معرفی کتاب: پیدایش انسان

1
1076

بیگ بنگ: این کتاب قصد دارد تا فرایند انسان‌ شدن را به‌گونه‌ای نشان دهد که تصویر به‌دست آمده از نتایج پژوهش‌های نوین، قابل درک باشد. هر تفسیری باید در انتظار باطل‌شدن توسط نظریه‌ی نوینی باشد، این مطالبه‌ی اساسی استدلال علمی است.

417371_259070257543281_191528877_nپیدایش انسان
نویسنده: یوزف اچ رایش هلف
ترجمه: سلامت رنجبر
نشر آگه
موضوع: فرگشت، تکامل انسان
چاپ سوم ۱۳۹۲
تعداد صفحه: ۴۱۶

پیشرفت‌های علمی سال‌های اخیر، به نحو کاملاً روشنی بیان می‌دارند که خطوط اساسی طرح تکامل، توسط یافته‌ها و نتایج پژوهش‌ها تأیید می‌شوند. ابهامات مربوط به سرمنشأ پیدایش انسان در حال روشن‌شدن هستند. طرح‌ها قابل رؤیت می‌شوند. زیرا پژوهش‌ها در جبهه‌ گسترده‌ای به پیشرفت‌های بزرگی نایل شده‌اند. زمان درازی است که دیگر تنها باستان‌شناسی و انسان‌شناسی و یا برخی رشته‌های تخصصی تحقیقات علمی نیستند که به گذشته ما نورافشانی می‌کنند، بلکه هواشناسی،‌ زیست‌شناسی، زیست‌بوم‌شناسی یا اکولوژی نیز سنگ‌بنای اصلی را برای این کار فراهم می‌سازند.

امروزه دانش ژنتیک نوین برای حل این ابهامات منشأ تکامل انسان سخت در تلاش است. در عین حال، تحقیقات زبان‌شناسی و زیست‌شناسی انسانی نیز در این راستا همواره از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شوند. در پایان، طرح یک پرسش که پاسخ آن به عهده‌ی خوانندگان واگذار می‌شود: شناخت گذشته به منظور چیره‌شدن بر مشکلات آینده چه سودی می‌تواند برای ما داشته باشد؟ از جمله موضوعاتی که می‌تواند برای پاسخ به این پرسش آگاهی‌بخش باشد، این‌که انسان تحت کدام شرایط با طبیعت در هم‌آهنگی زیسته‌ است؟ آیا او در شکل امروزی خود به عنوان هموساپین (Homo Sapiens) به تعادل با محیط دست‌ یافته‌ است؟ چنین پرسش‌های بنیادین شناخت از محیطی که انسان در آن می‌زیسته است، هرگز به‌طور واقعی پاسخ خود را دریافت نخواهند کرد.

این کتاب، پیدایش انسان را در تعامل با محیط مورد بحث قرار خواهد داد. این کتاب قصد آن را دارد تا تکامل زیستی (بیولوژیک) انسان را قابل فهم کند، اما درباره‌ی تکامل فرهنگی و معنوی انسان سخن نخواهد گفت. این جنبه‌ی دیگری از انسان‌بودن است، هرچند تجهیزات بیولوژیک انسان پیش‌شرطی برای تکامل فرهنگی و معنوی هستند.
شاید تاریخ پیدایش بیولوژیکی انسان برای این به تنهایی مورد مطالعه قرار گیرد، به‌اندازه کافی جذاب باشد. چه کسی پیش‌تر فکرش را می‌کرد که از چندتا ژن موروثی که حتی مستقیماً جزء ژن‌های موروثی خود انسان هم نیستند، بتوان دریافت که سرچشمه‌ی ما از آفریقاست؟ حال ما با این تشخیص غیرمنتظره گزارش خود را از فرایند انسان‌شدن آغاز می‌کنیم.

فصل‌های این کتاب

پیش‌گفتار
فصل یکم: نیاکان ما از آفریقا برخاسته‌اند
فصل دوم: در جست و جوی خاستگاه انسان
فصل سوم: استرالوپتکوس
فصل چهارم: بازگشت به میلیون‌ها سال پیش
فصل پنجم: خویشاوندی ما با میمون‌های انسان‌نما
فصل ششم: علفزار، حیوانات تنومند، پاهای چابک
فصل هفتم: رانش اقلیمی
فصل هشتم: تولد گلف‌استریم (جریان خلیج)
فصل نهم: دگرگونی‌های پی‌ در پی در دوران یخ‌بندان
فصل دهم: گورخرها
فصل یازدهم: مگس تسه‌تسه
فصل دوازدهم: مغز بسیار بزرگ
فصل سیزدهم: راه‌ رفتن روی دوپا
فصل چهاردهم: ریزش موی تن
فصل پانزدهم: زایش پردرد
فصل شانزدهم: زبان
فصل هفدهم: کشف آتش
فصل هجدهم: نخستین مهاجرت
فصل نوزدهم: زندگی در عصر یخ
فصل بیستم: نئاندرتال‌ها
فصل بیست و یکم: انقراض جانوران تنومند
فصل بیست‌ و دوم: پیدایش انسان اندیشه‌ورز
فصل بیست و سوم: مهاجرت سوم
فصل بیست و چهارم: تعبیر علمی ترد از بهشت
فصل بیست و پنجم: باغ عدن
فصل بیست و ششم: رشته‌های پیچ‌ در پیچ فرایند انسان‌شدن

سایت علمی بیگ بنگ: bigbangpage.com


یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.