بیگ بنگ: یک تیم تحقیقاتی متشکل از دانشمندانی از کشورهای استرالیا، هلند، استونی و آمریکا، تاثیرات مهمی از انتخاب طبیعی را در ژنوم انسان، شناسایی کردند که صفات ِ مرتبط با باروری و کارکرد قلب را تحت تاثیر قرار می دهد.

ژنگ و همکارانش تاثیرات انتخاب طبیعی را در ساختار ژنتیکی 23 صفات پیچیده شناسایی کردند.

به گزارش بیگ بنگ، تیم تحقیقاتی به سرپرستی پروفسور جیان یانگ و دگنر جیان ژنگ استاد دانشگاه کویینزلند، روشی آماری را ارائه کردند که از طریق آن تاثیر تنوع DNA بر ساختار ژنتیک، مورد بررسی قرار می گیرد. پروفسور یانگ گفت:«در نظریه انتخاب طبیعی یا “تنازع بقا” مشخصه‌هایی که باعث ِ افزایش بقا می شود، به احتمال زیاد به نسل بعدی منتقل می شود. اما وضعیت مخالف نیز گاه رخ می دهد که جهش‌های DNA با تاثیری منفی بر سازگاری با احتمال کمتر، از طریق فرایندی تحت عنوان انتخاب منفی، به نسل بعدی منتقل می شوند.

محققان روش خود را بر 28 صفت ِ پیچیده در داده‌های بانک بیولوژیک بریتانیا ( تعداد 126545 فرد از نژاد اروپایی) و 27869 صفات بیان ژن در کنسرسیوم ساختار ِ داده بیان ژن، اعمال نمودند. در جریان این تحقیق، شواهدی از انتخاب منفی در تنوع DNA مرتبط با 23 صفت شامل صفات ِ باروری، قلبی عروقی و همینطور اکتساب آموزشی، مشاهده شد. پروفسور یانگ بیان داشت: «در این میان قویترین ارتباط، مربوط به صفت مرتبط با کارکرد قلبی عروقی نظیر نسبت دور کمر به باسن با چربی ِ اضافی دور کمر، میباشد که به نظر می رسد ریسک بیماری قلبی و دیابت نوع دو را افزایش می دهد. مهم‌ترین انتخاب منفی جهش DNA مربوط به کارکرد باروری نظیر سن یایسگی است.»

وی افزود:« ما تنوع ژنتیکی مرتبط با باروری را کشف نمودیم که به نظر می رسد، قویترین انتخاب را در مقایسه با موارد مرتبط با دیگر صفات، متحمل شده است و احتمالا دلیل آن وجود همبستگی شدید میان باروری و سازگاری ِ ژنتیکی است. انتخاب منفی از گسترش جهش‌های “بد” در جمعیت جلوگیری می کند بدین معنا که تنوع DNA  مشترک، بر صفات، تاثیر اندکی داشته ویا به طور کل بی تاثیراست. تحقیق فوق می تواند در دست‌یابی به شناختی عمیق‌تر از اصول ژنتیکی صفات ِ پیچیده، موثر بوده و در طراحی آزمایشات آتی در حوزه ژنومیک در پزشکی مفید باشد.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Nature Genetics، منشر شده است.

ترجمه: مریم رفیعی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. با تشکر از انتخاب خبر و مترجم گرامی
    مهندسی ژنتیک و زیست شناسی خیلی مبحث شیرینی