بیگ بنگ: در این کتاب، مکس تگمارک ما را به ژرفای پژوهش‌های هوش مصنوعی می‌برد و با اساسی‌ترین پرسش‌های زمانه آشنا می‌کند.

lifeنام اصلی: Life 3.0 : being human in the age of artificial intelligence
حیات 3 : انسان در عصر هوش مصنوعی
نوشته: مکس تگمارک
ترجمه: جمیل آریایی
ناشر: مازیار
موضوع: هوش مصنوعی، آینده نگری
سال انتشار: ۱۳۹۷
تعداد صفحه: 384

دانلود خلاصه کتاب

جهان هستی پس از نزدیک به چهارده میلیارد سال که از تولدش میگذرد تازه از خواب برخاسته و از هستی خود آگاه شده است. از روی این سیارۀ آبی رنگ کوچک، بخش‌های ناچیز هوشمندی در جهان ما با تلسکوپ های خود به سوی کیهان خیره شده و پی در پی کشف می کنند که آنچه فکر می کردند وجود داشته تنها پارۀ اندکی از جهانی فراختر است: منظومۀ شمسی، کهکشان، و جهانی با صدها میلیارد کهکشان که در الگوی زیبایی از گروه‌ها، خوشه‌ها، و ابَرَخوشه‌ها آرایش یافته‌اند.

lifeما در آستانه دوران جدیدی ایستاده‌ایم. آنچه روزگاری علمی تخیّلی می‌نمود، شتابان به واقعیّت می‌پیوندد و هوش مصنوعی، جنگ‌ها، جنایات، عدالت، اشتغال، جامعه و حتّی حسّ انسان بودن ما را دگرگون می‌کند. هوش مصنوعی، بیش‌از هر تکتولوژی دیگری، توانایی آن را دارد که انقلابی در آینده‌ی جمعی ما به پا کند و برای کندوکاو این آینده، چه کسی مناسب‌تر از ماکس تگمارک، استاد کیهان‌شناسی دانشگاه MIT و بنیان‌گذار انستیتوی آینده‌ی حیات که پژوهش‌های کنونی‌اش به سودمندسازی هوش مصنوعی اختصاص دارد.

آیا با اتوماسیون، بدون این که انسان‌ها درآمد یا هدف از زندگانی را از دست بدهند، می‌توانند به آسایش برسند؟ چگونه مطمئن شویم که سامانه‌های هوش مصنوعی آینده، بدون این که خراب شوند، نادرست عمل کنند، و هک شوند، آنچه را ما می‌خواهیم انجام می‌دهند؟ آیا باید از تسلیحات سلاح‌های آتش به اختیار کُشنده، هراسان باشیم؟ آیا هوش مصنوعی به حیات کمک خواهد کرد تا بیش‌از گذشته نشو ونما کند، یا این ماشین‌ها سرانجام همه‌ی شغل‌های ما از ما می‌ستانند و دست‌آخر جایگزین ما می‌شوند؟

فهرست مطالب:

فصل 1: به مهمترین گفتگوی روزگار ما خوش آمدید

فصل 2: ماده باهوش می شود

فصل 3: آینده نزدیک: دست آوردها، خطاها، قوانین، سلاح‌ها و اشتغال

فصل 4: انفجار هوش مصنوعی

فصل 5: پیامد: 10000 سال بعد

فصل 6: موقوفۀ کیهانی ما، یک میلیارد سال بعد

فصل 7: اهداف

فصل 8: آگاهی

پایان سخن: داستان گروه انستیتو آیندۀ حیات

خرید این کتاب بصورت پستی

سایت علمی بیگ بنگ: bigbangpage.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه