معرفی کتاب: کروکودیل نفسش را حبس می‌کند

1
289

بیگ بنگ: ممکن است ژن برای حیات ضروری نباشد. این پیام کتاب است، گرچه عجیب به‌نظر می‌رسد اما این حرف کاملاٌ درست است. گرچه موجودات آشنای ما پیچیده‌گی خود را مدیون ژن هستند ولی معلوم نیست که اولین موجودات زنده برای ایجاد و ذخیره‌ی اطلاعات ضروری خود از ژن استفاده کرده باشند.

به هر صورت اجداد بدون ژنی که ممکن است منشأ همگی ما باشند، می‌توانسته‌اند ظرفیت بسیار محدودی برای استمرار اطلاعات اصلی تکامل یا فرگشت داشته باشند. نتیجتاً ممکن است که این اجداد عمری کوتاه داشته و از تولید شجره‌ای ممتد ناتوان بوده باشند، یعنی شجره‌ای که فقط می‌تواند سطح ناچیزی از پیچیدگی‌ را به‌دست آورد. فقط دنباله‌روی از یک نوآوری فنی، ساختمان حیات را قادر ساخت که به شکل دیجیتال در پایگاه داده‌ی ژنتیک به رمز درآید و اطلاعات برای اولین بار بتواند با دقت از نسلی به نسل دیگر منتقل شود. به این ترتیب ژن‌ها توانستند به اشکال حیات اجدادی خود ظرفیت توارث نامحدودی اعطا کنند که قبلاً غیر قابل دسترسی می‌نمود. بعداً این نوآوری با نوآوری دیگری دنبال شد که اجازه داد اطلاعات دیجیتال به رمز درآمده توسط یک فناوری شیمیایی، در فناوری دیگری به عنوان سمبل استفاده شود. بنابراین گرچه ممکن است ژن برای حیات ضرروی نباشد ولی پیچیدگی حقیقی در قدیمی‌ترین اجداد ما، به قدرت منحصر به فرد ژن‌های رمزدار وابسته است که قادرند ویژگی‌های اطلاعاتی جانداران را از تحقق مادی آن‌ها جدا کنند.

کروکودیل نفسش را حبس می‌کند
(آیا حیات بدون ژن ممکن است؟)
——————-
Life Without Genes
The History And Future Of Genomes (2000)

نویسنده: آدریان وولف سون
ترجمه: نسرین صابری
انتشارات: حریر
موضوع: زیست‌شناسی – علوم مهندسی ژنتیک – تکامل و منشأ
چاپ اول، ۱۳۹۱
تعداد صفحه: ۴۳۲
قیمت: ۱۰۷۵۰۰ ریال

12111

فهرست

پیشگفتار
قدردانی

۱) ماجرای یک فضای اسباب‌بازی
۲) ساختار فضای ژن
۳) کروکودیل نفسش را حبس می‌کند
۴) بازدیدی از دریای اطلاعات
۵) سرچشمه‌های حیات
۶) در جستجوی فسیل‌های هوشمند
۷) جهان بدون دی‌ . ان . ا
۸) مخلوقات آنالوگ
۹) حیات بدون ژن
۱۰) سرچشمه‌های اطلاعات بدون ژن
۱۱) طرح‌های بدون برنامه
۱۲) سفری به باغ وحش فاقد ژن
۱۳) آینده حیات

درباره‌ی نویسنده: آدریان وولفسون در شهر لندن و در کمبریج و آکسفورد تحصیل کرد. او بورسیه کارآموزی تحقیقات بالینی ولکام‌ تراست در بخش شیمی پروتئین و اسید نوکلئیک در لابراتوار شورای تحقیقات پزشکی بیولوژی مولکولی در کمبریج است و نیز کارآموز تحقیقات چالرز و کاترین داروین در بیولوژی مولکولی در کالج داروین در کمبریج می‌باشد.

مطالبی از سرتاسر وب

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.