معرفی کتاب: پس از نخستین سه دقیقه

1
1739

بیگ بنگ: عالم چگونه شگل گرفت؟ پدیده‌هایی چون ستارگان و کهکشان‌ها چگونه به وجود آمدند؟ در سال‌های اخیر درک دانشمندان از این مسائل ژرف به طرز خیره‌کننده‌ای فزونی یافته و علاقه‌مندان به مباحث کیهان‌شناسی را به وجد آورده است. این کتاب شرحی است روشن و آگاهی‌بخش درباره کیهان‌شناسی معاصر که برای خوانندگان عام به نگارش درآمده است. نویسنده جزئیات راه‌گشا را نادیده نمی‌گیرد و از توضیح و تبیین مفاهیم بنیادی دریغ نمی‌ورزد. در عین حال کتاب را به گونه‌ای نوشته است که خواننده شور و هیجان این علم را در خود احساس می‌کند، علمی که با گام‌هایی شتابان به پیش می‌رود.

4a9d3bcd9262cddd8528bc81e944a6db

پس از نخستین سه دقیقه، حکایت عالم ما
After The First Three Minutes, The Story Of Our Universe

نویسنده: ت. پادمانابان (Padmanabhan, Thanu)
مترجمان: دکتر محسن شادمهری، فاضله خواجه نبی
انتشارات: ققنوس
موضوع: کیهان شناسی، ستاره شناسی
چاپ پنجم، ۱۳۸۹
تعداد صفحه:۲۷۰

تانو پادمانابان٬ نویسنده‌ی هندی این کتاب٬ یکی از غول‌های کیهان‌شناسی مدرن است که بیش از ۱۰ جایزه‌ی معتبر بین‌المللی را در کارنامه‌ی خود دارد و بیش از ۲۳۰ مقاله‌ی معتبر علمی چاپ کرده است. او در کتاب «پس از نخستین سه دقیقه» به زبانی ساده و شیوا پدیده‌های گوناگون عالم را توضیح می‌دهد و هر کجا نیاز به پیش‌زمینه باشد از آن دریغ نخواهد کرد. شاید این کتاب را بتوان کیهان‌شناسی بدون فرمول نامید. کتابی که سفر خود را از اعماق ماده٬ هسته‌ی اتم‌ها٬ الکترون‌ها و پروتون‌ها آغاز می‌کند و به سوی بزرگ‌ترین ابعاد عالم٬ کهکشان‌ها٬ خوشه‌های کهکشانی و ابرخوشه‌های کهکشانی ادامه می‌دهد. در این میان از پدیده‌های شگفت‌انگیزی همچون سیاهچاله‌ها٬ ماده‌ی تاریک٬ انرژی تاریک٬ ستاره‌های نوترونی و ابرنواخترها و غیره به تفصیل درخوری٬ سخن به میان خواهد آمد و سرانجام سفر این کتاب در دنیایی پُر از پرسش‌های بی‌پاسخ به پایان خواهد رسید. پادمانابان٬ در پیشگفتار کتاب چنین نوشته است:

«کیهان شناسی و شناخت ما از این که چگونه ساختارهایی نظیر کهکشان ها شکل گرفته اند طی دو دهه اخیر به شکل قابل ملاحظه ای بسط و گسترش یافته است. همراه با این پیشرفت شاهد افزایش آگاهی عمومی درباره نجوم و کیهان شناسی هستیم که بدون شک بخشی از این نگرش ناشی از مطبوعات و سایتهای علمی است. در چنین شرایطی، مسلما کتابی که تفکر رایج در کیهان شناسی را به شکلی قابل درک برای عموم ارائه کند، مطلوب خواهد بود. این کتاب قصد دارد توصیفی بدون ریاضیات از کیهان شناسی برای خواننده عام، در سطح مقالات مجلات نیوساینتیست و ساینتیفیک امریکن، عرضه کند. خواننده متوسط چنین مجلاتی نباید مشکلی با این کتاب داشته باشد.»

After-the-first-three-minutes

فهرست مطالب

۱ – معرفی عالم
۲ – ماده، تابش و نیروها
۳ – مشاهده عالم
۴ – شناخت عالم
۵ – عالم در حال انبساط
۶ – شکل‌گیری کهکشان‌ها
۷ – عالم در قرمزگرایی بالا
۸ – پرسش‌های بی‌پاسخ

ضمیمه
منابعی برای مطالعه بیشتر

خواندن این کتاب بسیاز زیبا و فوق‌العاده را به دوستان علاقه‌مند به علم و به خصوص علوم ستاره‌شناسی پیشنهاد می کنیم.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

یک دیدگاه