بیگ بنگ: چنین چیزی قبلأ هرگز دیده نشده بود. سنگ فضایی غیرعادی اوموآموا(Oumuamua) خیلی جالب است زیرا اولین سیارکی است که در خارج از منظومه شمسی شناسایی شده – اگرچه با توجه به نظارت کامپیوتری آسمان،  احتمالأ سیارک های خیلی بیشتری شناسایی خواهند شد.

بنابراین، تلسکوپ های انسانی – با تنوع زیادی که دارند – سیارک اوموآموا را در برنامۀ رصد قرار دادند تا به درک بهتر این بازدید کنندۀ بین ستاره ای غیرعادی کمک کنند. هرچند، یک علت دیگر جذابیت اوموآموا این است که به طور غیرمنتظره ای به فضاپیمای بین ستاره ای معروف بنام “راما” شبیه است؛ این فضاپیما را نویسنده داستان های علمی- تخیلی «آرتور سی کلارک» ساخته است. اوموآموا نیز همانند راما ظاهری غیر عادی و بلند دارد که باید از موادی قوی ساخته شده باشد تا از تجزیه شدنش جلوگیری کند. این سیارک فقط در حال عبور از منظومه شمسی ما است و به طور غیرعادی از نزدیکی خورشید عبور می کند. اگرچه برخلاف یک فضاپیما، مسیر، سرعت، رنگ و حتی احتمال کشف سیارک اوموآموا با میلیون ها سال قبل سازگاری دارد؛ میلیون ها سال قبل این سیارک در پیرامون یک ستارۀ معمولی تشکیل شد و پس از مواجهه گرانشی با یک سیاره، مطرود شد و در نتیجه به تنهایی در کهکشان سرگردان شد. حتی با توجه به منشأ مرسوم سیارک اوموآموا بشر شاید بتواند امید داشته باشد که روزی اومواموا -یا هر مهمان میان‌ستاره‌ای دیگر- را به یک فضاپیمای میان‌ستاره‌ای شبیه”راما” تبدیل کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. بسیار مطلب جالبی بود برام چون من چنین اشیاعیو در نقشه گوگل اسکای دیده بودم و واقعا ذهنمو درگیر کرده بود که چی میتونن باشن. اگه نقشه گوگول اسکای رو بدقت دیده باشین میبینین که این نوع مدل شی به تعداد زیادی به چشم میخوره که حالت سیگاری شکل هست و البته اونجا یه حاله رنگ سبز فسفری رنگ رو بعضی قسمتهاش هست که نمیدونم این از چی میتونه باشه. البته تو نقشه گوگل اسکای آبجکتهای غیر طبیعی زیادی من به چشم دیدم که یکیش این بود اشیاع مکعبی،چند ضلعی ذوذنقه ای شکل که رنگ سبز فسفری ازش ساطع شده. دو مورد از همین اشیاع نردیک ستاره ای بزرگ اگه درست یادم مونده باشه به اسم yCanis Majoris هست. من حتی اشیاعیو دیدم که به هیچ چیز شبیه نیست و کاملا دفرمه هست. پیشنهاد میکنم علاقه مندان حتما نقشه گوگل اسکای رو در برنامه گوگل ارت پرو به دقت بررسی کنید.