بیگ بنگ: چه اتفاقی می‌افتد اگر یک ستاره بیش از اندازه به یک سیاهچاله‌ نزدیک شود؟ سیاهچاله می‌تواند آن را نابود کند، اما چطور؟ مشکل کشش گرانشی نیست، بلکه اختلاف در کشش گرانشی ستاره است که باعث نابودی‌اش می‌شود.

در این ویدئو نحوۀ از هم پاشیدگی ستاره به تصویر کشیده شده، در ابتدا یک ستاره را مشاهده می‌کنید که به سیاهچاله نزدیک می‌شود. همچنان که سرعت مداری ستاره بیشتر می‌شود، لایه‌های بیرونی جَوَش هم با رسیدن به نزدیک‌ترین فاصله‌ با سیاهچاله از آن جدا می‌شوند. در این مرحله بیشتر جو ستاره در اعماق فضا پخش می‌شود، اما مقداری از آن همچنان به دور سیاهچاله می‌چرخد و یک “قرص برافزایشی” ایجاد می‌کند.

سپس این انیمیشن شما را به درون قرص برافزایشی می‌برد. علاوه بر اثرات بصریِ همگرایی گرانشی، حتی می‌توانید سمت دوردست قرص را هم مشاهده کنید. در آخر، یکی از فواره‌هایی که در محور چرخش دفع شده را می‌بینید. مدل‌های نظری نشان می‌دهند که این جهت‌ها نه تنها گازهای پرانرژی را خارج می‌کنند، بلکه “نوترینوهای پرانرژی” را نیز در فضا پخش می‌کنند. یکی از بارش ذرات نوترینویی احتمالاً اخیراً بر روی زمین شناسایی شده است.[مطالعه مقاله]

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. واقعا شبیه سازی فوق‌العاده ای هست. بخصوص عدسی گرانشی و قرص برافزایشی سیاهچاله.
    اندک پدیده هایی در جهان هستی وجود دارند که بین خیال و واقعیت جا خوش کرده اند و نمونه بارز اونها سیاهچاله ها هستن، در واقع اگر باور پذیر بودن پدیده ای رو براساس دیدن و مشاهده اون بدونیم براستی سیاهچاله ها غیر قابل باورند. سیاهچاله با اشتهای سیری ناپذیر خودشون کهکشان ها رو تحت تاثیر قرار می میدن و هر چیزی که سر راهشون باشه رو می بلعند.)).