بیگ بنگ: یوری میلنر میلیاردر روس در ماه آوریل اعلام کرد ۱۰۰ میلیون دلار برای ارسال یک فضاپیما به سیاره‌ای نزدیک هزینه خواهد کرد و اکنون با کشف نزدیک‌ترین سیاره شبه‌ زمین بنام پروکسیما b، به نظر می‌آید مقصد میلنر تعیین شده‌ باشد.

bridesmaid dresses NZ
تصویری از پروفسور استیون هاوکینگ و یوری میلنر میلیارد روسی

براساس گزارش ساينس الرت به نقل از همشهری، ميلنر در پروژه‌اي به نام استارشات با مشاركت استیون هاوكينگ قصد دارد فضاپيماهاي كوچكي را با سرعت 20 درصد از سرعت نور با استفاده از پرتوهاي ليزري روانه سياره‌اي شبه‌زميني سازد. اين دو در ابتدا اعلام كردند مقصد پروژه آنها سامانه ستاره‌اي آلفا-قنطورس خواهد‌ بود: سيستمي در فاصله 4.37 سال نوري از زمين. اما كشف سياره‌اي شبه‌زميني و احتمالا قابل سكونت به نام پروكسيما b كه 4.2 سال نوری از ما فاصله دارد و در مدار ستاره كوتوله سرخي به نام پروكسيما قنطورس در گردش است، 1.6 تريليارد كيلومتر نزديك‌تر از آلفا قنطورس است که باعث شده تا مقصد اين پروژه تغيير كند.

كشف اين سياره جديد روز چهارشنبه 24 آگوست 2016 اعلام شد و به گفته آوي لوئب فيزيكدان دانشگاه هاروارد و مدير هيات مشاور پروژه استارشات،‌ اين كشف هدفي آشكار را براي يك ماموريت پرواز نزديك تعيين كرده‌ است. به گفته وي فضاپيمايي مجهز به دوربين و فيلترهاي مختلف مي‌توانند از اين سياره تصاوير رنگي ثبت كنند تا رنگ سطح سياره مشخص شود. (رنگ سبز نشان از وجود حيات به شكل زميني دارد، رنگ آبي به معني وجود آب است و رنگ قهوه‌اي نشان از سنگي بودن سياره دارد).

sweet 16 party dress
تصویری هنری از سیاره ی شبه زمین پروکسیما b

لئوب اميدوار است طي دو تا سه دهه آينده بتوان چنين فضاپيمايي را به سوي اين مقصد راهي كرد تا 20 سال پس از آن به پروكسیما قنطورس برسد. در چنين شرايطي تصاوير ثبت شده توسط فضاپيما با توجه به مسافت طولاني ميان سياره و زمين، 4.24 سال بعد به زمين خواهد رسيد. استارشات با افزودن به زمان پروژه خود براين باور است تا سال 2060 قادر خواهد بود تصاويري از سیاره ی پروكسيما‌ b ثبت كند.

استارشات چنين برنامه‌اي در سر دارد: صدها نمونه از فضاپيماهايي كوچك كه وزن هر يك تنها چند گرم است و حامل دوربين‌ها، موتورهاي پيشران نوري، منبع نيرو و تجهيزات مسيريابي و ارتباطاتي مجهز است، ساخته شوند،‌ توسط راكتي به فضا فرستاده شوند و در آنجا رها شوند تا در نهايت اين فضاپيماها باله‌هاي كوچك خود را باز كرده و سفر خود را آغاز كنند.

imageپرتوهاي قدرتمند ليزري مسئوليت ادامه سفر را به عهده دارند و اين نانوفضاپيماها كه استارچيپ نام دارند را با سرعتي بيش از 160 ميليون كيلومتر بر ساعت به سمت سيستم ستاره‌اي هدف خواهند راند،‌ اين يعني 20 درصد از سرعت نور و بسيار سريعتر از سرعت فضاپيماهاي امروزي. براساس تخمين‌هاي اوليه مديران اين پروژه، سريع‌ترين فضاپيماهاي امروزي براي رسيدن به سيستم ستاره‌اي آلفا قنطورس بايد 30 هزار سال در سفر باشند. اما قرار است نانوفضاپيماهاي جديد با سرعتي 1000 برابر بيشتر از فضاپيماهاي امروزي پرواز كنند و با توجه به اينكه اين سيستم ستاره‌اي در فاصله بيش از 40 تريليارد كيلومتري یا 4.2 سال نوری از زمين واقع شده‌ است،‌ فضاپيماها در عرض 20 سال به اين سيستم خواهند‌ رسيد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

9 دیدگاه

  1. پروردگارا مرا تا قبل از دیدن تصاویر این سیاره از دنیا نبر!

  2. خوبه حساب کردم تا اون موقع 65 ساله میشم.و اخبارشو میشنوم.احتمالا از همین سایت…

  3. به باور من هوشمندان غیرزمینی تو یه بعد دیگه زندگی میکنن و بشر برای دیدن و رسیدن به اونا به اونا به حرکت در بلندا (طول) نیاز نداره بلکه به حرکت در بعد و رفتن به ابعاد دیگه نیاز داره تا بتونه اونا رو ببینه.

  4. وقتی بشر به ماه رسید همه فکر میکردن تا ۳۰ سال بعد به مریخ هم خواهند رفت .همین روش لیزری که قراره استفاده بشه قراره در اینده اختراع بشه بنابراین فکر نمیکنم زودتر اتفاقی بیفته.چون برنامه های فضایی همه برنا مه ریزی های بلند مدت دارند.

  5. با نظر سامان موافقم .تکنولوژی سریعتر از اون که فکرشو کنی پیش میره اونقدر که آقا پویا در ۳۷ سالگی ممکنه پا به اون سیاره بزاره

  6. و شايد هم تلسکپهاي اختراع بشود که از روي زمين بتونيم بفهميم که روي سياره پروکسي ما چه خبره

  7. به نظرم علم و تکنولوژی اینقدر داره سریع پیشرفت میکنه که این فضا پیما به نیمه مسیر نرسیده روشهای بهتر و کارآمدتری برای رسیدن به هدفش اختراع میشه …