بیگ بنگ: سازمان فضایی آمریکا، به حدس و گمان‌ها درباره موفقیت آزمایش‌های این سازمان بر روی پیشرانه تازه‌ای که بتواند بدون سوخت شیمیایی به سرعتی بیش از سرعت نور برسد پایان داد و گفت که تاکنون نتیجه‌ ملموسی از آن به دست نیامده است.

ناسا می‌گوید برنامه‌ای برای سفر بین ستاره‌ای ندارد
ناسا می‌گوید برنامه‌ای برای سفر بین ستاره‌ای ندارد

به گزارش بیگ بنگ به نقل از BBC، در روزهای گذشته رسانه‌های مختلف خبر داده بودند که گروهی از دانشمندان ناسا در مرکز فضایی جانسون نمونه اولیه موتور جدیدی را آزمایش کرده‌اند و نتایج اولیه نشان داده که این موتور می‌تواند نیروی پیشران تولید کند. این سیستم پیشران که EmDrive یا پیشران محفظه تشدید (resonant cavity thruster) نامیده می‌شود ایده راجر شویر، مهندس بریتانیایی است. اساس این ایده بر استفاده از محفظه تشدید است که میدان الکترومغناطیسی (در طول موج مایکروویو) را در یک محفظه فلزی به دام می‌اندازد و به این ترتیب انرژی الکترومغناطیسی را مستقیما به نیروی محرکه تبدیل می‌کند.

در بیانیه ناسا آمده است: “در حالیکه تحقیقات آزمایشی درباره روش جدید نیروی محرکه که تیمی در مرکز فضایی جانسون روی آن کار می‌کند سرخط خبرها را به خود اختصاص داده، این تلاشی جزئی بوده که تاکنون هیچ نتیجه ملموسی از آن حاصل نشده است.” ناسا تکذیب کرد که کار دانشمندانش در این زمینه به نتیجه خاصی رسیده است، اما این که روشن شد که ناسا در این باره تحقیق می‌کند باعث شده برخی به این نتیجه برسند که این سازمان سفر با سرعت بیش از سرعت نور را غیرممکن نمی‌داند هر چند تا رسیدن به آن راهی طولانی در پیش است.

اما ناسا معتقد است که در حال حاضر سفر با سرعتی بیش از سرعت نور به همان حوزه داستان‌های علمی – تخیلی تعلق دارد و برای سفر بین ستاره‌ای هنوز بهترین گزینه عملی، موتورهای یونی هستند. ناسا چندی پیش در یادداشتی با عنوان “سفر با سرعتی بیش از سرعت نور با ماشین وارپ*(Warp Drive) چقدر واقعیت دارد” در سایت خود نوشته بود: “از زمانی که دیوار صوتی شکسته شد [چاک ییگر خلبان نیروی هوایی آمریکا در سال ۱۹۴۷ رسما دیوار صوتی را شکست]، توجه‌ها به این معطوف شد که چگونه می‌توان از سد سرعت نور عبور کرد. دانش علمی موجود آن را غیر ممکن می داند به خصوص اگر نظریه نسبیت اینشتین را در نظر داشته باشیم. مفاهیم معتبری در این باره در مکتوبات علمی وجود دارند، اما هنوز برای اینکه بدانیم آیا امکان به نتیجه رسیدن آنها وجود دارد خیلی زود است.”

ناسا در این یادداشت نوشت که سرعت بیش از سرعت نور همچنان در فیلم‌ها و داستان‌های علمی – تخیلی برای سفر بین ستارگان استفاده خواهد شد، اما چنین سرعتی در حال حاضر فقط تصور و خیال است و در آینده نزدیک هم در حد رویا باقی خواهد ماند. ناسا تاکید کرد که به دنبال سفر بین ستاره‌ای نیست، اما دانشمندان این سازمان کار را بر روی نوع دیگری از موتور که پیشرانه یونی نام دارد ادامه می‌دهند و این سازمان “از مدتی قبل تصمیم گرفته تا پیشرانه یونی را برای مهمترین ماموریت‌های فضایی در نظر بگیرد و سعی در توسعه ی نسل جدید پیشران ها را دارد.

*ماشین وارپ: این ماشین اولین بار به وسیله میگوئل آلکوبیر فیزیکدان مکزیکی در سال ۱۹۹۴ پیشنهاد شد. ماشین وارپ توپولوژی فضا را تغییر نمی دهد و به ابرفضا وارد نمی شود، این ماشین فضای مقابل شما را منقبض و فضای پشت سر شما را گسترش داده از هم باز می کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع:  NASA, space

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. به جای اینها باید روی تله پورت مطالعه کنن چون سرعت بالاخره محدودیت داره ولی با تله پورت چون یکجا غیب و جایی دیگه ظاهر میشه محدودیت سرعت وجودنداره و از سرعت نور بیشتره البته اگر بحثی با عنوان تله پورت در دنیای واقعی وجود داشته باشه

  2. اساس کار ماشین وارپ به نظرم غیرمنطقی میاد. در نهایت طبق اصل نسبیت اینشتین حرکت با سرعت بالاتر از سرعت نور غیرممکنه

    1. اتفاقا اصلا غیر منطقی نیست و نسبیت رو هم در خصوص سرعت های بالاتر از نور زیر سوال نمیبره، چون به جای اینکه ماشین وارپ در فضا با چنین سرعتی حرکت کنه، این خود موج فضا- زمان هست که به جلو میره و به همراه خودش فضاپیما رو هم به پیش میبره. البته ایده ساز و کار ماشین وارپ تا مرحله عملی شدن هنوز راه طولانی در پیش داره و در خصوص تامین این انرژی فوق العاده برای انقباض و انبساط فضا زمان و نحوه ی تولید این انرژی بحث های زیادی وجود داره.