بیگ بنگ: «میچیو کاکو» فیزیکدان و نویسنده نام‌آشنای کتاب های علمی این بار در کتاب «آینده ذهن»، ما را به گشت و گذاری در سرزمین به نسبت ناشناخته فیزیک و مغز انسان می‌برد.

boo_kaku

آینده ی ذهن – کند و کاوی علمی برای فهمیدن، بهسازی و توانمندسازی ذهن
نام اصلی: The future of the mind
the scientific quest to understand,enhance,and empower the mind
نوشته: میچیو کاکو (Michio Kaku)
ترجمه: رامین رامبد
انتشارات: مازیار
موضوع: فیزیک و الگوهای مغز، روان شناسی عصبی
انتشار: ۱۳۹۳
تعداد صفحه: 420
قیمت: 21000 تومان

ذهن و گیتی بزرگ ترین رازهای طبیعت اند. به یاری همه ی تکنولوژی گسترده ای که در خدمت داریم، توانسته ایم از کهکشان هایی در میلیاردها سال نوری دورتر عکس بگیریم، در ژن های کنترل کننده ی حیات دستت ببریم و در قلمرو درونی اتم به کاوش بپردازیم ولی ذهن و گیتی هنوز هم ما را سرگرم و مبهوت می کنند. آنها مرموزترین و افسون کننده ترین مرزهای شناخته شده ی علم به شمار می روند.

اگر بخواهید لب به تحسین شگوه گیتی بگشایید، تنها کافی است چشمتان را به آسمان شبانگاه بدوزید، که با میلیاردها ستاره فروزان است. از هنگامی که نیاکانمان نخستین نگاه خود را به شکوه مندی آسمان پر ستاره انداختند،همواره با این پرسش های جاودانه سردرگم هستیم: همه این ها از کجا آمده اند؟ همه ی این ها چه معنایی دارند؟

برای گواهی بر راز آلودگی ذهن مان کافی است به خودمان در ایینه چشم بدوزیم و بپرسیم، در پشت آن چشمان چه نهفته است؟ این به پرسش هایی ژرف می انجامد؟ آیا روح داریم؟ پس از مرگ چه بر سرمان می آید؟ آخرش « من » کیستم؟ و از همه مهمتر این پرسش غایی برایمان پیش می آید: جایگاه ما در این طرح عظیم کیهانی کجاست؟ به قول تامس هاکسلی زیست شناس بزرگ دوران ویکتوریایی « همه ی پرسش های آدمیزاد، مسئله ای نهفته در پس تک تک آنها و جالب تر از هر کدامشان، تعیین جایگاه آدمی در طبیعت و رابطه اش با کیهان است.»

در کهکشان راه شیری بیش از 100 میلیارد ستاره هست و نزدیک به همین تعداد نورون در مغز ما. برای رسیدن به نخستین ستاره در بیرون از منظومه خورشیدی خودمان، باید کمابیش 40 تریلیون کیلومتر بپیماییم تا به جسمی برسید که پیچیدگی اش شبیه همان چیزی باشد که روی شانه هایتان جا خوش کرده. ذهن و گیتی با این که بزرگترین چالش علمی همه ی دوران را پیش رویمان گذشاته اند، ولی رابطه ای عجیب در بطن خود دارند. از یک سو آنها قطب های مخالف هستند. یکی به عظمت فضای بیرونی می پردازند، جایگاه چیزهایی عجیب مانند سیاهچاله ها، ستارگان منفجر شونده، و کهکشان های برخورد کننده. دیگری دلمشغول فضای درونی است، جایگاه عزیزترین و خصوصی ترین امیدها و آرزوهایمان. ذهن چیزی جز اندیشه ی آتی ما نیست، ولی هنگامی که از ما خواسته می شود تا آن را توضیح دهیم، سرگردان می شویم.

book_kaku2

باید بدانیم که ما آدم‌ها، پیچیده‌ترین ماشین طبیعت را با خود حمل می‌کنیم و آن چیزی نیست جز مغز، ساخته شده از صدها میلیارد نورون و ارتباطات بین آنها و در همانندی با کامپیوتر، این سخت‌افزارها را نرم‌افزاری هست که ذهن می‌نامیمش. همه دیدگاه‌ها، برداشت‌ها و بینش‌های ما و نیز خُلق و خو، رفتار و روحیاتمان از این «ترافراز» سرچشمه می‌گیرد. از نبوغ گرفته تا دیوانگی، این مغز است که ما را در این جهان به پیش می‌برد. بنابراین تردیدی وجود ندارد که مغز و کارکردهایش، به دلیل پیچیدگی ساختاری و عملکردی، از دیرباز ریشه در رازآلودگی داشته‌اند و شناخت آنها دلمشغولی کمابیش هر کسی بوده که دستی بر آتش علم و دانش داشته است.

فیزیکدانان نشان دادند که مغز انسان از یک باطری که مغز را اسکن می‌کند با یک تکنولوژی بالا ابداع شده است. بنابراین رویاهای ما، کنترل ذهن ، آواتار، و حرکت اجسام به وسیله ارواح نه تنها ممکن است بکله می‌تواند واقعیت داشته باشد. این پژوهش حیرت‌آور در لابراتوارهای سراسر جهان به عنوان آخرین درجه پیشرفت بشر در علم اعصاب و فیزیک در نظر گرفته می‌شود.

خواننده این اثر، در کنار آشنایی با ساختار و ساز و کار مغز، با تکنولوژی‌های مرتبط رو به رو می‌شود و می‌فهمد که دانشمندان در این وادی چگونه پیش می‌روند و آخرین دستاوردها چیست، چگونه می‌توان به مدد این تجهیزات، بر ناتوانی‌های جسمانی ناشی از بدکاری مغز چیره شد، آیا تله‌پاتی و روان‌جنبانی شدنی است؟ سپس کاکو، ما را به گوشه‌های وهمناک مغز راهنمایی می‌کند و مغاک بیماری‌های روانی را نشانمان می‌دهد. آگاهی و خویشتن که همواره مورد توجه بشریت بوده، در این کتاب تعریفی نو، از دی یک فیزیکدان پیدا می‌کند: «نظریه فضازمانِ آگاهی» و نیز موضوعی به نسبت بحث‌برانگیز پیش کشیده می‌شود که عامل کج‌فهمی‌های بسیار بوده است: ارتباط نظریه کوانتوم و آگاهی.

فهرست مطالب

پیش گفتار

دفتر یکم: ذهن و آگاهی
1- گشودن ذهن
2- آگاهی – دیدگاه یک فیزیکدان
دفتر دوم: ذهن روی ماده
3- تله پاتی: یک پاپاسی برای اندیشه هایتان
4- روان جنبانی: ماده در دستان ذهن
5- خاطرات و اندیشه های سفارشی
6- مغز اینشتین و بهسازی هوش مان
دفتر سوم: آگاهی دگر گشته
7- در رویاهای تان
8- آیا می توان ذهن را کنترل کرد؟
9- حالت های دگر گشته ی آگاهی
10- ذهن مصنوعی و آگاهی سیلیسیمی
11- مهندسی معکوس
12- آینده: ذهن ورای ماده
13- ذهن در نقش انرژی محض
14- ذهن فضاییان
15- نکات پایانی
پیوست: آگاهی کوانتومی؟
یادداشت ها
خواندنی های بیشتر

وب سایت علمی بیگ بنگ: bigbangpage.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

11 دیدگاه

 1. با سلام و تشکر
  می خواستم بپرسم ترجمه ی این کتاب در انتشارات مازیار بهتره یا ققنوس؟

 2. این کتاب نوشته ی پروفسور میچیو کاکو یکی از بهترین کتاب های غیر تخصصی در زمینه عصب شناسیه که مطالب پیچیده ی این رشته رو به قابل فهم ترین شکل ممکن بیان میکنه.

 3. سلام، میشه چند کتاب خوب در زمینه مکانیسم مغز، ذهن، حافظه و یادگیری معرفی معرفی کنید.
  ممنون

 4. سلام.. این مباحث مربوط میشن به علوم شناختی و فلسفه ذهن. اساسا جناب کاکو در مقامی نیستن که بخوان در مورد این مسایل اظهار نظر کنن.من کتاب رو نخوندم و بنابراین نمیتونم قضاوت درستی داشته باشم. ولی آیا آقای کاکو اطلاعات دقیق از مباحث پیچیده ی مربوط به خودآگاهی توی فلسفه ذهن دارن؟ اطلاعاتی از علوم شناختی دارن؟ ایشون فیزیکدانان، نه فیلسوف یا عصب شناس ( که به نظرم عصب شناس هم در مقام صحبت راجع به این مسایل نیست. )

  1. با درود، چه خوب که خودتان هم نوشتید این کتاب را نخواندید، پس نمی توانید در مورد این کتاب پیش داوری کنید و سطح میچیو کاکو را پایین بیاورید. میچیو کاکو خودش هم در ابتدای این کتاب اشاره می کند که یک فیزیکدان نظری میباشد و تنها شوق و ذوقش برای دانستن ِ ماهیت و آگاهی ذهن انسان او را ترقیب کرده که چنین کتابی بنویسید، او برای نوشتن این کتاب دست به تحقیق بزرگی زده است و از دانشمندان و پژوهشگرانی که در زمینه ی مغز انسان فعالیت می کردند، کمک گرفته است. چه خوب بود این عادت ایرانی خود را کنار می گذاشتیم و در زمینه ای که اطلاع نداریم اظهار نظر نمی کردیم.

 5. درود.عذر میخوام که توی پستای مختلف از اینجور سوالا می پرسم.
  ببخشید این کتاب خوب و جذاب هستش؟ و همچنین بر اساس واقعیات؟

  1. درود به شما، خواهش میکنم.
   اصولا کتاب های علمی با منطق و شواهد زیاد به واقعیت نزدیک هستند و این کتاب جناب کاکو هم بسیار جذاب هست و از این امر مستثنی نیست.

 6. با سلام و خسته نباشید .. من در رشت ساکن هستم .. معمولا اینجور کتابها ماه ها طول میکشه … که در کتابخونه های رشت توزیع بشه.. من اینو خودم .. از یکی از مسولین کتابخونه معتبر مژدهی تو رشت پرسیدم … با این حال , من میتونم این کتاب رو از انتشاراتی خودش بگیرم ؟؟؟

  یا اگر از انتشاراتی نتیجه نگرفتم .. شما هیچ کتابفروشی رو نمیشناسین .. که این کتاب رو داشته باشه .. و بعد برای من ارسال پستی کنه ؟؟

 7. عذر میخوام میخواستم بدونم آیا این کتاب در حال حاضر در کتاب فروشی های معتبر توزیع شده که بخریم.؟