بیگ بنگ: بسیاری از افراد ریاضیات را یک برنامه درسی انعطاف ناپذیر و سخت می دانند. چنین چیزی اصلاً واقعیت ندارد. ذهن انسان دائم در حال آفریدن اندیشه های ریاضی و دنیاهای تازه و جذابی مستقل از جهان ماست و این اندیشه ها، درست مثل این که عصای جادوگر به حرکت درآمده باشد، به سرعت با جهان ما همراه می شوند.

book_pic84754نام اصلی: The magic of mathematics
افسون ریاضیات: کشف جذابیت های ریاضیات
نوشته: تئونی پاپاس
ترجمه: عباس‌ علی کتیرایی
ناشر : مازیار
موضوع: ریاضیات در علم و هنر
چاپ چهارم 1392
تعداد صفحه: 332

شیوه ای که در آن اجسام می توانند از یک بعد به بعد دیگری در آیند و همیشه می توان بین دو نقطه، نقطه ای جدید پیدا کرد، اعداد وارد عمل می شوند. معادله ها حل می شوند، نمودارها تصویر می سازند، بی نهایت مسائل را حل می کند، فرمول ها ساخته می شوند ـ به نظر می رسد که همه چیز کیفیتی جادویی دارد. اندیشه های ریاضی تار و پود تخیل هستند. این اندیشه ها در دنیایی غریب وجود دارند و موضوعات آن از منطق محض و خلاقیت پدید می آید. یک مربع یا دایره کامل در جهان ریاضیات وجود دارد، در حالی که جهان ما تنها نمایش ریاضی از اشیاء را در خود دارد.

«افسون ریاضیات» را می‌توان به دو بخش اصلی تقسیم کرد. در بخش نخست، پاپاس سعی دارد بعضی از مفاهیم گنگ ریاضی را با زبانی بسیار ساده معرفی و دلایل اعجاب آن‌ها را بیان و در بخش دوم کاربردهایی از ریاضیات در علوم دیگر، هنر و زندگی روزمره را مطرح کرده است. ریاضیات در زندگی روزمره، جهان جادویی ریاضیات، ریاضیات و هنر، جادوی اعداد، جادوی ریاضیات در طبیعت، تردستی‌های ریاضی در گذشته، ریاضیات نغمه خود را می‌نوازد، انقلاب کامپیوتر، ریاضیات و رازهای زندگی، ریاضیات و معماری، افسون منطق، سرگرمی و بازی و پاسخ‌ها عنوان فصل‌های مختلف کتاب حاضر است.

           حتی در علم ریاضی نیز تخیل شگفت انگیزی وجود دارد – ولتر

گرچه کتاب در معرفی بسیاری از مفاهیم ریاضی ازجمله اعداد گنگ، نظریه آشوب، برخال‌ها و نظریه بُعد موفق عمل کرده ولی در بیان کاربردهای آن‌ها تا حدودی زیادی بر نقاشی، موسیقی، معماری، مجسمه‌سازی و شعر متمرکز شده است. اختصار در بیان دیگر کاربردهای ریاضی در علوم دیگر به‌ویژه اقتصاد، فیزیک، شیمی، ژنتیک، کامیپوتر، نجوم و کاربردهای دیگر ریاضیات در پرورش تفکر منطقی در انسان اهمیت آنها را زیرسوال برده است.

نویسنده نخواسته کتاب را به‌سوی تخصصی شدن ببرد بنابراین از بیان مشروح کاربردهای تخصصی‌تر ریاضی در موارد پیش‌گفته امتناع کرده است.  وی بارها در کتاب خود اشاره کرده که آنچه بیان کرده فقط مختصری است و شاید پنجره‌ای باشد که خواننده از آن با استفاده از تحقیق و پژوهش بیشتر دنیای زیبای دیگری را تجربه کند. یکی از نقاط برجسته کتاب، طرح پرسش‌های تامل برانگیز و در عین حال ساده است که در زندگی روزمره شاهد آن هستیم ولی کمتر به آن توجه می‌کنیم. به‌طور مثال در بخشی از این اثر به این پرسش پاسخ داده شده است که چرا درهای فاضلاب دایره‌ای است؟! از دیگر نقاط برجسته کتاب، استفاده متعدد از تصاویری است که علاوه بر روشن کردن بسیاری از مفاهیم طرح شده در کتاب بر جذابیت آن نیز افزوده است.

فهرست مطالب کتاب:

فصل اول: ریاضیات در زندگی روزمره

فصل دوم: جهان جادویی ریاضیات

فصل سوم: ریاضیات و هنر

فصل چهارم: جادوی اعداد

فصل پنجم: جادوی ریاضیات در طبیعت

فصل ششم: تردستی های ریاضیات در گذشته

فصل هفتم: ریاضیات نغمه ی خود را می نوازد

فصل هشتم: انقلاب کامپیوترها

فصل نهم: ریاضیات و رازهای زندگی

فصل دهم: ریاضیات و معماری

فصل یازدهم: افسون منطق، سرگرمی و بازی

سایت علمی بیگ بنگ: bigbangpage.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. سلام.من رشته م ریاضیه میخوام بخونم این کتابو.از کجا میشه تهیه کرد؟

  2. با عرض سلام
    لطفا بفرمایید نحوه تهیه کتاب از سایت بیگ بنگ از چه طریقی امکان پذیر است؟
    ممنونم