بیگ بنگ: آیا تا به حال ایستگاه فضایی را در آسمان دیده‌اید؟ اگر می دانید چه موقع و به کجا باید نگاه کنید، تماشای ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) که از آسمان شب شما رد می‌شود منظره‌ای جذاب است – اما چندان غیرمعمول نیست. 

MarsISS Glennتصاویری از عبور ایستگاه فضایی از مقابل ماه یا خورشیدِ نیم درجه وجود دارند اما تا حدی نادر هستند، زیرا مستلزم برنامه‌ریزی، زمان‌بندی و حوصله می‌باشند. اما ثبت عبور ایستگاه فضایی از مقابل مریخ کوچک، یک چیز دیگر است. عکاس با استفاده از نرم‌افزار آنلاین متوجه شد که این عبور غیرمعمول فقط بصورت لحظه‌ای در امتداد محدودۀ بسیار باریکی از زمین در وسعت ۹۰ متر قابل مشاهده است. سرعت معادل زمینِ ایستگاه فضایی عبوری 7.4 کیلومتر در ثانیه خواهد بود. با این حال، او با یک دوربین استاندارد، یک تلسکوپ کوچک، یک مکان دقیق برای تنظیم تجهیزات، یک جهت ِ دقیق برای نشانه‌گیری تلسکوپ و زمان زیر میلی‌ثانیه یک ویدئو ثبت کرد که نوردهی 0.00035 ثانیه از آن استخراج شد.
در تصویربرداری ِ حاصل، جزئیات مریخ و ایستگاه فضایی به طور همزمان قابل مشاهده است. این تصویر برجسته دوشنبۀ گذشته ساعت 05:15:47 به وقت محلی از شمال شرقی سن دیگو، کالیفرنیا، آمریکا به دست آمد. اگرچه از نظر زاویه‌ای، مریخ بسیار کوچکتر از ایستگاه فضایی است، اما مریخ در چند هفتۀ آینده به حداکثر اندازۀ زاویه‌ای خود نزدیک می‌شود، زیرا سیاره آبی(زمین) در مدارهای مربوطه خود در نزدیکترین فاصله تا سیاره سرخ(مریخ) به دور خورشید گردش می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. سلام و خسته نباشید به بیگ بنگ
    خانم الله وردی مقاله هاتون خیلی شیوا و رسا بودند با تشکر از شما
    اگ امکانش هست یه چند تا نرم افزار انلاین واسه دیدن سناره ها و سیارات معرفی کنید