بیگ بنگ: “گوئین‌ شاتول” مدیر شرکت فضایی اسپیس‌ایکس گفت: آرزوی انسان برای پا گذاشتن روی سیارۀ مریخ به احتمال زیاد پیش از پایان دهه جاری میلادی محقق می‌شود و سفر مجدد بشر به کره ماه زودتر از آن رخ می‌دهد.

mars mockup

شرکت اسپیس ایکس قطعا در تحقق این رویا پیشتاز خواهد بود، این شرکت در حال توسعه یک پرتابگر فوق سنگین دومرحله‌ای چندبار مصرف به نام «استارشیپ» است که قابلیت حمل انسان و حتی محموله‌های باری را به مریخ و فراتر از آن خواهد داشت.

“گوئین‌ شاتول” مدیر شرکت فضایی اسپیس‌ایکس در این زمینه اظهار داشت: «تصور می‌کنم ابتدا باید پرتاب مهمی به مریخ انجام شود، سپس مردم جدی‌تر در مورد آن فکر خواهند کرد. از نظر من طی پنج یا ۶ سال بعد، مردم می‌بینند که مریخ مکانی واقعی است که می‌توان به آن سفر کرد.»

اسم استارشیپ از مدت‌ها قبل برای چند ماموریت به کره ماه مطرح شده و برای نمونه یوساکو مائزاوا میلیاردر ژاپنی در سال ۲۰۱۸ این پرتابگر را برای سفری دور ماه در سال ۲۰۲۳ رزرو کرد. همچنین ناسا این فضاپیما را برای پروژه آرتمیس خود در نظر دارد که در این پروژه چند فضانورد را در سال 2025 به قطب جنوب ماه برساند.

EThHNJSaHCKHmzTgB

ناسا پروژه آرتمیس را به عنوان پروژه ماه-مریخ طراحی کرده است و قصد دارد اعزام انسان به مریخ را حوالی سال ۲۰۴۰ به انجام برساند. اسپیس ایکس قصد دارد بزودی با پرتابگر فوق سنگین سوپرهوی، استتارشیپ را به مدار زمین بفرستد، اما امکان این آزمایش تا وقتی اداره هوانوردی فدرال آن را تایید نکند، وجود ندارد. قرار بود بررسی‌های اداره هوانوردی فدرال تا پایان سال ۲۰۲۱ تمام شود، اما این اداره زمان را تا ۳۱ ماه می ۲۰۲۲ (۱۰ خرداد ۱۴۰۱) به تعویق انداخته است.

عزم جزم شرکت فضایی خصوصی اسپیس ایکس برای اعزام انسان به مریخ بزودی و پیش از پایان دهه جاری در حالی است که ناسا بر اساس دستور رییس جمهوری آمریکا باید تا سال ۲۰۳۳ سفر انسان به مریخ را تسهیل کند و مهندسان آن در حال بررسی راه‌هایی برای ایجاد سکونت‌گاه انسانی در این سیاره با تولید آجر از خاک فشرده‌شده مریخ هستند. آژانس فضایی اروپا نیز برنامه درازمدتی برای اعزام انسان به مریخ دارد، اما هنوز فضاپیمایی با قابلیت حمل انسان نساخته است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.