخار دریافت کرده است. ۶- در تدوین نظریه‌ی عالم بی‌مرز مشارکت داشت.
  ۷- در ۲۱سالگی به او گفتند فقط چند سال دیگر زنده است. ۸-عضو تیم قایق‌رانی آکسفورد بود. ۹- از زیست‌شناسی بیزار بود. ۱۰- در مدرسه نمره‌های متوسط می‌گرفت. زنده باد استیون هاوکینگ

 3. خیــــــــــــــــــلی خیلی ممنون به خاطر مطالب فوق العادتون.
  بسیار لذت بردم ازشون.
  مخصوصا درمورد نظریه ریسمان.

 4. واقعا دستانتان را می بوسم که این چنین سایتی را با این کیفیت که باعث عظیم تر شدن و کامل تر شدن بینش ما از جهان هستی شده تبریک میگم و در ضمن چندین جرقه ذهنی هم به ذهن من رسید که خواستم با شما در میان بگذارم . چقدر این جهان ما شبیه سفره هفت سینه لطفا یکم در بارش فکر کنید

 5. عرض تشکر و خسته نباشید برای راه اندازی این سایت.. واقعا جای چنین سایت هایی در وب پارسی خالی بود.امیدوارم پر انرژی به کارتون ادامه بدید و مخاطبان شایسته ای را نیز جذب کنید.