بیگ بنگ: یک زیست شناس هلندی که به تحقیق در خصوص خاک مریخ مشغول میباشد، معتقد است تا سال 2024 امکان کاشت گیاهان و سبزیجات در این سیاره فراهم می شود.

lm_cam-10_mars_colony-sm_187-1024x423

به گزارش بیگ بنگ، ویگر وملینک، از محققان مؤسسه تحقیقاتی «آلترا» واقع در دانشگاه «واخنینگن» در هلند، در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد: تا 10 سال دیگر امکان کاشت و پرورش گیاه در این سیاره سرخ پدیدار می شود. ما در محیطی گلخانه‌ای مشابه خاک و فضای سیاره سرخ موفق به پرورش گیاهانی شده‌ایم.

آزمایش‌های این محقق همه کارشناسان فضایی را شگفت‌زده کرده است که با این کشت بعضی از گیاهان همانند «چاودار و شاهی» در ظرف 24 ساعت بارور شده‌اند و هویج، گوجه فرنگی از جمله گیاهانی هستند که قابلیت رشد و تکثیر در خاک مریخ را دارا بوده‌اند و در مجموع 840 گلدان با 4200 دانه تحت کشت و بررسی قرار گرفته‌اند.این محقق می‌گوید: خاک اسرار‌آمیز سیاره سرخ از سنگ‌های آتشفشانی تشکیل شده است، اگر پرورش گیاه در آن تحقق یابد می‌توان به رویش گیاهان در مناطق نامساعد زمین نیز امیدوار بود.

511fe2a6-7bf1-478c-ab47-2050844d18e9_MARS1_640x380

پروفسور لئو مارکلیز مشاور پروژه مریخ از دانشگاه واخنینگن و یکی از همکاران وملینک نیز افزود، آنها به دنبال سیستم کشتی هستند که رشد سبزیجات و گیاهان را در مریخ امکان پذیر کند و نیاز تولید مواد غذایی در سیاره سرخ را فراهم آورد. به گفته این دانشمند ،چالش بزرگ آنها نصب تجهیزات و پشتیبانی سیستم های گلخانه ای بر روی سیاره سرخ میباشد. دشواری های پیش روی دیگر برای کشت گیاه در مریخ،  گرانش کم و نبود آب میباشد که باعث کند شدن رشد گیاهان می شود. علاوه بر این، درجه حرارت کم  و نور نامناسب در مریخ از دیگر چالش های پیش رو برای دانشمندان می باشد. احتمالا برای حل مشکل نور رسانی به گیاهان از لامپ های LED مجهز استفاده می شود که در این صورت مشکل بعدی تامین انرژی برقی در این سیاره می باشد، که برای آن نیز راه حلی پیدا خواهد شد.

بنابراین از بخش های مهم این طرح، توسعه فناوری های پیشرفته، اتوماتیزه کردن و بهینه سازی سیستم های پرورش گیاه و ساخت فرستنده هایی است که با کمک آنها می توان نیازهای گیاه را به طور مداوم زیر نظر گرفت.

مطالعه بیشتر در : wageningenur

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. واقعا کره آبی خودمون برای زندگی عالیه.لازم نیست هر دفعه برای بیرون رفتن یک لباس عجیب فضایی ببوشید.اونم برای پیاده روی توی یه بیابون خشک.اولش جالبه ولی به مرور باعث خستگی و افسردگی میشه.کاری نداره یه مدت تو کانکس در بیابون زندگی کنید متوجه میشید.ای کاش قدر کره زمین رو می دونستیم.