بیگ بنگ: احتمالا خیلی از شما تابه‌حال به بُعد چهارم فکر کرده‌اید. فرقی ندارد که در ریاضیات و هندسه حرفه‌ای باشید یا فقط به گوشتان خورده باشد، این کتاب یک آشنایی تصویری و رنگی با بُعد چهارم است.

adfdcfcdنام اصلی: A Visual Intrduction to The FOURTH DIMENTION
نویسنده: کریس مک مولن
مترجم: دکتر حامد شهابی
موضوع: بعد چهارم، ابعاد کیهانی
تاریخ انتشار: خرداد 1400
تعداد صفحه: 126
وب‌سایت منتشر کننده: bigbangpage.com

دانلود کتاب بصورت رایگان

اگرچه فقط یک کتاب مصور نیست، با این حال در این کتاب توصیفات روشنی هست برای درک مفاهیم. آن هم به کمک چند شخصیت (چند میمون) که خواندن آن را جذاب‌تر از یک متن خشک ریاضی می‌کند. محتوای این کتاب بسیار قابل‌فهم است، به‌طوری که شما نیازی به داشتن پیش‌زمینه قوی در ریاضیات برای فهمیدن آن ندارید.

اگرچه مفاهیم پیشرفته و پر از جزئیات آن‌قدر هست که کنجکاوی یک خواننده حرفه‌ای در ریاضی را ارضا کند. این کتاب بالأخص روی جنبه‌های هندسی بعد چهارم متمرکز است. اشیاء هندسی در این کتاب به شکل چهارگوش فرض شده‌اند. مهم‌ترین شکل چهاربعدی مورد بحث ما یک ابر مکعب چهاربعدی است. توضیحات همراه است با جزئیات بسیار و تصاویر راهنما. امیدوارم از سفرتان به بعد چهارم لذت ببرید.

بخشی از کتاب:

بُعد چیست؟ پیش از آنکه شروع کنیم بیاید منظورمان را در مورد بعد روشن کنیم. به عنوان یک تعریف ساده؛ یک بعد، یک اندازه از امتداد است. ابعاد یک شکل، به جهت‌های مختلفی که شکل در آن‌ها امتداد دارد، اشاره می‌کنند. البته اینجا یک شکل ساده کلاسیک مدنظرم نیست. بلکه یک میمون با خزهای رنگارنگِ رنگین‌کمانی را می‌گویم) می‌بینید که این کتاب را نباید مثل یک کتاب مرجع ریاضی خسته‌کننده بخوانید). او ارتفاع، عرض و عمق دارد. مثلاً این‌که قدش چقدر بلند است و پهنای شانه‌اش و اندازه نوک بینی تا دمش چقدر است. میمون ما یک موجود سه بعدی یا سه بعدی است.

اگرچه انواع مختلفی از ابعاد، مثل فضا و زمان وجود دارند) یا اگر دلتان می‌خواهد اغراق کنید می‌توانیم در مورد ابعاد افکارتان یا حتی ابعاد رایحه‌ی بدنتان صحبت کنیم(. ما نیاز داریم که مفهوم بعد را کمی بیشتر واکاوی کنیم. برای اینکه بفهمید دقیقاً چه نوع بعدی در این کتاب مورد بحث ماست، بیایید با یک مثال ساده هندسی شروع کنیم. یک نقطه بی­نهایت ریز، صفر بعد دارد (صفر بعدی). این نقطه در هیچ جهتی امتداد ندارد. بله بی­نهایت ریز! از این اصطلاح خوشتان آمد؟ حتماً کلمه بی­نهایت را می‌شناسید: بزرگ‌ترین عدد. درست است؟ اشتباه کردید! چون اگر بی‌نهایت، یک عدد بود؛ آن‌وقت می‌توانستید با اضافه کردن یک به آن، عددی بزرگ‌تر را پیدا کنید. بی‌نهایت بیانگر این است که شما می‌توانید تا همیشه به شمردن ادامه دهید. بی­‌نهایت ریز ممکن است کوچک‌ترین عدد غیر صفر باشد. به‌جز اینکه اگر آن را بر ۲ تقسیم کنید چیز کوچک‌تری را خواهید یافت! بنابراین چنین تعریفی _که بگوییم بی‌نهایت، بزرگ‌ترین اعداد است _ یک ایده اشتباه است. ولی بعضی مواقع، یک تعریف اشتباه روشن‌تر از یک تعریف تکنیکی صحیح می‌تواند مفهوم را بیان کند… (بقیه را در کتاب بخوانید)

فهرست مطالب کتاب:

بخش ۰: بعد چیست؟
بخش ۱: بعدهای صفر و یک
بخش ۲: بعد دوم
بخش ۳: فضای سه بعدی
بخش ۴: بعد چهارم فضا
بخش ۵: تِسِرَکت‌ها و اَبَرمکعب‌ها
بخش ۶: الگوهای ابرمکعب
بخش ۷: سطوح و ابَرسطوح
بخش ۸: تسرکت ها در پرسپکتیو
بخش ۹: چرخش‌ها در فضای چهاربعدی
بخش ۱۰: باز کردن تاخوردگی یک تسرکت
بخش ۱۱: برش‌های مقطعی از یک تسرکت
بخش ۱۲: زندگی در خانه‌ای چهاربعدی

سایت علمی بیگ بنگ: bigbangpage.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

 1. سلام
  سپاسگزارم از زحمات مجموعه سایت شما و اعضای همیشه فعال اش.
  کتاب بسیار مفیدی هست که در قالب آموزشی نوشته شده.
  توصیه میکنم تا اگر در مورد بعد چهارم کنجکاو بودید، این کتاب رو مطالعه کنید.
  یاشا

  1. ممنون از مترجم و بیگ بنگ ک تو این ده سال کلی آگاهی بخشید بهمون

 2. ممنون که کتاب “راهنمای تصویری بعدچهارم ” را بصورت رایگان جهت دانلود در سایت گذاشتید. کتاب بسیار جذابی است، همیشه برای مجسم کردن یک حجم چهار بعدی مشکل داشتم و نمی توانستم در ذهنم بعد چهارم را مجسم کنم، ولی با این کتاب مشکلم حل شد . – موفق باشید