نظاره به دو ستارۀ اساطیری

بیگ بنگ: دو قلوهای برج جوزا چه کسانی هستند؟ از دیدگاهِ ستاره شناسی، صورت فلکی برج جوزا تحت غلبۀ دو ستاره درخشان بنام های پولوکس (سمت چپ) و کاستور (سمت راست) قرار دارد.

در این تصویر، این دو ستاره بخاطر درخشش زیادشان قابل رویت هستند؛ آنها از لحاظ زاویه و درخشندگی به هم خیلی نزدیکند، اما از نظر رنگ با هم خیلی فرق دارند. پولوکس در فاصلۀ ۳۳ سال نوری از ما قرار دارد و یک ستاره غول سرخ تکامل یافته دو برابر اندازۀ خورشید است. کاستور نیز در فاصلۀ ۵۱ سال نوری از زمین قرار دارد و یک ستارۀ آبی رنگِ رشته اصلی است که تقریبأ ۲٫۷ برابر اندازه خورشیدمان می باشد. کاستور حداقل دو شریکِ ستاره ای دارد اما پولوکس حداقل یک سیارۀ بزرگ دارد که این سیاره به دورش می چرخد. از دیدگاه افسانه بابل باستان، یونان و روم، کاستور و پولوکس دو برادر دوقلو هستند. در حال حاضر، مدار زمین باعث شده خورشید از جلوی صورت فلکی برج جوزا تغییر جهت دهد و در نتیجه ستارگان کاستور و پولوکس در سمت غرب و در هنگام غروب خورشید فقط به مدت چند هفته بیشتر دیده خواهند شد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(13 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=66318
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.