بیگ بنگ: در روز 20 جولای 1969 نیل آرمسترانگ، فضانورد آمریکایی با گفتن جمله بیادماندنی «این گامی کوچک برای یک انسان و جهشی بزرگ برای بشریت است» به عنوان نخستین انسان بر روی ماه گام نهاد. یکی از ماندگارترین سوالات در مورد ماموریت های آپولو در ماه به ظاهر سوالی ساده است: پس از گذشت بیش از 40 سال، آیا پرچم هایی که فضانوردان در سطح ماه قرار دادند هنوز در آنجا قرار دارد؟

NS505-600Borderبه گزارش بیگ بنگ، این یک سوال جالب است، در سال 2009، شواهد وسوسه انگیزی ارائه شد مبنی بر اینکه پرچم های آپولو 17 هنوز پابرجا هستند، اما تصاویر به حدی مبهم بودند که این امر کاملأ مشخص نبود. فیل پلیت نویسنده ی علمی- نجومی می گوید: به وضوح می دانیم مدارگرد اکتشافی ماه(LRO) ثابت کرده که پرچم ها در تمام محل های فرود هنوز باپرجا هستند، بجز آپولو 11.

این پرچم به خودی خود در تصویر زیر از ماموریت آپولو 16 قابل رویت است – زاویه ی مدارگرد LRO در آن سمتِ سایه دار را نشان می دهد که کمی تیره تر از سطح ماه است – و سایه ی آن بر سطح مشخص است. باید بپذیرم که متعجب شدم. پرچم ها از نایلونِ ساده ساخته شده بودند که وقتی در معرض نور فرابنفش قرار بگیرند تجزیه می شوند. پس از گذشت این مدت متوجه شدم که آنها چیزی جز پودرهای قرمز، سفید و آبی در پایه ی قطب هایشان نبودند؛ فکر می کنم اشتباه می کردم و خوشحالم که اینچنین بود ! در پیشنهادی بیان شده که پلیمرها برای تجزیه به وسیله ی نورِ UV به اکسیژن نیاز دارند، بنابراین علتِ عدم تجزیه ی پرچم ها همین است.

تصویری از محل فرود ماموریت آپولو 16 در ماه و اثراتی از پرچم امریکا که توسط مدارگرد LRO ثبت شده است.
تصویری از محل فرود ماموریت آپولو 16 در ماه و اثراتی از پرچم امریکا که توسط مدارگرد LRO ثبت شده است.

تصویرِ آپولو 16 تحسین برانگیز است و باید بپذیرم که این پرچمِ مأموریتِ مورد علاقه ی من است. در ویدئوی زیر، وقتی جان یانگ در حینِ «سلامِ نظامی» دادن بود، چارلی دوک از او عکس گرفت – یانگ پرید و وقتی هنوز پایش به زمین نرسیده بود، دوک از او عکس گرفت، نه وقتی که در هوا بود. من نیز آن را دوست دارم چون ادعای گمراه کننده و احمقانه در مورد ماه را کم ارزش می کند (می دانید، علی رغمِ یک برنامه ی فضاییِ ارزشمند، مردم فکر می کنند مأموریت های آپولو جعلی بوده).

یک ادعای بزرگ این است که پرچم در برخی از تصاویر در حال تکان خوردن است، این یک ادعای مضحک است زیرا نمی توانید بگویید که پرچم در یک عکسِ ثابت در حال تکان خوردن است! اما در حین مأموریتِ آپولو 16، دوک از یانگ که در کنار پرچم سلام نظامی می داد عکس گرفت و یانگ نیز از سلام نظامیِ دوک عکس گرفت. این عکس ها در کمتر از نیم دقیقه ثبت شدند، اما اگر آنها را در این ویدئو مقایسه کنید، می بینید که پرچم ذره ای نیز حرکت نکرده است.

دانلود ویدئو

اگر چه زوایا در عکس کمی متفاوت هستند، مشخص است که پرچم بسیار بسیار ثابت است، درست همانطور که از بدنه ی بدونِ هوای ماه انتظار دارید. اما این ادعاهای مضحک خیالی بیش نیستند و این عکس های جدید واقعی هستند. اکنون می توانیم پرچم ها را ببینیم که هنوز پس از بیش از چهار دهه پابرجا هستند. این مسئله به من امید می دهد که در آینده ی نزدیک – یک نفر دوباره در آنجا قرار می گیرد و از یکی از آن پرچم ها که مخالف با آسمانِ سیاه و تاریک در بالای سطح ماه است عکس می گیرد.

در ضمن باید توجه داشت که انسان ماموریت های زیادی در مدار ماه و همچنین سطح ماه انجام داده است، نخستین ماموریت آپولو ۱۱ بود که نیل آرمسترانگ بعنوان نخستین انسان بر روی ماه گام نهاده است، پس از این سفر پروژه های سرنشین دار آپولو ۱۲-۱۴-۱۵-۱۶و۱۷ نیز در طی سالهای ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ در ماه فرود آمدند و در مجموع ۱۲ نفر موفق شدند در ماه قدم بگذارند؛ بزودی در این خصوص با جزئیاتی بیشتر مطلبی منتشر می شود.

ترجمه: سحر الله وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منابع: Apollo program , slate.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. اگه میتونستن حتما این سفر را مخفی میکردن واقعیت اینه که سرعت پیشرفت علم و اگاهی انسانها در جاهای مختلف جهان تفاوت زیادی داره

  2. مگر فقط کسانی که شلغم زیاد مصرف میکنند بگویند انسان به ماه پا نگذاشته است .