بیگ بنگ: معمولا اختلالات حافظه با کاهش فعالیت بخش هایی از مغز در ارتباط است. با این حال به تازگی گروهی از محققان در پی تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که افزایش غیرطبیعی فعالیت بخش هیپوکامپ مغز نیز می تواند موجب اختلال در حافظه و توجه بشود.

wedding dresses 2016هیپوکامپ به عنوان بخشی از مغز که در لوب گیجگاهی قرار دارد، نقش بسیار بزرگی در زمینه ثبت خاطرات روزانه ما و همچنین وقایع و زمان و مکان وقوع آنها دارد. برای مثال شما پس از بازگشت از محل کارتان برای یاد آوری محل پارک خودروی خود به این بخش نیازمند خواهید بود. توبیاس بست به عنوان راهبر این تحقیق از دانشگاه ناتینگهام لندن در این باره بیان کرد که: «افزایش فعالیت یک بخش از مغز نه تنها در کارکرد آن بخش اختلال ایجاد می کند (در این مورد حافظه وابسته به هیپوکامپ)، بلکه موجب اختلال دیگر بخش هایی که با آنها در ارتباط هست (در این مورد توجه وابسته به قشر جلو مغزی) نیز می شود.»

نورون های مغزی در واقع با ارسال پیام های شیمیایی به نام انتقال دهنده های عصبی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. گاما آمینوبوتیریک اسید یا به اختصار GABA، شایع ترین انتقال دهنده عصبی بازدارنده است که در مهار فعالیت های عصبی و تحریکات نورون ها نقش اساسی دارد. بست در این رابطه می گوید: «تحقیقات انجام شده توسط ما بر روی موش ها موجب پی بردن به مهار GABA در هیپوکامپ شد که این امر به منظور عملکرد حافظه و توجه انجام می گشت. یافتن این امر که مهارکننده معیوب، حافظه را با اختلال مواجه می سازد نشان دهنده این است که حافظه به فعالیت عصبی متعادل شده در هیپوکامپ وابسته است.»

همچنین یافته دیگر این پژوهش این بود که مهار کننده معیوبی که منجر به افزایش فعالیت عصبی در هیپوکامپ می شود توجه (عملکرد شناختی که معمولا به هیپوکامپ نیازی ندارد و به قشر جلو مغزی وابسته است) را با اختلال همراه می کند. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه ی Cerebral Cortex منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: gizmodo.in

اطلاعات بیشتر: sciencedaily.com

ترجمه: آناهیتا عیوض خانی/ سیناپرس

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.