بیگ بنگ: چه چیزی این دم قرمز غیرعادی را ایجاد کرده است؟ سدیم. این چشم‌انداز حیرت‌آور که در تابستان سال 2020 ثبت شده، دنباله‌دار نئووایز است که گاهی اوقات چیزی بیش از یک دُم غباری سفید خط مانند و یک دُم یونی آبی تکه تکه را نمایش داده است.

NeowiseTails Lefaudeuxبرخی از تصاویر حساس به رنگ یک دُم قرمز غیرعادی دارند و تحلیل محققان نشان می‌دهد که بیشتر رنگ این دُم سوم ناشی از “سدیم” است. گاز غنی در اتم‌های سدیم، احتمالا از هستۀ در حال گرم شدنِ “دنباله‌دار نئووایز” به دلیل تابش نور خورشید آزاد شده و توسط نور فرابنفش خورشید باردار و سپس توسط باد خورشیدی به بیرون رانده شده است.

NeowiseTails Lefaudeux annotated این عکس برجسته در اواسط ماه جولای از “بریتنی فرانسه” گرفته شده و دنباله‌دار را رنگ‌ واقعی نشان می‌دهد. دُم‌های سدیمی دنباله‌دار قبلاً نیز مشاهده شده، اما این نوع دم بسیار کمیاب است. دنباله‌دار نئووایز از آن زمان تاکنون کمرنگ شده و تمام دم‌های درخشان خود را از دست داده و اکنون که در حال بازگشت به مناطق خارجی منظومه‌شمسی است، به مدار سیارۀ مشتری نزدیک می‌شود. این سنگ یخی طی 7000 سال آینده از نزدیکی زمین گذر می‌کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.