مرکز پرآشوب کهکشان ما

1
941

بیگ بنگ: مرکز ِ کهکشان ما در چه طیفی می‌درخشد؟ این منطقۀ مرموز که تقریبأ ۲۶ هزار سال نوری از زمین فاصله دارد، به سمت “صورت فلکی کمان” واقع شده و در هر نوع طیف ِ نوری که می‌توان دید، می‌درخشد.

GalCenterRadXray NASAدر این عکس ِ زیبا، انتشار “پرتوء ایکس پرانرژی” که توسط “رصدخانۀ پرتو ایکس چاندرا ناسا” ثبت شده، به رنگ‌های سبز و آبی مشاهده می‌شود، در حالیکه “تابش ِ رادیویی کم انرژی” که توسط “آرایه تلسکوپی مرکات” ثبت شده، به رنگ قرمز دیده می‌شود. درست در سمت ِ راست ِ منطقۀ مرکزی، کمان ای*واقع شده که یک منبع ِ رادیویی قوی است و با مکان ِ قرارگیری سیاهچالۀ مرکزی کهکشان ِ ما، مطابقت دارد.

در اطراف ِ کمان ای* گازهای داغ و رشته‌های رادیویی موازی در سمت چپ-مرکز تصویر به چشم می‌خورند. همچنین رشته‌های رادیویی غیرعادی ِ بیشماری درگوشه‌های تصویر دیده می‌شوند. به گفتۀ اخترشناسان، تعداد زیادی سیاهچالۀ کوچک و هسته‌های متراکم ستاره‌ای از نوع ستارۀ نوترونی و کوتوله سفید، در منطقۀ کمان ای* وجود دارد. محققان با استفاده از “تلسکوپ افق رویداد” سیاهچالۀ مرکزی و پرجرم کهکشان راه شیری را در نظر دارند تا از آن عکسبرداری کنند. این سیاهچالۀ عظیم جرمی ۴ میلیون برابر خورشید دارد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apodارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

یک دیدگاه