ستاره شناسان رصدخانه اشعه ایکس چاندرا توضیحی برای عملکرد سیاهچاله ای پیدا کرده اند که در قلب کهکشان راه شیری ما قرار دارد تا مشخص شود که چرا این سیاهچاله چون بسیاری دیگر هرچه را که می بیند نمی بلعد.

به گزارش مهر، شاید وقتی نام سیاهچاله به میان می آید همه تصور کنند که سیاهچاله یک مصرف کننده حریص است که هرچه را که در تیررس خود قرار دارد می بلعد، اما ستاره شناسان با استفاه از رصدخانه اشعه ایکس چاندرا به این نتیجه رسیده اند که سیاهچاله ای که در قلب کهکشان راه شیری قرار دارند، در رابطه با امورات خورد و خوراک خود چندان منظم نیست.

sgra_gasاین تصویر مرکب در اطراف سیاهچاله پرجرم کهکشان راه شیری انتشار اشعه X-(آبی رنگ) و مادون قرمز (بنفش و زرد) را نشان می دهد.

تصاویر جدید از کمان ای (که کمان ای ستاره خوانده می شود) و تقریبا در فاصله 26 هزار سال نوری از زمین قرار دارد، نشان می دهد که این سیاهچاله کمتر از یک درصد از گاز در دسترس خود را می مکد و قسمت اعظم آن را پیش از بلعیدن در فضا بالا می آورد. کمان ای (Sagittarius A*) یک منبع قوی امواج رادیویی بسیار فشرده و پرجرم در مرکز کهکشان راه ‌شیری است. دانشمندان اعتقاد دارند که این جرم یک سیاهچاله ابرپرجرم باشد که از لحاظ ظاهری در مرز صورت فلکی کمان و عقرب قرار دارد.

فنگ یوان از رصدخانه ستاره شناسی شانگهای در چین در تحقیق خود درباره این پروژه نوشته است: برخلاف آنچه مردم می پندارند، سیاهچاله ها هر آنچه را که به سمت خود می کشند نمی بلعند. ظاهرا بلعیدن و فرودادن غذا برای کمان ای قدری دشوار است. یافته های جدید به رازی که ستاره شناسان مدتها با آن رو به رو بودند پاسخ می دهد. ستاره شناسان مدتها این سوال را مطرح می کردند که چرا سیاهچاله ها به شکل شگفت انگیزی کم نور به نظر می رسند. سیاه چاله ها زمانی تشکیل می شوند که ستاره های بزرگ می میرند و گرانش به قدری زیاد است که حتی نور هم نمی تواند از آن بگریزد. نیروی گرانشی سیاهچاله ها را می توان به وسیله اشعه ایکس اندازه گیری کرد که نشان می دهد چقدر گرما تولید شده است.

دنیل وانگ از دانشگاه ماساچوست به عنوان رئیس این گروه تحقیقاتی گفت: طی 20 سال گذشته بحثی درباره سرنوشت ماده اطراف سیاه چاله درجریان بود. دانشمندان می خواستند بدانند که آیا سیاهچاله ماده را در هم ادغام می کند و یا می تواند ماده را از خود بیرون بیاندازد. این نخستین شاهد مستقیم از بیرون ریزی محسوب می شود.

منبع: http://chandra.si.edu/press/13_releases/press_082913.html

http://www.skyandtelescope.com/news/221680601.html

مرجع: http://www.sciencemag.org/content/341/6149/981

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

 1. تا اون جایی که من میدونم هنوز حتی ثابت نشده که اون جرم بزرگ هسته راه شیری یک سیاهچاله باشه بلکه چیزی که قطعی شده اینه که یک منبع امواج رادیویی هست لطفا این طور قطعا حرف نزنید..

  1. دوست عزیز با کمال احترام باید خدمت شما عرض کنم که اشتباه می کنید و اطلاعاتتون به روز نیست. اون چیزی که روشنه اینه که در مرکز هر کهکشان یک سیاهچاله پرجرم وجود داره، یک جرم می تونه به اندازه کافی فشرده بشه و باعث تغییر شکل و خمیدگی فضا- زمان و در نتیجه تشکیل، سیاه چاله بشه. در مرکز کهکشان ما هم سیاهچاله وجود داره، میتونید لینک هایی رو بهتون معرفی میکنم رو خوب مطالعه کنید:

   http://bigbangpage.com/?p=1530

   http://www.space.com/24362-milky-way-black-hole-gas-cloud.html

   http://bigbangpage.com/?p=5560

   http://bigbangpage.com/?p=4053

 2. واقعا که جالبه.ولی دلیل این بالا آوردن رو نگفتید؟من تا امروز میدونستم که سیاهچاله ها در صورت اشباع دیگه جرم نمیبلعن ولی بالا آوردنو نشنیده بودم.خیلـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی جالب بود