بیگ بنگ: پاسخ این پرسش را می توان اینگونه داد، هم بله هم خیر!!! دانشمندان فقط می توانند جانورانی را احیا کنند که کمتر از 30 هزار سال از انقراض آنها گذشته است. احیای جانورانی که بیش از 30 هزار سال قبل منقرض شده اند، تقریبا غیر ممکن است چرا که DNA آنها به شدت آسیب دیده است.

25140mammoth_678x320_front

در این بازه زمانی چندین گونه مشهور دیده می شود. در فهرست مورد نظر دانشمندان ، حیوانات عصر یخبندان ،ماموت ها، ببر دندان خنجری و جانوران دیگری از قبیل دودو و بز کوهی وحشی، ببر ایرانی ، شیر ایرانی، فیل مرغ، آک ، ببر تاسمانی، گورخر پلانیس، گاو دریایی و دیگر جانورانی دیده می شوند که برای اهداف پزشکی می توان استفاده کرد.  از سال 2003 دانشمندان در تکنولوژی کلونینگ به سرعت پیشرفت کردند. کلونینگ روشی است که در آن سلول ها به صورت مصنوعی بارور می شوند و می توان DNA و ژن مربوطه را مورد دستکاری قرار داد. در این روش می توان گونه های منقرض شده را دوباره احیا کرد و به حیات بازگرداند.

دریافته ایم که آمیزش میان دو گونه شبیه و نزدیک به یکدیگر امکان پذیر است، اما اگر هر دو گونه مورد نظر برای احیا منقرض شده باشد، رسیدن به هدف بسیار مشکل تر می شود. ولی دانشمندان توالی کامل DNA یک گونه جانوری را داشته باشند، در حقیقت آنها همه آن چیزی را که برای احیای یک حیوان نیاز است، در اختیار دارند. در واقع در اینجا هدف به دست آوردن رشته باز نشده DNA است. اگر چه تصور می شد که DNA یک مولکول پایدار است، اما این مولکول هم نیمه عمر زندگی محدودی دارد. DNA دایناسورهای دوران مزوزوئیک که عمر جوان ترین آنها به 65 میلیون سال قبل بر می گردد، بسیار بعید به نظر می رسد که مفید باشد. اما جانوران عصر یخبندان مثل ببر دندان خنجری و ماموت ها که 12 هزار سال قبل زندگی می کردند، این بخت را خواهند داشت که احیا شوند و دوباره به حیات بازگردند. با کشف خون ماموت، رویای دانشمندان در شبیه سازی یک ماموت به واقعیت نزدیک تر شده است، دانشمندان هسته سلول سالم را شبیه سازی می کنند اگر دانشمندان هم هسته سالم و یخ زده را داشته باشند و هم یک مادر جایگزین خویشاوند، می توانند گونه های منقرض شده ای چون ماموت را به روش کلونینگ احیا کنند.

حال می خواهیم مراحل احیای مجدد یک ماموت را بررسی کنیم:

1) دانشمندان هسته سالمی را پیدا می کنند: در جسم یک ماموت 10 هزار ساله یخ زده، دانشمندان به یک سلول با هسته سالم نیاز دارند. چالشی که دانشمندان در رابطه با ماموت با آن مواجهند این است که هنوز نتوانسته اند هسته سلولی را پیدا کنند.

2) هسته به داخل سلول تخم فیل تزریق می شود: دانشمندان هسته یک سلول تخم فیل را خارج می کنند. هسته به درون سلول خالی تزریق می شود. سلول های تخم بسیار نادرند زیرا فیل ها هر چهار سال یک بار تخمک گذاری دارند.

3) رشد جنین: پس از لقاح سلول تخم، رشد جنین شروع می شود. این تکنیک روی پستانداران دیگر به چز فیل ها آزمایش شده است.

4) جنین در بدن فیل ماده کاشته می شود: جنین در رحم فیل ماده کاشته می شود و پس از قرار گرفتن در رحم به وسیله غشایی احاطه می شود. امکان پاره شدن این غشاء قبل از پایان یافتن دوره بارداری وجود ندارد.

5)فیل بچه ماموت را در شکم خود حمل می کند: براساس برنامه، جنین به صورت طبیعی تکوین می یابد و بعد از 22 ماه بچه ماموت که از نظر ژنتیکی هم سن یک ماموت 10 هزار ساله است، متولد می شود.

211221

بازگشت دایناسورها به زمین

حال با توجه به شکنندگی DNA آیا می توانیم روزی دایناسورها را به زمین باز گردانیم، در فیلم  پارک ژوراسیک می بینیم که دانشمندان موفق می شوند مقداری از خون داخل پشه ای را که از عصر دایناسورها محفوظ مانده بود بیرون بکشند و DNA های دایناسورهای مختلفی را که این پشه از خونشان مکیده بود، استخراج کنند. آنگاه این DNA ها را جداگانه به سول های خالی از DNA قورباغه تزریق کردند و از این طریق توانستند دایناسورها را بازسازی کنند. اما آیا چنین کاری امکان پذیر است؟ مولکول های DNA مولکول های بسیار شکننده ای هستند، یعنی نمی توانند برای مدت زمان طولانی در حیوانات و گیاهان فسیل شده باقی بمانند، از همین رو به نظر می رسد دانشمندان کار سختی پیش رو دارند.

اما گروه دیگری از دانشمندان براستی قصد دارند با ایجاد تغییرات ژنتیکی در جانداران نزدیک به دایناسورها مثل پرندگان که دایناسورهای زنده محسوب می شوند، به گونه ای دیگر از این جانداران دست پیدا کنند. با وجود مورد قبول واقع شدن این نظریه، تلاش دانشمندان هنوز به نتیجه نرسیده است، ایده دیگر این است که دانشمندان توالی ژنوم دایناسورها را بدست آورده و رشته های مورد نیاز و مفقود آن را بازسازی کنند. در حال حاضر امکان انجام چنین کاری وجود ندارد. دستیابی به توالی ژنوم انسان 13 سال طول کشیده و نتیجه نهایی این توالی چیزی نبود که دانشمندان بتوانند با استناد به آن یک انسان دیگر را شبیه سازی کنند. از این رو بازسازی رشته هایی از ژنوم دایناسورها نیازمند فناوری است که فراتر از توانایی های امروزی انسان است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

27 دیدگاه

 1. سلام و درود
  به تمامی زحمت کشان این سایت فوق العاده
  بنده حدود سه ساله باشمام
  و دراین مدت کیف کردم از مطالبتان
  و به قد فهم و درک خودم لذت بردم
  دستتان را میبوسم
  و برایتان همیشه بهترین ها را آرزومندم
  زنده باد بیگ بنگ

 2. سلام
  من واقعاً تعجب میکنم وقتی میبینم خیلی‌ها دوست ندارند دایناسور ها و حیوانات ماقبل تاریخ زنده بشوند آخر مگه شما دوست ندارید خود نسل آینده یا حتی بچه های خود در دنیایی زندگی کنید که دایناسورها یا موجودات ماقبل تاریخ زندگی کنند ، نفس میکشند و راه میکشند.
  من که یکی از بزرگ آرزو هایم این است که دایناسور ها را ببینم و لمس شأن کنم.
  باتشکر

 3. دایناسور گوگویه یعنی نیست اما خوشگله بقل اون دادا به اون گوشتخوار ژن گوسفند وارد میکنیم علف بخورند … تازه خیلی مخه خنده داری دارید مگه دایناسور بسازند ولشون
  میکنن وسط خیابون که مارون بوخورند مخ قشنگ ها . الان وست مهمونی ام، مهمون ها دارن آروم حرف میزنند هی خندم میگیره از این حرف هایهای شما ها مخصوصا اونی که
  گفت ژن گوسفند بهشون میزنیم علف بخورند . دمت گرم …… به هر هال امید وارد دایناسور ها به وجود بیان هرکی هم که فکر میکنه میخورند بخوره …. من نمیخوام خودشون دوست دارن برن تو ذهن دایناسور که این فکر های عشق رو میکنن … میافتیم …. بای ..ببخشید نظر قبلیم اشتباه تایپی داشت

 4. دوستان به گفته تمام دانشمندان از ائلین تا اخرین دانشمند از کوچیک تا بزرگ مثل انیشتین ادیسون استیون هاوکینگ و … غیر ممکن وجد نداره .فقط غیر ممکنه که غیز ممکنه . ما به دنیا میام تا علم رو یاد بگیریم و پیشرفت کنیم. همچنین توقع ندارین که بتونیم تو 2 بار ازمایش و تحقیق به نتیجه برسیم این قانون طبغیت تلاش کن نتیجشو ببین. با این داستانا که میشنوین باید دیگه متوجه شده باشین هر چیزی ممکنه.

 5. خیلی جالب کاش بتوانند انهارا دوباره به دنیا بیاورن درود بر دانشمندان هسته ای ایران

 6. من زیاد اهل وبگردی نیستم ولی صراحتا میگم که تمامی دایناسور ها و حتی اونایی که بیشترین قدمت رو دارن یه روزی دوباره برمیگردن. ما تا 100 سال پیش دقیقا اتم رو نشناخته بودیم و اتم در سال 2014 کاملا همه ویژگی ها و ذرات زیر اتمی شناخته شد ولی 2400 سال پیش یکی گفته بود وجود داره یه روزایی بچه ها تو درساشون این نظریات بزرگ دانشمندان رو میخونن و میخندن و میگن چطور اینو نفهمیدن که میشه با فلان راه خیلی راحت این کارا رو کرد پس رهی برای بازگرداندنشون وجود داره شاید ما نمیبینیم
  وسلام

 7. برو بابا مگه الکیه که دی ان ای دایناسورارو پیدا کنن تازه اگه تو اون زمان پشه وجود داشته و خونشون رو مکیده تا الان اگه اشتب نکنم ده بیست میلیون بار مرده و بدنش نابود شده بعدم که مثلا اگه دایناسورارو زنده کنن که نمیتونن اونا میان مارو میخورن مگه شوخی بازیه که انقد قضیه رو خیالی میکنید مثل تو فیلما که نیست . همه حیوانات اون دوران تقریبا وحشی بودن بیان اینجا پدرمونو در میارن که حالا این دانشمند ها دارن واسه انقراض انسانها تلاش میکنن چون اگه اونا بوجود بیان ما نفله میشیم. پس زیاد به این چیزا فکر نکنید دوستان.

 8. اینو یادم رفت بگم که جانوران عصر کرتاسه متعلق به 65 میلیون سال پیش و دوره ژوراسیک اگر اشتب نکنم متعلق به 150 تا 200 میلیون سال پیش هستند
  حالا پیدا کنید دایناسور فروش را ؟ 2 نمره

 9. سلام بچه ها آخه یک کم واقع بین باشید و از توهم و خیالات فانتزی در بیایید من تو این قضیه خیلی تحقیق کردم هیچ DNA نمی تونه بیش ازتقریبا 6.5 سال سالم بمونه (به نقل از یک سایت خارجی) و برابر گفته این سایت هم 30 هزار سال الان چند تا دانشگاه تو آمریکا دارن تحقیق میکنند که از رو ساختار ژنتیکی پرندگان دوباره دایناسور ها رو خلق کنند که اینم فکر کنم در خوش بینانه ترین حالت بالای 500 سال طول میکشه مگر کشکه که بیان دایناسور خلق کنند ملت برید حال زندگیتون رو ببرید دایناسورها رو فقط تو یک جا میتونید ببینید ( فیلم هایی مثل : پارک ژوراسیک , گودزیلا , کارتون عصر یخبندان , …
  خوش باشید

 10. ولی کلا فکر کنید جالب هم می شه ولی وقتی این حیوانات زنده بشن دیگه تولید مثل می کنن بعد دوباره اون ها هم تولید مثل می کنن اون وقت دیگه همه جا می شه حیوانات ما قبل تاریخ و دوباره بعد انسان ها منقرض می شن یکم اخه فکر کنید هی زود همین طوری نظر زنده کردن می دین چقدر ما بد شانسیم اخه چرا الان به این فکر اوفتادن نمی شد بعد از مردن این نسل وای خدا چی کار کنیم این قدر فکر عجیب می کنن حالا یکی ار این حیوانات قاطی کنه و مارو بخره اخه اون وقت چی کار می کنین درست مثل این فیلم های عجیب شده راست می گم ها شما که این فیلم هارو دیدید من می خوام زنده به مونممممممممممممممممم

 11. خوب جالب بود ولی همه انسان ها زندگی دارن و آرزو اخه اگه این دینا سور ها زنده بشن ما رو می خورن اخه اغلب شون گوشت خوارن عجب دنیایی شده من نمی خوام بمیرم اخه خیلی جوانم شما زندگی خودتون رو دوست ندارید ولی من دوست دارممممممممممممممم

  1. اخه شما چقد مخ هستید
   اگر هم بتونن دایناسور ها رو زنده کنن مطمئن باشید یه جایی میبرنشون که ب انسان ها نزدیک نباشد مث فیلم alien

 12. به نظر من اگه بوجود بیان خیللی بد میشه بابامن هزار تا آرزو دارم اگه اون ها بیان خورد وخوراک اون ها چی میشه تازه اگه تونستید یه پشه رو زنده کنید اسممو عوضمیکنم!

  1. اخه برادر یا خواهر تو چرا می خوای بیان اخه تو زندگی رو دوست نداری تو نمی خوای زنده بمونه ما چه باید ما هم مثل تو بمیریم اخه این حیوانات اغلب گوشت خوارن

 13. مطالب جالب بود ولی در مورد جانوران رو به انقراض که ژن آنها وارد بدن دیگر جانوران شده هم مطلب بگذارید مثل انتقال ژن تولید ابریشم عنکبوت به بدن گوسفند وتولید شیر با ماده ی ابریشم و از این جور چیزا. به هر حال مرسی به خاطر مطالب باحال!!!

 14. با سلام
  البته تصور هرچیزی به منزله دستیابی به اون نیست! مثلا ما اگه تا آخر عمر هم تصور داشتن یک کوه طلا رو داشته باشیم بهش دست پیدا نمی کنیم!
  هرچیزی هم یه تاریخ انقضا داره و طبق مطالعاتی که دانشمندا انجام دادن ماده ژنتیکی با ظرافتی که داره باز سازیش نیاز به زمان و تکنولوژی جدیدتری داره و با در نظر داشتن این نکته که هیچ چیزی در عالم مطلق نیست، نمی توان در مورد هیچ پدیده ای به طور قطع نظر داد مگر مواردی که اعتقاد به عدم مطلق بودنش انسان رو دچار بی هدفی و پوچی می کنه و تا روزی که علم پاسخ بسیاری از سوالات رو می ده باید اون رو مطلق دونست!

 15. سلام . من علی هستم . همونی که بیشترین کامنت ها رو تو سایت بیگ بنگ میذاره ! . در جواب اینکه آیا می توان جانوران منقرض شده را زنده کرد؟ باید گفت که بله میتوان ! . یه قانون بزرگ دیگه در فلسفه ذهن رو بگم ؟! قانون اول این بود که : ما (( همه چیز )) رو قبل از به دنیا اومدن میدونستیم و بعد از به دنیا اومدنمون ( به این جهان سه بعدی ) همه اون چیزها از یاد و خاطرمون رفته ولی باز هم قابل بازگشت به ذهنمون هست ! . و اما قانون دوم در فلسفه ذهن : هرچیزی رو که بتونیم (( تصور )) کنیم رو میتونیم داشته باشیم و به اون چیز برسیم و اون رو در اختیار بگیریم مگر … مگر اینکه نتونیم چیزی رو تصور کنیم که اون چیز ( در واقع نه چیز ! ) خدا یا همون آفریدگار همه چیز هست و تنها آفریدگار همه چیز هست که نمیتونیم تصور کنیم پس بنابراین نمیتونیم بهش برسیم و بهش دست پیدا کنیم ! . وگرنه به تمام (( چیز )) هایی که بتونیم تصورش رو بکنیم میتونیم دست پیدا بکنیم . ! جالب بود نه ؟! احتمالا بشر میتونه در آینده ای نه چندان دور تمام موجودات زنده ( در گذشته ) منقرض شده رو دوباره با استفاده از اطلاعات دی ان ای ( DNA ) و دانش ژنتیک و نانو بیو تکنولوژی به وجود بیاره و زنده کنه ! .

  1. شوقی که در شما برای بازگشت جانداران منقرض شده وجود دارد ستودنی است. اما قوانین موجود در فلسفه ی ذهن شمارا نه میتوان رد و نه میتوان قبول کرد.

 16. بابا اینا خودشون جانور طراحی میکنن بعد زندش میکنن. زنده کردن قبلی که براشون کاری نداره