آیا انفجار رادیویی سیاهچاله‌ها میتواند ساختار کیهان را فاش کند؟

0
293

بیگ بنگ: اگر تشعشعات رادیویی مرموز از فضا، نشانه‌هایی‌ از سیاهچاله‌های در حال انفجار باشند، ما منبع کوانتومی ِ گرانش را برای اولین بار خواهیم دید.

mg22930540.600-1_800به گزارش بیگ بنگ، در تاریخ ۲ نوامبر ۲۰۱۲، تشعشع شدیدی از امواج رادیویی بر فراز آسمان جزیره ی کارائیب در پورتوریکو دیده شد. این انفجار رادیویی مانند آتش‌بازی‌های تماشایی، قابل رویت برای چشم انسان نبود، بلکه سیگنال رادیویی حاصل از این انفجار توسط دیش ۳۰۵ متری رصدخانه ی آرسیبو که در ارتفاعات پوشیده از جنگل این جزیره‌ کار گذاشته شده بود، دریافت شده است.

ستاره شناسان رادیویی مدتی است که منتظر یکی‌ از این انفجارات رادیویی هستند: یک انفجار رادیویی سریع. از آنجایی که این انفجار فقط چند هزارم ثانیه طول میکشد، ستاره شناسان معتقدند که این امواج از عمق فضا آمده و بسیار عجیب هستند. انفجار رادیویی رصد شده از تلسکوپ آرسیبو، یازدهمین انفجار شناسایی شده از این قبیل تشعشعات رادیویی بوده است. البته این احتمال وجود داشت که همه ی امواج رادیویی دریافت شده قبلی توسط یک تلسکوپ رادیویی در استرالیا، به دلیل مشکلات فنی‌ بوده، اما این طور نبوده است.

648794main_PIA15625_fullبا این حال، پالس‌های رادیویی دریافتی اخیر، مرموز و سوال برانگیز هستند. بعضی‌ اعتقاد دارند که این تشعشعات از ستاره‌های سوپر متراکم یا سیاهچاله‌های همدم آنها نشأت می‌گیرند. بعضی‌ هم نظریه ی بیگانگان را ارائه داده اند و معتقدند که این سیگنال‌ها از طرف موجودات بیگانۀ فضایی به هدف جلب توجه ما و اعلام حضورشان ارسال شده است.

طبق آخرین نظریه راجع به این موضوع، این سیگنال‌ها از سیاهچاله‌ها سرچشمه گرفته و رفتاری کاملا متفاوت و جدید دارند. اگر اینطور باشد، درک ما از این اجرام کیهانی مرموز تغییر خواهد کرد و آغازی برای آشتی‌ دادن دو نظریه ناسازگار نسبیت و کوانتوم در جهان ِ فیزیک خواهد بود. “هال هگرد”، نظریه پرداز کالج برد در ردا هوک گفته است که ما برای اثبات این نظریه بسیار هیجان زده هستیم.

برگردان: سایت علمی بیگ بنگ / منبع: newscientist.com


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.