معرفی کتاب: بنیانی علمی برای جهان عقلانی

بیگ بنگ: کتاب «بنیانی علمی برای جهان عقلانی» نوشته پل دیویس، یکی از مجموعه کتاب هایی است که از سوی نشر گمان به انتشار رسیده و سعی دارد مباحث فلسفی مطرح برای عموم را به زبان غیرفنی و ساده مطرح کند.

imagehandler.aspxبنیانی علمی برای جهان عقلانی
نام اصلی: The mind of God: the scientific basis for a rational world
نوشته: پل دیویس (Paul Davise)
ترجمه: محمد ابراهیم محجوب
انتشارات: گمان
موضوع: کیهان شناسی، فلسفه علم
چاپ دوم: ۱۳۹۳
تعداد صفحه: ۴۱۲

پل دیویس در پیشگفتار کتاب می گوید: « در کودکی با «چرا»هایم پدر و مادرم را به ستوه می‌‏آوردم. چرا نباید بروم بیرون بازی کنم؟ ممکن است باران بیاید. چرا ممکن است باران بیاید؟ چون هواشناسی گفته. چرا گفته ممکن است باران بیاید؟ چون توفانی از فرانسه به این‌‏سو می‏‌آید. چرا، چرا، چرا…؟ این بازجویی‏‌های بی‌‏امان، با پاسخی از سر درماندگی پایان می‌‏گرفت: «چون خدا این طور خواسته، ختم کلام!» چنین بود که کشف کردم (البته بیشتر از روی ملال تا موشکافی فلسفی) که تبیین یک حقیقت یا وضعیت، خودش نیازمند تبیین است، و این زنجیره شاید تا بی‏‌نهایت ادامه یابد. من از آن زمان تا کنون گرفتار این کشف کودکانه‌‏ام. آیا به ‏راستی ممکن است زنجیره تبیین، در خدا یا یک اَبَرقانون طبیعی متوقف شود؟ اگر چنین باشد، این اَبَرتبیین خودش بی‌‏نیاز از تبیین خواهد بود؟ در یک کلام، آیا می‌‏شود به این «ختم کلام» رسید؟

در روزگار دانشجویی بسیار شاد شدم وقتی دیدم علم چه قدرتی در دادن پاسخ‏های قاطع به پرسش‏های ما درباره جهان دارد. توانایی علم در تبیین چیزها چنان شگفت‌‏انگیز است که دیدم چه آسان می‌‏توان باور کرد که اگر منابع لازم فراهم باشد، همه اسرار کیهان را می‏‌توان آشکار ساخت. با این‏‌همه، خارخارِ «چرا، چرا، چرا…؟» بار دیگر پیدا شد. در انتهای این طرح تبینی شکوهمند چه چیزی قرار دارد؟ آیا مقامی نهایی وجود دارد؟ اگر چیزی در آن انتها قرار دارد خودش از کجا آمده است؟ »

مضمون محوری که نویسنده در این کتاب کاویده، این است که از رهگذر علم انسان ها می توانند بخشی از راز جهان را دریابند. انسان از طریق علم بخشی از راز جهان را گشوده است. این که چرا باید چنین باشد، این که چرا نوع بشر باید حامل آن نور عقلانیتی باشد که کلید جهان را فراهم می آورد، معمایی است ژرف. با این همه، ما فرزندان کائنات، ما ذرات زنده وار غبار کیهانی، می توانیم درباره سرشت همان کائنات بیندیشیم، حتی تا آنجا که بتوانیم سرکی به قواعدی بکشیم که کائنات براساس آنها می چرخد. این که ما چگونه به این بعد کیهان پیوند خورده ایم، راز درون پرده است. در عین حال، این پیوند قابل انکار نیست.

فهرست مطالب:

فصل ۱: عقل و عقیده

فصل ۲: آیا جهان می تواند خود را بیافریند؟

فصل ۳: قوانین طبیعت چیستند؟

فصل ۴: ریاضیات و واقعیت

فصل ۵: جهان های واقعی و جهان های مجازی

فصل ۶: راز ریاضی

فصل ۷: چرا جهان چنین است که هست؟

فصل ۸: جهان صانع

فصل ۹: رمز و راز در ژرفای جهان

این کتاب بصورت الکترونیک از اینجا قابل خرید میباشد

سایت علمی بیگ بنگ: bigbangpage.com

(6 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=33561

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳ پاسخ‌ها

 1. Astronomy گفت:

  وااااااااااو عجب کتاب فوق العاده ایه!!!!

 2. john lennon گفت:

  فوق العادست

  همین جور ادامه بدین به معرفی کتاب ها

 3. محمد کاملان گفت:

  کتاب بسیار خوبیه؛ البته با تمام ساده‌سازی‌های که در نوشتار کتاب انجام شده باز هم درکش راحت نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.